.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Masa spadkowa a pełnomocnictwo do konta zmarłej

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 29.11.2011

Jestem jedynym spadkobiercą mojej matki (prawomocne postanowienie sądu), jednak do konta matki pełnomocnictwo miała jej opiekunka, która wypłaciła całą kwotę z rachunku zmarłej. Złożyłem już doniesienie do prokuratury, ale chciałbym też wytoczyć postępowanie cywilne – jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie przedmiotowe zdarzenie należy bardziej rozważać w kategorii prawa karnego, niemniej skoro pyta Pan o procedurę cywilną, to poniżej wyjaśniam. Dodam jednak, że w postępowaniu karnym będzie Pan mógł wystąpić z roszczeniem cywilnym (tzw. powództwo adhezyjne).

 

Zgodnie z art. 101 § 2 Kodeksu cywilnego „umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa”.

 

Mając na uwadze powyższe okoliczności, w mojej ocenie powództwo należy oprzeć na instytucji bezpodstawnego wzbogacenia. Zgodnie z art. 405 i 406 Kodeksu cywilnego „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

 

Obowiązek wydania korzyści obejmuje nie tylko korzyść bezpośrednio uzyskaną, lecz także wszystko, co w razie zbycia, utraty lub uszkodzenia zostało uzyskane w zamian tej korzyści albo jako naprawienie szkody”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + III =

01.12.2011

Witam! Temat ciekawy jak i zarazem potrzebujący znacznej porady! Tylko współczuć, co ci ludzie pazerni jeszcze nie wymyślą! Wyłapywać i karać takich oszustów!!! Dzieci biologiczne na margines?! I jak co, to tłumaczą się, że dostali, bo jak inaczej się tłumaczyć! Staruszkami jak masełkiem smarować! Kara za takie czyny powinna być co najmniej potrójna i wtedy nikt by się do takich czynów nie posuwał. To co słyszy się to karygodne i nie ma na to litości. Czy jest sprawiedliwość na tym świecie?! Przecież ci starsi ludzie tyrali przez całe swoje życie i ich przodkowie też. A mogli, to co posiadali, wykorzystać na własne cele, nie żyć skromnie – chlebek ze smalcem i cebulą jeść, ale nawet przepić, wiedząc, że najbliżsi krewni po tych przodkach zostaną okradzeni czy oszukani, po to żeby polepszyć sobie standard życia, krzywdząc ród, po rodzicach, dziadkach czy pradziadkach. Przecież jest rzeczą normalną, że w pierwszej kolejności mają pierwszeństwo biologiczne dzieci, wnuki czy prawnuki, a nie obcy, czy przyszywane osoby, które pragną się tylko łatwo dorobić na krzywdzie starszych ludzi. To szok! Takie przekraczanie normy prawa w biały dzień i trzymanie w tajemnicy i ukryciu przed prawowitymi spadkobiercami, a potem taki oszust nie odpowiada za dokonane czyny! Karać, karać i jeszcze raz karać! Co można zrobić zgodnie z prawem, żeby odzyskać należną nam własność po przodkach?

Piotr

30.11.2011

raczej art. 415 kc - kto z winy swej wyrządził szkodę drugiemu obowiązany jest do jej naprawienia. Ciekawy temat.

zulka

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »