Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

List gończy a zakaz opuszczania kraju

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 01.07.2013

Z powodu długów alimentacyjnych trzy lata temu dostałem postanowienie o zakazie opuszczania kraju (wtedy przebywałem już jednak za granicą, gdzie mieszkam do tej pory). Chciałbym legalnie przyjechać do Polski i załatwić tę sprawę. Jak to zrobić? Czy mogę być poszukiwany listem gończym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisywanego przez Pana stanu sprawy (m.in. wzmianki o zakazie opuszczania kraju) wynika, że najprawdopodobniej jest Pan poszukiwany listem gończym. Najprostszym i skutecznym sposobem ustalenia, czy wydany został za Panem list gończy oraz czy znajduje się Pan na liście osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania, jest skontaktowanie się z policją lub prokuraturą, która wydała list gończy lub ENA. Najbardziej wiarygodnymi portalami, na których można sprawdzić, czy jest Pan poszukiwany, są strony poszczególnych komend lub strona www.poszukiwani.policja.pl. Gdy wejdzie Pan w odnośnik do swego nazwiska, uzyska Pan więcej informacji dotyczących Pańskiej sytuacji: oprócz wskazania, za jaki czyn jest Pan poszukiwany, jest tam także podany numer kontaktowy do komendy właściwej w Pańskiej sprawie. Dzwoniąc pod wskazany numer, uzyska Pan informację, czy jest to poszukiwanie listem gończym, czy też ENA, oraz na czyje polecenie zostały one wydane. Niektóre komendy wojewódzkie policji zamieszczając na swoich stronach listy poszukiwanych, podają także sygnaturę sprawy, do której wydany został list gończy lub ENA, oraz jednostkę prokuratury właściwą do prowadzenia sprawy.

 

Jeżeli wie Pan, która prokuratura mogła wydać za Panem list, może Pan także kontaktować się z nią bezpośrednio i prosić o połączenie z osobą prowadzącą repertorium spraw zawieszonych i listów gończych.

 

Ponieważ zakładamy, że jest Pan poszukiwany listem gończym, to najlepszym sposobem na powrót do kraju jest uzyskanie listu żelaznego. Aby „uwolnić się” od listu gończego, musi Pan stawić się we właściwej prokuraturze prowadzącej postępowanie w Pańskiej sprawie. Aby mogło się to odbyć w formie bezpiecznej dla Pana, powinien Pan złożyć wniosek do sądu o wydanie Panu listu żelaznego, który pozwoli Panu na bezpieczny przyjazd do kraju bez groźby zatrzymania i osadzenia w areszcie na czas do procesu. Wykorzystując list, stawi się Pan w prokuraturze, złoży wyjaśnienia, zobowiąże się do stawiennictwa na każde wezwanie prokuratury i sądu, dzięki czemu na czas do zakończenia postępowania będzie Pan mógł wrócić do rodziny. Gdy otrzyma Pan listy żelazny, musi Pan skontaktować się prokuraturą prowadzącą postępowanie, ustalić termin przyjazdu do kraju i stawienia się na przesłuchanie. W chwili, gdy stawi się Pan w prokuraturze, podjęte zostanie postępowanie w Pańskiej sprawie i możliwa będzie próba wynegocjowania dobrowolnego poddania się karze przez Pana lub – jeśli materiał dowodowy na to pozwoli – warunkowego umorzenia postępowania.

 

Jednocześnie z chwilą złożenia zeznań w prokuraturze zostanie uchylony wydany za Panem list gończy, dzięki czemu będzie Pan mógł zarówno swobodnie przyjeżdżać do kraju, jak i podróżować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + VIII =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki