Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Lojalka dotycząca szkolenia

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 04.09.2008

W umowie o pracę musiałam podpisać tzw. lojalkę. Była w niej mowa, że jeśli zostanę wysłana na szkolenie, to przez określony czas nie zwolnię się z firmy. W marcu faktycznie wysłano mnie na szkolenie do Szwajcarii, gdzie jednak nie odbył się żaden kurs, wykonywałam zaś tę samą pracę co na miejscu w Polsce. Obecnie zwalniam się z firmy. I tu mam pytanie: czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie zwrotu kosztów, które poniósł? Pracodawca opłacił przejazd, zakwaterowanie i diety. Nie płacił natomiast za żadne „szkolenie”.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pracodawca miałby prawo żądać zwrotu kosztów kursu (szkolenia) w razie odejścia pracownika z pracy, pod warunkiem że warunki tego konkretnego szkolenia zostały określone między Wami w umowie. Jeśli takiej umowy nie było, pracodawca nie ma szans uzyskać rekompensaty w sądzie (wyrok SN z 14 maja 1998 r., I PKN 110/98).

 

Natomiast pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych (na podstawie skierowania zakładu pracy), przysługuje – o ile umowa zawarta między nim a zakładem pracy nie stanowi inaczej – zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu. Nawet jeśli w Pani wypadku nie było to żadne szkolenie (co można udowodnić w sądzie), to należy się Pani zwrot kosztów podróży służbowej, noclegów, wyżywienia, przejazdów.

 

Zwrot kosztów zakwaterowania należy się Pani (jeśli nie miała Pani zapewnionych bezpłatnych noclegów) w granicach ustalonego na ten cel limitu (tj. do 160 franków szwajcarskich za dobę). By zwrot ten uzyskać, musi Pani przedłożyć pracodawcy rachunki dokumentujące poniesione koszty noclegów. W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% ww. limitu (za dobę).

 

Dietę przeznacza się na pokrycie kosztów wyżywienia i na inne drobne wydatki. W wypadku Szwajcarii należy się Pani dieta w wysokości 78 franków szwajcarskich (za dobę). Jednakże pracownikowi przysługuje tylko 25% diety (za dobę), jeśli otrzymuje on za granicą bezpłatne całodzienne wyżywienie lub jeśli wyżywienie opłacone jest w cenie karty okrętowej (promowej).

 

Pracownikowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, przysługuje odpowiednio:

  1. na śniadanie – 15% diety,
  2. na obiad – 30% diety,
  3. na kolację – 30% diety,
  4. na inne wydatki – 25% diety.

 

Należy również pamiętać, że pracownikowi nie przysługuje dieta, jeśli otrzymuje on za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie. Jeżeli ekwiwalent jest niższy od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.

 

Koszty przejazdu uzależnione są od środka lokomocji, jakim poruszał się pracownik w podróży służbowej. Warto też wiedzieć, iż w delegacjach zagranicznych czas podróży drogą lądową liczy się od momentu przekroczenia granicy Polski do momentu powtórnego jej przekroczenia w drodze powrotnej. Natomiast w przypadku korzystania ze środków komunikacji lotniczej – czas podróży liczy się od chwili startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - siedem =

»Podobne materiały

Wypowiedzenie składane w okresie upadłości firmy

Moja firma była w stanie upadłości. Udało mi się znaleźć nową pracę i podpisałem rozwiązanie umowy za porozumieniem – obiecano mi prawo do odprawy. Obecnie okazuje się, że nie dostanę odprawy, bo to ja wystąpiłem z wnioskiem. Czy faktycznie tak jest?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »