Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

List przewozowy CMR a żądanie dostarczenia 2 egzemplarzy listu przewozowego

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 27.08.2010

Mamy pytanie o list przewozowy CMR. Jesteśmy firmą spedycyjną, w spornej sprawie dostarczyliśmy towar. Firma, która nam to zleciła, chce 2 oryginalne listy przewozowe CMR, i w dodatku jeden z podpisem odbioru. Te dokumenty są oczywiście nie do zdobycia, co więc zrobić? Podali, że chcą list przewozowy CMR w 2 oryginalnych egzemplarzach, inaczej nie zapłacą. Odpowiednia klauzula była w umowie, ale w języku polskim, a ponieważ jesteśmy firmą zagraniczną, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego zapisu. Czy mamy prawo się sądzić?

Łukasz Poczyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie pragnę zauważyć, że przewóz towarów w komunikacji międzynarodowej odbywa się na podstawie Konwencji o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów (CMR – International Consignment Note). Należy podkreślić, że powyższa konwencja dość liberalnie odnosi się do obowiązku posiadania listu przewozowego, wskazując, że nawet jego brak nie wpływa na istnienie zawarcia umowy ani na jej ważność.

 

Zgodnie bowiem z art. 4 tej Konwencji dowodem zawarcia umowy przewozu jest list przewozowy CMR. Brak, nieprawidłowość lub utrata listu przewozowego nie wpływają na istnienie ani na ważność umowy przewozu – nadal podlega ona przepisom Konwencji.

 

Samochodowy międzynarodowy list przewozowy CMR to dokument przewozowy (CMR), który jest dowodem przekazania przewoźnikowi przez eksportera towaru będącego przedmiotem kontraktu. Posiadacz dokumentów przewozowych posiada prawo do dysponowania towarem. Dokument przewozowy nie jest jednak umową o przewóz, stanowi jedynie potwierdzenie zawarcia umowy o przewóz.

 

List przewozowy CMR wystawiany jest w 3 oryginalnych egzemplarzach:

 

  • pierwszy egzemplarz przeznaczony jest dla nadawcy i stanowi dowód tego, że towar został przekazany przewoźnikowi,
  • drugi egzemplarz towarzyszy przesyłce i jest przeznaczony dla odbiorcy,
  • natomiast trzeci egzemplarz zachowywany jest przez przewoźnika i stanowi dowód wywiązania się z umowy przewozu.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Ponadto sporządza się też kopię (czwarty egzemplarz), która przeznaczona jest do celów kontrolnych i statystycznych.

 

List przewozowy CMR w procesie przewozowym spełnia więc m.in. funkcję dowodową, gdyż jak to zostało wskazane wyżej, stanowi dowód wykonania zobowiązania przez przewoźnika.

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że uzależnianie dokonania zapłaty od przedstawienia dwóch oryginalnych egzemplarzy listu przewozowego nie znajduje podstaw w przepisach prawnych, a wręcz godzi w te przepisy, z których jasno wynika, kto i w jakich ilościach otrzymuje oryginały listu przewozowego.

 

W zaistniałej sytuacji firma, która zleciła przewóz, nie może wymagać od Państwa firmy przedstawienia drugiego oryginalnego egzemplarza listu przewozowego – list przewozowy CMR odbiorca musi zachować dla siebie. Należy więc stwierdzić, że żądanie przedstawienia dwóch oryginalnych egzemplarzy listu przewozowego jest bezpodstawne. Jeśli nawet taka klauzula została zawarta w umowie, to nie ma ona wpływu na obowiązek dokonania zapłaty za wykonane zobowiązanie.

 

W związku z powyższym, jeśli zobowiązanie zostało ze strony Państwa firmy wykonane, na dowód czego posiadają Państwo oryginalny list przewozowy CMR, to jak najbardziej możecie wezwać dłużnika do zapłaty, a w przypadku braku reakcji z jego strony – skierować sprawę do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Otwarcie oddziału w Polsce przez firmę z Anglii

Jestem przedsiębiorcą z siedzibą w Wielkiej Brytanii (nie jestem podatnikiem VAT). Planuję otworzyć sklep internetowy i sprzedawać produkty na polskim rynku. Wiązałoby się to z otwarciem przedstawicielstwa na terenie kraju. Czy mogę mieć w Polsce biuro wysyłkowe? Czy mogę wystawiać faktury (nie VAT) w języku polskim?

Działalność gospodarcza polegająca na imporcie artykułów spożywczych z UE – od czego zacząć?

Chciałbym założyć firmę, której działalność polegałaby na zakupie artykułów spożywczych w jednym z krajów Unii, a następnie ich odsprzedaży na terenie Polski. Od czego powinienem zacząć, jakie dokumenty przygotować, jak wygląda sprawa podatków i dokumentacji dotyczącej transportu (transport we własnym zakresie)?

Import towaru wyprodukowanego poza UE od dystrybutora z siedzibą w UE a cło i podatek VAT

Rozważam założenie jednoosobowej działalności polegającej na imporcie z Irlandii i sprzedaży w Polsce miodu naturalnego. Czy w przypadku, gdy miód jest kupowany o pośrednika w UE, konieczne jest opłacenie cła, skoro miód jest produkowany poza UE? Jak wygląda sprawa podatku VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym, gdy w Irlandii nie ma podatku VAT na miód, a w Polsce (z tego co wiem) to 3%? Jakie w przypadku takiej działalności mam opcje wyboru podatku dochodowego? Jaka forma byłaby najkorzystniejsza dla tego typu firmy z przychodem rocznym do 100 tys. zł? Jaki byłby to procent w przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »