
Indywidualne Porady Prawne
Małżeństwo bezdzietne a spadekAutor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 10.08.2018 |
Mam pytanie dotyczące spadku i zachowku. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jesteśmy małżeństwem bezdzietnym. Nasi rodzice już nie żyją. Zarówno ja, jak i mój mąż mamy rodzeństwo. Co powinniśmy sporządzić – testament czy umowę dożywocia? Chodzi nam o to, abyśmy nie musieli płacić zachowku i abyśmy w razie śmierci któregoś z nas otrzymali po sobie spadek. |
![]() Fot. Fotolia |
W Pani sytuacji wystarczające będzie sporządzenie testamentów wzajemnych, czyli Pani sporządza testament, w którym do dziedziczenia po swojej śmierci powołuje w całości męża, natomiast Pani mąż sporządza testament, w którym do całości spadku powołuje Panią.
Z uwagi na to, że nie mają Państwo dzieci, a Państwa rodzice nie żyją to nikt inny nie będzie mógł domagać się ani od Pani, ani od Pani męża zapłaty zachowku.
Zgodnie bowiem z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).
Zachowek należy się zatem tylko i wyłącznie zstępnym (czyli dzieciom, wnukom, prawnukom), rodzicom i małżonkowi osoby zmarłej. Rodzeństwo ani dzieci rodzeństwa nie należą do kręgu osób, którym zachowek przysługuje.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>