.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Małoletni syn wziął alkohol z domu

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 13.07.2009

Wczoraj mój syn, który nigdy nie sprawiał problemów, do tego bardzo dobry uczeń, wpadł z kolegami na pomysł, aby spróbować alkoholu. Syn zabrał bez naszej wiedzy butelkę wódki z barku z naszego domu. Efekt był taki, że syn trafił do szpitala. Kiedy oprzytomniał, przyznał się do wszystkiego. Pomysłodawcą był inny chłopiec, ale to syn przyniósł alkohol. Jak tłumaczyć się teraz na komisariacie? Na razie zeznałam, że nie wiem, skąd syn miał alkohol, a tego dnia po prostu odwiozłam go do szkoły. Co robić, żeby nie nagłaśniać sprawy? Czy grozi mi jakaś odpowiedzialność za niezabezpieczenie alkoholu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Myślę, że nie powinna się Pani obawiać odpowiedzialności karnej za to, że Pani syn spożywał alkohol i z tego powodu musiał być hospitalizowany, i za to, że alkohol zabrał z Pani domu.

 

Kodeks karny przewiduje, co prawda, przestępstwo z art. 208: „Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”, ale nie sądzę, aby odpowiadała Pani na podstawie tego przepisu za „niezabezpieczenie” alkoholu przed małoletnim. Z całą pewnością nie dostarczyła Pani alkoholu swojemu dziecku, gdyż jak rozumiem, syn sam wziął wódkę z barku w Pani domu. Nie można też w żadnym wypadku mówić, że nakłaniała Pani syna do spożywania alkoholu.

 

Jeżeli chodzi o ułatwianie dziecku spożycia alkoholu, to – według komentarzy – ułatwianie spożycia alkoholu polega na stworzeniu sytuacji umożliwiającej małoletniemu konsumpcję alkoholu (np. przez kupno mu alkoholu, udzielenie pomieszczenia do spożywania alkoholu czy danie rady małoletniemu, jak wejść w posiadanie alkoholu).

 

Jeżeli więc wódka była w barku w domu, a Pani syn bez Pani wiedzy wziął ją stamtąd, trudno będzie mówić o umożliwieniu spożywania alkoholu dziecku. Jeżeli nawet zostanie wszczęte postępowanie w sprawie, to prowadzący postępowanie zapewne wezmą pod uwagę, że normalne jest, iż alkohol w domach przetrzymuje się w miejscach do tego przeznaczonych.

 

Ważne w sprawie będą orzeczenia sądów, np. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 czerwca 1976 r. (OSNKW 1976, nr 7–8, poz. 86), w której wskazano, że „rozpijanie oznacza działanie wielokrotne, powtarzające się z pewną częstotliwością”. Również w komentarzach do Kodeksu karnego możemy przeczytać, iż „wydaje się, że rozpijanie najczęściej będzie wymagało powtarzającego się, kilkakrotnego działania sprawcy”.

 

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że ponieważ upicie się Pani syna nastąpiło wyjątkowo, jednorazowo, więc trudno będzie uznać Panią za sprawcę przestępstwa z art. 208 K.k., który dotyczy rozpijania małoletniego poprzez ułatwienie mu spożycia alkoholu.

 

Również przepisy karne zamieszczone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zawierają norm prawnych, które mogłyby mieć zastosowanie w Pani sytuacji.

 

Zapewne w Pani przypadku zostanie wszczęte postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy nie popełniono przestępstwa z art. 43 ust. 1 ww. ustawy: „Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie”. Policja będzie chciała ustalić, gdzie Pani niepełnoletni syn zakupił alkohol pomimo zakazu jego sprzedaży niepełnoletnim.

 

Jeżeli zostanie wszczęte postępowanie w sprawie, proszę pamiętać, że również Pani syn może zostać przesłuchany w sprawie. To może spowodować, że jeśli Pani i Pani syn zechcecie podawać nieprawdziwą wersję, Pani wyjaśnienia i wyjaśnienia syna mogą okazać się sprzeczne.

 

Moim zdaniem najlepiej będzie – w razie gdyby policja prowadziła postępowanie – jeśli zezna Pani, że syn prawdopodobnie wziął alkohol z domu, ale nie wie Pani, z kim i gdzie go spożywał, ponieważ w tym czasie syn powinien być w szkole, do której Pani go odprowadziła. Może Pani również wskazać, że dostęp do alkoholu w Pani domu jest dobrze zabezpieczony i nie może być mowy o tym, że w jakikolwiek sposób ułatwiła Pani synowi zdobycie tego alkoholu. Oczywiście może Pani wskazać, że nie wie Pani, skąd syn wziął alkohol, ale w razie gdyby np. Pani syn przyznał się do tego, że alkohol wziął z domu, mogłoby to znacznie skomplikować sytuację.

 

Policja może zawiadomić sąd rodzinny o zaistniałej sytuacji. Policja ma obowiązek zawiadomienia sądu o sytuacji, w której dobro dziecka może być zagrożone. Jednak gdyby tak się stało, proszę pamiętać, że jeżeli sytuacja z dnia wagarowicza była sytuacją wyjątkową, a dziecku nie grozi demoralizacja, władza rodzicielska jest zaś należycie sprawowana i dobro dziecka nie jest zagrożone – to sąd rodzinny nie podejmie żadnych drastycznych decyzji.

 

Szpital, w którym znalazł się Pani syn, może od Pani żądać zapłaty za usługi medyczne związane z udzieleniem synowi pomocy. Stosownie bowiem do przepisów o zakładach opieki zdrowotnej za świadczenia zdrowotne udzielone osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości publiczny zakład opieki zdrowotnej pobiera opłatę niezależnie od uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeżeli jedyną i bezpośrednią przyczyną udzielonego świadczenia było zdarzenie spowodowane stanem nietrzeźwości tej osoby.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl