.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mandat za granicą

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 28.11.2007

Rok temu, będąc w Danii, znalazłem za wycieraczką samochodu mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Obecnie polska firma windykacyjna upomina się o te pieniądze, grożąc mi sądem. Czy muszę ten mandat zapłacić, bo przeczytałem, że kraje skandynawskie nie mają podpisanej z Polską umowy dotyczącej ściągalności mandatów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, Pana informacje tylko częściowo się potwierdzają. Zarówno Polska jak i Dania jest stroną postanowień Decyzji ramowej Rady 2005/214/WSiSW z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania kar o charakterze pieniężnym, na mocy której Państwa UE realizuję ściągalność m.in. mandatów.

 

Akt prawny obowiązuje i jest stosowany od 22 marca 2005 r. Pana informacje dotyczące braku odpowiednich regulacji mogły odnosić się do dostosowywania polskich ustaw do wymogów wymienionego aktu prawnego. Rzeczywiście, aktualnie nie dokonano w tym zakresie implementacji prawa, jednak pozostaje to kwestią niedalekiej przyszłości, gdyż istnieje w tym względzie stosowny projekt ustawy: z 14 marca 2006 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw. Powyższe nie stoi na przeszkodzie realizacji egzekucji kar pieniężnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »