Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Macierzyński dla kobiety - przedsiębiorcy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.03.2019

Od 3 lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem kobietą–przedsiębiorcą i sprawa dotyczy macierzyńskiego dla kobiety-przedsiębiorcy. Mój średni przychód to ok. 5000 zł. Planuję dziecko. W jaki sposób mogę uzyskać wysoki zasiłek macierzyński? Jak długo powinnam płacić wyższe stawki składek?  Załóżmy, że zaczynam płacić duże składki 15 miesięcy przed porodem. Czy będąc 3 miesiące przed porodem, czyli po 12 miesiącach dużych składek, na chorobowym – też otrzymam większy zasiłek macierzyński?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 48 ustawy zasiłkowej „podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy”.

 

Z powyższego wynika, że:

 

  • podstawę wymiaru stanowi przeciętny miesięczny przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia,
  • przeciętny miesięczny przychód stanowiący podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez osobę prowadzącą działalność za okres pozostawania w ubezpieczeniu chorobowym, przez liczbę miesięcy, w których przychód zostało osiągnięte.

 

Powyższe oznacza, że jeśli przez 15 miesięcy przed porodem będzie Pani płaciła duże składki, to zasiłek macierzyński będzie wyliczany od tej właśnie podstawy. Oczywiście pod warunkiem, że na ewentualne zwolnienie lekarskie z powodu ciąży pójdzie Pani po 12 miesiącach opłacania wysokich składek. Jeśli wcześniej – zasiłek będzie niższy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + 3 =

»Podobne materiały

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »