Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

List przewozowy CMR a żądanie dostarczenia 2 egzemplarzy listu przewozowego

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 27.08.2010

Mamy pytanie o list przewozowy CMR. Jesteśmy firmą spedycyjną, w spornej sprawie dostarczyliśmy towar. Firma, która nam to zleciła, chce 2 oryginalne listy przewozowe CMR, i w dodatku jeden z podpisem odbioru. Te dokumenty są oczywiście nie do zdobycia, co więc zrobić? Podali, że chcą list przewozowy CMR w 2 oryginalnych egzemplarzach, inaczej nie zapłacą. Odpowiednia klauzula była w umowie, ale w języku polskim, a ponieważ jesteśmy firmą zagraniczną, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego zapisu. Czy mamy prawo się sądzić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie pragnę zauważyć, że przewóz towarów w komunikacji międzynarodowej odbywa się na podstawie Konwencji o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów (CMR – International Consignment Note). Należy podkreślić, że powyższa konwencja dość liberalnie odnosi się do obowiązku posiadania listu przewozowego, wskazując, że nawet jego brak nie wpływa na istnienie zawarcia umowy ani na jej ważność.

 

Zgodnie bowiem z art. 4 tej Konwencji dowodem zawarcia umowy przewozu jest list przewozowy CMR. Brak, nieprawidłowość lub utrata listu przewozowego nie wpływają na istnienie ani na ważność umowy przewozu – nadal podlega ona przepisom Konwencji.

 

Samochodowy międzynarodowy list przewozowy CMR to dokument przewozowy (CMR), który jest dowodem przekazania przewoźnikowi przez eksportera towaru będącego przedmiotem kontraktu. Posiadacz dokumentów przewozowych posiada prawo do dysponowania towarem. Dokument przewozowy nie jest jednak umową o przewóz, stanowi jedynie potwierdzenie zawarcia umowy o przewóz.

 

List przewozowy CMR wystawiany jest w 3 oryginalnych egzemplarzach:

 

  • pierwszy egzemplarz przeznaczony jest dla nadawcy i stanowi dowód tego, że towar został przekazany przewoźnikowi,
  • drugi egzemplarz towarzyszy przesyłce i jest przeznaczony dla odbiorcy,
  • natomiast trzeci egzemplarz zachowywany jest przez przewoźnika i stanowi dowód wywiązania się z umowy przewozu.

 

Ponadto sporządza się też kopię (czwarty egzemplarz), która przeznaczona jest do celów kontrolnych i statystycznych.

 

List przewozowy CMR w procesie przewozowym spełnia więc m.in. funkcję dowodową, gdyż jak to zostało wskazane wyżej, stanowi dowód wykonania zobowiązania przez przewoźnika.

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że uzależnianie dokonania zapłaty od przedstawienia dwóch oryginalnych egzemplarzy listu przewozowego nie znajduje podstaw w przepisach prawnych, a wręcz godzi w te przepisy, z których jasno wynika, kto i w jakich ilościach otrzymuje oryginały listu przewozowego.

 

W zaistniałej sytuacji firma, która zleciła przewóz, nie może wymagać od Państwa firmy przedstawienia drugiego oryginalnego egzemplarza listu przewozowego – list przewozowy CMR odbiorca musi zachować dla siebie. Należy więc stwierdzić, że żądanie przedstawienia dwóch oryginalnych egzemplarzy listu przewozowego jest bezpodstawne. Jeśli nawet taka klauzula została zawarta w umowie, to nie ma ona wpływu na obowiązek dokonania zapłaty za wykonane zobowiązanie.

 

W związku z powyższym, jeśli zobowiązanie zostało ze strony Państwa firmy wykonane, na dowód czego posiadają Państwo oryginalny list przewozowy CMR, to jak najbardziej możecie wezwać dłużnika do zapłaty, a w przypadku braku reakcji z jego strony – skierować sprawę do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus 9 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki