Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Majątek rodziców zapisany w testamencie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.01.2017

W 1995 r. rodzice spisali testamenty (każdy osobno) u notariusza. Tata i mama wszystko, co mieli, zapisali mnie. O swoim synu, a moim bracie, w testamentach nie wspomnieli. Miesiąc po tym wydarzeniu umarł tato, mama zmarła 3 miesiące temu. Nikt z nas nie był zainteresowany przeprowadzeniem spadku w sądzie po ojcu. Do tej pory testamenty nie zostały otwarte w sądzie. Mama mogła zmienić testament i swoją cześć jednak podzielić pomiędzy nas dwoje. Czy brat może zabiegać o zachowek po ojcu? Dom wraz z działką, pomimo że został wybudowany w czasie trwania małżeństwa rodziców, jest tylko zapisany na ojca (wybudowany na jego ojcowiźnie). Nie ma mowy o ugodzie, więc jakiego podziału dokona sąd?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Zasadne jest zwrócenie uwagi na zapis art. 1007 § 1 K.c., zgodnie z którym roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. Przepis art. 1007 § 1 K.c. wiąże początek biegu terminu przedawnienia roszczeń uprawnionego z tytułu zachowku ze zdarzeniem prawnym obiektywnym w postaci ogłoszenia testamentu. Okoliczności subiektywne nie mają żadnego znaczenia dla rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczeń uprawnionego z tytułu zachowku. Roszczenie o zachowek jest roszczeniem bezterminowym i jego wymagalność podlega ustaleniu na podstawie art. 455 K.c. Powyższe stanowisko prezentowane jest także w orzecznictwie, a mianowicie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2013 r., sygn. akt II CSK 319/12, oraz wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2013 r., sygn. akt VI ACa 1067/12, zgodnie z którym „przepisy regulujące początek biegu terminu przedawnienia są przepisami szczególnymi w stosunku do art. 120 K.c., który ma zastosowanie jedynie w braku wyznaczenia przez inne przepisy zdarzenia skutkującego początek biegu przedawnienia. Zgodnie z tą zasadą, art. 1007 § 1 K.c. wyłącza stosowanie art. 120 § 1 K.c. do określenia początku biegu terminu przedawnienia roszczenia o zachowek. Przepis art. 1007 § 1 K.c. wiąże początek biegu terminu przedawnienia roszczeń uprawnionego z tytułu zachowku ze zdarzeniem prawnym obiektywnym w postaci ogłoszenia testamentu. Okoliczności subiektywne nie mają żadnego znaczenia dla rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczeń uprawnionego z tytułu zachowku”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Majątek rodziców zapisany w testamencie

 

Z uwagi na powyższe, jeżeli nie nastąpiło ogłoszenie testamentu, nie może być mowy o przedawnieniu roszczenia o zachowek, które to roszczenie przysługuje bratu. Brat ma zatem prawo dochodzić od Pani zachowku po swoich rodzicach.

 

Jeżeli dom jest wybudowany na nieruchomości stanowiącej wyłączną własność ojca, po ojcu dziedziczy Pani na mocy testamentu. Gdyby nie testament, do spadku powołana byłaby Pani mama, Pani i brat, a zatem każde po 1/3 wartości domu i działki. Zachowek stanowi zatem połowę 1/3. Brat ma zatem prawo dochodzić połowy z 1/3. Zakładam, że brat nie jest trwale niezdolny do pracy, bowiem wówczas miałby prawo do 2/3 z 1/3.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przedawniony zachowek

Moi rodzice w 2005 r. przekazali w formie darowizny swój majątek synowi mojej siostry – czyli swojemu wnukowi. W tym samym jeszcze roku wnuk darowiznę formalnie przejął. Mój ojciec zmarł w 2005 r. Niestety, ja o takiej formie załatwienia sprawy spadkowej dowiedziałem się do
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »