Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mały podatnik

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 04.03.2013

Jestem tzw. małym podatnikiem rozliczającym się na zasadach ogólnych. Od zeszłego roku prowadzę działalność gospodarczą zwolnioną z VAT-u. Moje dochody nie przekraczają oczywiście limitu 150 000 zł. Dostałem propozycję najmu sal wykładowych (moja własność). Czy to wpłynie na zakres mojego zwolnienia z VAT-u?  


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jest Pan tzw. małym podatnikiem i korzysta Pan ze zwolnienia podmiotowego (do 150 000 zł obrotu) i świadczy usługi zwolnione przedmiotowo. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług „zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł” – do wartości tej jednak nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

 

Innymi słowy do wartości sprzedaży opodatkowanej nie wlicza Pan wartości usług zwolnionych. Nawet zatem gdyby z usług osiągnął Pan 1 000 000 zł (wartość sprzedaży opodatkowanej), dalej korzystałby Pan ze zwolnienia podmiotowego, bowiem nie osiągnąłby Pan limitu 150 000 zł sprzedaży opodatkowanej.

Zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników:

 

„1) dokonujących dostaw:

 

  1. wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
  2. towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
  3. nowych środków transportu,
  4. terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

 

2) świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;

3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju”.

 

Reasumując, wynajmując sale, nie straci Pan prawa do zwolnienia podmiotowego i bycia wciąż „małym podatnikiem”. Prawo do tego zwolnienia utraciłby Pan, gdyby wartość sprzedaży opodatkowanej (czyli tylko z najmu w Pana sytuacji) przekroczyła 150 000 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 5 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »