Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mała kolizja

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 11.02.2013

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alkoholu we krwi (3 godziny po zdarzeniu!), oczywiście wykazano jego obecność. Policjant twierdził, że należy przyjąć, że pozwolenie na prowadzenie pojazdów zostanie cofnięte przez sąd. Co mam teraz robić? Jak się bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Niemczech procedury postępowania policji w przypadku zdarzeń drogowych (w tym małych kolizji) uregulowano na poziomie prawa krajów związkowych (landów). W przeważającej większości obowiązuje taka praktyka, iż w przypadku zdarzeń drogowych, w których nie ma szkód na osobach, innymi słowy nie dochodzi do wypadku drogowego, a jedynie ma miejsce stłuczka, policja nie interweniuje.

 

Jeżeli nie oddaliła się Pani z miejsca zdarzenia – spisała oświadczenie i podała numer polisy ubezpieczeniowej – to nie widzę w Pani zachowaniu nieprawidłowości.

 

Dziwi natomiast postępowanie policji, która przeprowadziła badanie 3 godziny po zdarzeniu. W istocie ta czynność powinna zostać podważona, gdyż badanie zostało przeprowadzone z takim opóźnieniem, że nie pozwala na ustalenie faktu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu w czasie zdarzenia.

 

W sytuacji, w której miałaby Pani stłuczkę lub inną małą kolizję i odjechała z miejsca zdarzenia, można by postawić Pani zarzut oddalenia się z miejsca wypadku, tj. § 142 1 ust. 1 StGB (niemiecki Kodeks karny). Jednak podała Pani drugiemu uczestnikowi małej kolizji dane potrzebne do identyfikacji Pani osoby, tym samym na podstawie § 142 ust. 1 pkt 1 StGB znamiona tego przestępstwa nie zostały wypełnione.

 

Jednakże istnieje niebezpieczeństwo, iż zostanie Pani oskarżona (obwiniona) o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Obrona powinna iść w kierunku stwierdzenia, że w czasie zdarzenia była Pani trzeźwa, badanie przeprowadzone 3 godziny po zdarzeniu nie pozwala na stwierdzenie, że prowadziła Pani pod wpływem alkoholu. Powstaje zatem istotna wątpliwość, która powinna być rozstrzygnięta na Pani korzyść.

 

W zależności od tego, jaką wartość alkoholu we krwi wykazało badanie, w grę może wchodzić wykroczenie albo przestępstwo.


Zgodnie z § 24 a ust. 1 niemieckiej ustawy Prawo o ruchu drogowym (Straßenverkehrsgesetz) popełnia wykroczenie (Ordnungswidrigkeit), kto prowadzi pojazd w ruchu drogowym, mając 0,25 mg/l albo powyżej alkoholu w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila albo powyżej alkoholu we krwi albo ilość alkoholu w organizmie, która prowadzi do takiego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu lub krwi.

 

Powyższe wykroczenie zagrożone jest grzywną do 3000 euro.

 

W praktyce z wykroczeniem mamy do czynienia, jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 do 1,09 promila (od 1,1 promila czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo). Jeżeli czyn stanowi wykroczenie, najczęściej wymierzana jest grzywna w przedziale 500-1000 euro oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 1 miesiąca do 3 miesięcy.

 

Jeżeli jednak stężenie alkoholu we krwi wyniosło 1,1 promila i więcej, w grę wchodzi przestępstwo z § 315c 2 ust. 1 pkt. 1 StGB, które jest zagrożone jest karą pozbawienia wolność do lat 5 lub grzywną. Osobną kwestią pozostaje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów (Fahrverbot).

 

Proszę mieć na uwadze, że oprócz ewentualnej odpowiedzialności karnej, w przypadku przekroczenia 1,1 promila alkoholu we krwi większość niemieckich ubezpieczycieli odmawia wypłaty odszkodowania z AC.

 

Stwierdzenie policjanta, że należy przyjąć, że pozwolenie na prowadzenie pojazdów zostanie cofnięte przez sąd, jest podejrzane i w mojej ocenie wskazuje, że oskarżyciel będzie próbował zarzucić Pani prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Sugeruję jednak, aby skorzystała Pani z pomocy niemieckiego adwokata, który zadziała procesowo i pomoże uniknąć przypisania Pani odpowiedzialności za przestępstwo albo wykroczenie, którego Pani nie popełniła.

 

Ufam, że udzieliłem przydatnej odpowiedzi na zadane pytanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - osiem =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »