Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Likwidacja firmy

Likwidacja firmy zwykle jest skutkiem problemów finansowych. Należy jednak pamiętać, że likwidacja firmy wiąże się z wieloma formalnościami, które trzeba załatwić m.in. w urzędzie skarbowym i ZUS. Warto także znać swoje prawa jako pracownika, którego spotyka likwidacja firmy pracodawcy.

 A oto procedury obowiązujące przy likwidacji firmy (działalności gospodarczej):
należy rozwiązać umowę z pracownikiem,
złożyć wniosek o wykreślenie podmiotu gospodarczego z ewidencji działalności gospodarczej (we właściwym urzędzie gminy),
poczekać na decyzję o wykreśleniu, w terminie 7 dni od jej otrzymania należy wyrejestrować działalność z ZUS oraz zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej (NIP-3, VAT-Z),
jeśli mąż prowadzi księgę przychodów i rozchodów, to należy zrobić „spis z natury” na dzień likwidacji firmy i wpisać go do księgi (w spisie należy umieścić wszelkie przedmioty wchodzące w skład przedsiębiorstwa, np. meble, komputer, oferowany towar), 
w terminie 14 dni od wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej należy zawiadomić o fakcie zaprzestania prowadzenia działalności Główny Urząd Statystyczny.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki. Jeżeli dobrowolny podział majątku nie będzie możliwy, to likwidację firmy – na żądanie zainteresowanego – przeprowadzi sąd gospodarczy w trybie właściwym dla zniesienia współwłasności (tryb nieprocesowy). SN z 15 listopada 1990 roku, II CZ 169/90, OSNCP 1992 r., nr 7-8, poz. 135.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności stwierdzić należy, że skutecznie wypowiadając umowę spółki spowoduje Pani jej rozwiązanie i konieczność likwidacji majątku. Jeżeli istnieje możliwość ugodowego podziału majątku spółki, to należy dokonać takiego podziału zgodnie z regułami przedstawionymi wyżej.

Gniazda abonamentowe należą do majątku spółki, zatem mogłaby Pani przejąć je w rozliczeniu i rozpocząć własną działalność gospodarczą z ich wykorzystaniem, gdyż po dokonaniu likwidacji firmy (spółki cywilnej) stałyby się one Pani wyłączną własnością. Jednak w takim przypadku nie staje się Pani następcą prawnym spółki cywilnej, zatem nie staje się Pani podmiotem zezwoleń i koncesji jakie przysługiwały spółce cywilnej. Aby rozpocząć działalność musiałaby Pani zatem uzyskać te zezwolenia ponownie – tym razem jako nowy podmiot.    Przeczytaj pełną treść

 

 Oznacza to, że pozorna likwidacja firmy pracodawcy lub działania udające likwidację, a zmierzające do obejścia prawa o zakazie wypowiadania umów z pracownikami chronionymi na podstawie artykułu 39 K.p., będą stanowić naruszenie prawa.

Jak widać, Sąd Najwyższy bardzo restrykcyjnie podchodzi do pojęcia likwidacji firmy. Nie uznaje za nią także zmiany formy prawnej działalności (np. zmiany osobistej działalności gospodarczej na spółkę cywilną czy wniesienia przedsiębiorstwa jednej spółki do drugiej itp.). Likwidacją pracodawcy nie jest również likwidacja jednego z jego zakładów, który nie jest pracodawcą w rozumieniu artykułu 3 K.p. Zmiana przedmiotu działalności również nie jest uważana za likwidację pracodawcy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 listopada 1998 r. (sygn. akt I PKN 455/98) stwierdził, że likwidacja jest procesem trwającym w czasie, dlatego artykuł 411 K.p. ma zastosowanie już w trakcie likwidacji. Nie musi być spełniony warunek faktycznej i prawnej likwidacji.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Samochód z kratką po likwidacji firmy

Likwiduję moją firmę. W jej skład wchodzi samochód z kratką, który chciałbym zatrzymać dla siebie. Zakupiłem go w roku 2001, wpisałem do ewidencji środków trwałych; jest całkowicie zamortyzowany. Czy mogę uniknąć płacenia podatku VAT? Jeśli nie – co zrobić, by był jak najniższy?Samochód zakupiony na firmę a likwidacja działalności
Pół roku temu zlikwidowałam własną działalność gospodarczą. Wcześniej kupiłam samochód na raty z dwuletnią spłatą. Był on środkiem trwałym, amortyzowany. Za dwa miesiące płacę ostatnią ratę za auto. Co będzie z samochodem? Czy stanie się moją własnością? Czy mogę go sprzedać? Co z podatkiem VAT?

Likwidacja oddziału firmy
Centrala firmy znajduje się w mieście X, a ja pracuję w salonie firmy w miejscowości Y. Firma z przyczyn ekonomicznych likwiduje salon wraz z moim stanowiskiem pracy. Czy mogę liczyć na odszkodowanie? W firmie pracuję 1,5 roku.

Rozwiązanie spółki z o.o. w organizacji

W ostatnim miesiącu powstała spółka z o.o. w organizacji. Spółka nie została zgłoszona do KRS-u, nie wystąpiono także o nadanie numerów REGON i NIP. Spółka nie zaciągnęła żadnych zobowiązań finansowych, właściwie nie rozpoczęła działalności. Wspólnicy chcą rozwiązać obowiązującą umowę spółki, po czym zawiązać nową spółkę z o.o. o tej samej nazwie. Co powinni zrobić w tym celu? Oczywiście można poczekać pół roku, aż umowa spółki samoistnie wygaśnie. Czy wówczas możliwe byłoby zawarcie spółki o tej samej nazwie?

(Likwidacja firmy)

Zwolnienie kobiety w ciąży z powodu upadłości firmy a zasiłek macierzyński
Firma w stanie upadłości likwidacyjnej rozwiązała z żoną umowę o pracę, powołując się na art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.). Żona cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim, które po jego zakończeniu prawdopodobnie nie będzie kontynuowane. Czy warunkiem przyznania zasiłku z ZUS (do dnia porodu i po porodzie) jest konieczność przebywania cały czas na zwolnieniu lekarskim? Jakie dokumenty powinniśmy złożyć w ZUS?(Likwidacja firmy)

Wybrane opinie naszych klientów:

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

Pierwszy raz spotkałam się z tak rzetelną odpowiedzią. Nie tylko jasno opisaną, ale dokładną, zrozumiałą, potwierdzoną paragrafami i Dziennikami Ustaw. Bardzo pomogło mi w pracy, gdyż pracodawca próbował sprytnie uniknąć płacenia ekwiwalentu oraz stanowczo obniżał ilość dni wolnych. Dlatego dziękuję całemu gronu prawników z ePorady24.pl, że mogłam według waszych wskazówek walczyć o swoje. Na pewno będę polecała wasze grono wszystkim znajomym, zwłaszcza że ceny za wasze usługi są normalne, na typową kieszeń Polaka. Jeszcze raz dziękuję, i oby tak dalej.

Z wdzięcznością,

Kinga

Rewelacja!!! Porada profesjonalnie przedstawiona, poparta stosownymi artykułami, a jednocześnie jasna i zrozumiała dla przeciętnego obywatela. Dla mnie rewelacja, a prawnik, który udzielał mi odpowiedzi – to mistrzostwo świata.

Serdecznie dziękuję,

Tomasz

Chciałam gorąco podziękować za udzielone odpowiedzi, a także cierpliwość w tłumaczeniu zagadnień być może prostych, ale dla mnie laika zupełnie niezrozumiałych. Wiedza prawnicza udzielającego mi wparcia pozwoli w pełni świadomie „nie dać” się niektórym urzędom, a także pozwoli obronić swoje racje.

Raz jeszcze dziękuje i polecam usługi eporady24.pl

Anna

Pan Jakub Bonowicz okazał się profesjonalistą, w prosty i zrozumiały sposób dla mnie wytłumaczył mi wszytko czego dotyczył mój problem. Odpowiedź dostałem bardzo szybko a na pytania pomocnicze odpowiadał praktycznie po 15 min. Bardzo polecam wszystkim użytkownikom internetu mającym problemy prawne, na pewno ta tej stronie znajda zadowalającą odpowiedź.

Jackit

Jestem pod wrażeniem jakości waszej usługi. Za niewielkie pieniądze otrzymałem kompletną informację na temat nurtującego mnie problemu. Zaoszczędziłem wiele czasu w przewlekających się i kłopotliwych terminach w kancelarii adwokackiej. No i przede wszystkim mam wszystkie odpowiedzi na piśmie. Mam też fakturę VAT, o co gdzie indziej – no nie powiem!

Dziękuję i polecam,

Robert

W skrócie: szybko, sprawnie i na temat, i jeszcze do tego miło :)

Z pozdrowieniami,

Aleksandra

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Wreszcie dowiedziałam się tego, o co mi chodziło. Ta odpowiedź mnie usatysfakcjonowała.

Serdecznie pozdrawiam,

Krystyna

Porada przez serwis www z państwa strony oceniam na 6+. Fachowo i na temat – jednak największą zaletą tego typu porad jest to, iż można się do niej przygotować, tak by żadne z naszych pytań nie uciekło i nie zostało bez odpowiedzi. Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzetelną poradę.

Dziękuję,

Paweł

Bardzo dziękuję za szybką i obszerną odpowiedź. Przyznam, że miałam pewne obawy, korzystając z tego typu porad przez internet. Moje wątpliwości zostały jednak rozwiane, a możliwość zadawania dodatkowych pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości przemawia w 100% za tym właśnie serwisem. Gorąco polecam wszystkim :-)

Renata

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »