Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Małżeństwo bezdzietne a spadek

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 10.08.2018

Mam pytanie dotyczące spadku i zachowku. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jesteśmy małżeństwem bezdzietnym. Nasi rodzice już nie żyją. Zarówno ja, jak i mój mąż mamy rodzeństwo. Co powinniśmy sporządzić – testament czy umowę dożywocia? Chodzi nam o to, abyśmy nie musieli płacić zachowku i abyśmy w razie śmierci któregoś z nas otrzymali po sobie spadek.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małżeństwo bezdzietne a spadek

Fot. Fotolia

W Pani sytuacji wystarczające będzie sporządzenie testamentów wzajemnych, czyli Pani sporządza testament, w którym do dziedziczenia po swojej śmierci powołuje w całości męża, natomiast Pani mąż sporządza testament, w którym do całości spadku powołuje Panią.

 

Z uwagi na to, że nie mają Państwo dzieci, a Państwa rodzice nie żyją to nikt inny nie będzie mógł domagać się ani od Pani, ani od Pani męża zapłaty zachowku.

 

Zgodnie bowiem z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Zachowek należy się zatem tylko i wyłącznie zstępnym (czyli dzieciom, wnukom, prawnukom), rodzicom i małżonkowi osoby zmarłej. Rodzeństwo ani dzieci rodzeństwa nie należą do kręgu osób, którym zachowek przysługuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + 8 =

»Podobne materiały

Co zrobić, by dziecko z pierwszego małżeństwa nie dziedziczyło po swoim ojcu?

Mój mąż ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Czy istnieje sposób na zabezpieczenie naszego majątku na wypadek, gdyby mąż umarł pierwszy? Nie chciałabym, by dziecko męża miało prawo do zachowku (w przypadku testamentu), ale wydziedziczenie nie wchodzi w grę. Chcielibyśmy, by jego dziecko odziedziczyło

 

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.

 

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

W polskim sądzie będzie przeprowadzane postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po moim wujku, który przed śmiercią mieszkał w Kanadzie. Spadkobiercą jest mój kuzyn (syn wuja) – mieszka on w Kanadzie i nie może wziąć udziału w postępowaniu spadkowym. Kuzyn jest osobą starszą – ma 70&nb

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »