Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

List gończy a zakaz opuszczania kraju

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 01.07.2013

Z powodu długów alimentacyjnych trzy lata temu dostałem postanowienie o zakazie opuszczania kraju (wtedy przebywałem już jednak za granicą, gdzie mieszkam do tej pory). Chciałbym legalnie przyjechać do Polski i załatwić tę sprawę. Jak to zrobić? Czy mogę być poszukiwany listem gończym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z opisywanego przez Pana stanu sprawy (m.in. wzmianki o zakazie opuszczania kraju) wynika, że najprawdopodobniej jest Pan poszukiwany listem gończym. Najprostszym i skutecznym sposobem ustalenia, czy wydany został za Panem list gończy oraz czy znajduje się Pan na liście osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania, jest skontaktowanie się z policją lub prokuraturą, która wydała list gończy lub ENA. Najbardziej wiarygodnymi portalami, na których można sprawdzić, czy jest Pan poszukiwany, są strony poszczególnych komend lub strona www.poszukiwani.policja.pl. Gdy wejdzie Pan w odnośnik do swego nazwiska, uzyska Pan więcej informacji dotyczących Pańskiej sytuacji: oprócz wskazania, za jaki czyn jest Pan poszukiwany, jest tam także podany numer kontaktowy do komendy właściwej w Pańskiej sprawie. Dzwoniąc pod wskazany numer, uzyska Pan informację, czy jest to poszukiwanie listem gończym, czy też ENA, oraz na czyje polecenie zostały one wydane. Niektóre komendy wojewódzkie policji zamieszczając na swoich stronach listy poszukiwanych, podają także sygnaturę sprawy, do której wydany został list gończy lub ENA, oraz jednostkę prokuratury właściwą do prowadzenia sprawy.

 

Jeżeli wie Pan, która prokuratura mogła wydać za Panem list, może Pan także kontaktować się z nią bezpośrednio i prosić o połączenie z osobą prowadzącą repertorium spraw zawieszonych i listów gończych.

 

Ponieważ zakładamy, że jest Pan poszukiwany listem gończym, to najlepszym sposobem na powrót do kraju jest uzyskanie listu żelaznego. Aby „uwolnić się” od listu gończego, musi Pan stawić się we właściwej prokuraturze prowadzącej postępowanie w Pańskiej sprawie. Aby mogło się to odbyć w formie bezpiecznej dla Pana, powinien Pan złożyć wniosek do sądu o wydanie Panu listu żelaznego, który pozwoli Panu na bezpieczny przyjazd do kraju bez groźby zatrzymania i osadzenia w areszcie na czas do procesu. Wykorzystując list, stawi się Pan w prokuraturze, złoży wyjaśnienia, zobowiąże się do stawiennictwa na każde wezwanie prokuratury i sądu, dzięki czemu na czas do zakończenia postępowania będzie Pan mógł wrócić do rodziny. Gdy otrzyma Pan listy żelazny, musi Pan skontaktować się prokuraturą prowadzącą postępowanie, ustalić termin przyjazdu do kraju i stawienia się na przesłuchanie. W chwili, gdy stawi się Pan w prokuraturze, podjęte zostanie postępowanie w Pańskiej sprawie i możliwa będzie próba wynegocjowania dobrowolnego poddania się karze przez Pana lub – jeśli materiał dowodowy na to pozwoli – warunkowego umorzenia postępowania.

 

Jednocześnie z chwilą złożenia zeznań w prokuraturze zostanie uchylony wydany za Panem list gończy, dzięki czemu będzie Pan mógł zarówno swobodnie przyjeżdżać do kraju, jak i podróżować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus dziewięć =

»Podobne materiały

Czy można sprawdzić, czy dana osoba jest poszukiwana listem gończym?

Jak mogłabym dowiedzieć się, czy moja córka jest poszukiwana listem gończym? Czy osoba poszukiwana w Polsce, ale od dawna przebywająca za granicą, może wyrobić tam paszport bez żadnych konsekwencji?

List gończy i europejski nakaz aresztowania – czy to to samo?

Czy list gończy to tylko krajowy list gończy, czy jednocześnie europejski nakaz aresztowania? Kiedy nastąpi przedawnienie wykonania wyroków, o których mowa w załącznikach?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »