Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Majątek a powtórne małżeństwo

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 28.08.2008

Jestem wdowcem i zamierzam ponownie poślubić kobietę, która też jest wdową. Oboje posiadamy po dwoje dzieci z poprzednich małżeństw. Posiadamy także dobra w postaci nieruchomości itp. Czy po zawarciu małżeństwa współmałżonka będzie miała prawo do zdobytego przeze mnie wcześniej majątku? Czy należy coś zrobić, abyśmy nie rościli pretensji do swoich dóbr i zaczynali życie od gromadzenia na nowo majątku, a poprzednie majątki pozostałyby jedynie dla naszych dzieci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niniejszy problem należy rozważyć na dwóch odrębnych płaszczyznach: z jednej strony na gruncie majątku dorobkowego stron, z drugiej zaś strony – na gruncie prawa spadkowego w razie śmierci którejkolwiek ze stron.

 

Zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Zgodnie z powyższym zawarcie ponownego związku małżeńskiego nie wpłynie na Państwa majątek dorobkowy, chyba że podpiszecie Państwo odrębną umowę majątkową, w której powyższa reguła zostanie wyłączona, np. poprzez rozszerzenie wspólności majątkowej na przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa.

 

W odmienny sposób powyższa sytuacja będzie kształtować się na gruncie prawa spadkowego, tzn. w razie śmierci jednej z stron. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności z ustawy powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych.

 

Co prawda może Pan sporządzić testament, w którym całość majątku zostanie przepisana na Pana dzieci, jednakże nie rozwiąże to w sposób całkowity ewentualnych roszczeń majątkowych Pana żony. Zgodnie z dyspozycją art. 991 K.c. małżonkowi, który byłby powołany do spadku z ustawy, należy się – jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy – 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach przysługuje połowa wartości tego udziału – jest to tzw. zachowek.

 

Niestety w chwili obecnej, aby miał Pan absolutną pewność, że majątek sprzed zawarcia małżeństwa przypadnie jedynie Pana dzieciom, musiałby Pan przed zawarciem nowego związku zbyć ten majątek na rzecz dzieci i ewentualnie zabezpieczyć swoje interesy poprzez stosowne zapisy co do majątku, np. dożywocie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus VIII =

18.10.2019

A czy umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia nie rozwiązałaby tego problemu?

Marta

»Podobne materiały

Duża darowizna pieniężna i wniesienie jej do małżeństwa

Otrzymałam dużą darowiznę pieniężną, chciałabym, aby stanowiła ona wspólny mój majątek z mężem. Jaki dokument lub akt notarialny powinnam napisać, by potwierdzić te zamiary?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »