Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mała kolizja

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 11.02.2013

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alkoholu we krwi (3 godziny po zdarzeniu!), oczywiście wykazano jego obecność. Policjant twierdził, że należy przyjąć, że pozwolenie na prowadzenie pojazdów zostanie cofnięte przez sąd. Co mam teraz robić? Jak się bronić?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W Niemczech procedury postępowania policji w przypadku zdarzeń drogowych (w tym małych kolizji) uregulowano na poziomie prawa krajów związkowych (landów). W przeważającej większości obowiązuje taka praktyka, iż w przypadku zdarzeń drogowych, w których nie ma szkód na osobach, innymi słowy nie dochodzi do wypadku drogowego, a jedynie ma miejsce stłuczka, policja nie interweniuje.

 

Jeżeli nie oddaliła się Pani z miejsca zdarzenia – spisała oświadczenie i podała numer polisy ubezpieczeniowej – to nie widzę w Pani zachowaniu nieprawidłowości.

 

Dziwi natomiast postępowanie policji, która przeprowadziła badanie 3 godziny po zdarzeniu. W istocie ta czynność powinna zostać podważona, gdyż badanie zostało przeprowadzone z takim opóźnieniem, że nie pozwala na ustalenie faktu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu w czasie zdarzenia.

 

W sytuacji, w której miałaby Pani stłuczkę lub inną małą kolizję i odjechała z miejsca zdarzenia, można by postawić Pani zarzut oddalenia się z miejsca wypadku, tj. § 142 1 ust. 1 StGB (niemiecki Kodeks karny). Jednak podała Pani drugiemu uczestnikowi małej kolizji dane potrzebne do identyfikacji Pani osoby, tym samym na podstawie § 142 ust. 1 pkt 1 StGB znamiona tego przestępstwa nie zostały wypełnione.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jednakże istnieje niebezpieczeństwo, iż zostanie Pani oskarżona (obwiniona) o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Obrona powinna iść w kierunku stwierdzenia, że w czasie zdarzenia była Pani trzeźwa, badanie przeprowadzone 3 godziny po zdarzeniu nie pozwala na stwierdzenie, że prowadziła Pani pod wpływem alkoholu. Powstaje zatem istotna wątpliwość, która powinna być rozstrzygnięta na Pani korzyść.

 

W zależności od tego, jaką wartość alkoholu we krwi wykazało badanie, w grę może wchodzić wykroczenie albo przestępstwo.


Zgodnie z § 24 a ust. 1 niemieckiej ustawy Prawo o ruchu drogowym (Straßenverkehrsgesetz) popełnia wykroczenie (Ordnungswidrigkeit), kto prowadzi pojazd w ruchu drogowym, mając 0,25 mg/l albo powyżej alkoholu w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila albo powyżej alkoholu we krwi albo ilość alkoholu w organizmie, która prowadzi do takiego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu lub krwi.

 

Powyższe wykroczenie zagrożone jest grzywną do 3000 euro.

 

W praktyce z wykroczeniem mamy do czynienia, jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 do 1,09 promila (od 1,1 promila czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo). Jeżeli czyn stanowi wykroczenie, najczęściej wymierzana jest grzywna w przedziale 500-1000 euro oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 1 miesiąca do 3 miesięcy.

 

Jeżeli jednak stężenie alkoholu we krwi wyniosło 1,1 promila i więcej, w grę wchodzi przestępstwo z § 315c 2 ust. 1 pkt. 1 StGB, które jest zagrożone jest karą pozbawienia wolność do lat 5 lub grzywną. Osobną kwestią pozostaje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów (Fahrverbot).

 

Proszę mieć na uwadze, że oprócz ewentualnej odpowiedzialności karnej, w przypadku przekroczenia 1,1 promila alkoholu we krwi większość niemieckich ubezpieczycieli odmawia wypłaty odszkodowania z AC.

 

Stwierdzenie policjanta, że należy przyjąć, że pozwolenie na prowadzenie pojazdów zostanie cofnięte przez sąd, jest podejrzane i w mojej ocenie wskazuje, że oskarżyciel będzie próbował zarzucić Pani prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Sugeruję jednak, aby skorzystała Pani z pomocy niemieckiego adwokata, który zadziała procesowo i pomoże uniknąć przypisania Pani odpowiedzialności za przestępstwo albo wykroczenie, którego Pani nie popełniła.

 

Ufam, że udzieliłem przydatnej odpowiedzi na zadane pytanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zeznanie podatkowe w Niemczech

Osoba będąca obywatelem Niemiec od spółki polskiej otrzymała za 2010 rok dywidendę w 2011 roku. W związku z brakiem dokumentu o rezydencji potrącono w Polsce 19% podatku. Za 2011 rok sporządzono ift. Obywatel Niemiec, rozliczając dochody w Niemczech, jeszcze raz opłacił podatek od dywide
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »