Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Likwidacja oddziału a wypowiedzenie podczas urlopu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.07.2018

Przebywam obecnie na urlopie rodzicielskim, w międzyczasie zlikwidowano oddział, który był jednocześnie siedzibą firmy i został przeniesiony do innego miasta, oddalonego od mojego miejsca zamieszkania od ponad 200 km. Czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym, na który mam zamiar iść zaraz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (50 dni)? Pracodawca na wypowiedzeniach podaje jako przyczynę jego winę, która znaczyłaby, że stosuje przepisy o zwolnieniach grupowych(?).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Likwidacja oddziału a wypowiedzenie podczas urlopu

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 41 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41.

 

Jak wynika z powyższego, na urlopie wypoczynkowym pracownicy są co do zasady chronieni przed wręczeniem im wypowiedzenia. Jedynym wyjątkiem jest ogłoszeni upadłości lub całkowita likwidacja pracodawcy – w takiej sytuacji ochrona nie obowiązuje.

 

Nie dotyczy to jednak likwidacji oddziału – ochronę przed wypowiedzeniem może wyłączyć jedynie całkowita likwidacja, a nie tak zwane zmiany organizacyjne polegające na likwidacji stanowiska pracy danego pracownika.

 

Jeśli zaś chodzi o zastosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych, to ogólną zasadę dotycząca szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy w razie zwolnień grupowych formułuje art. 5, zgodnie z którym przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia nie stosuje się między innymi art. 41.

 

Co do zasady zatem szczególna ochrona trwałości stosunku pracy zostaje uchylona. Częściowo przywraca ją, ale w zmodyfikowanej postaci – wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41, jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

 

Słowem – jeśli Pani urlop nie będzie trwał dłużej niż 3 miesiące – jest Pai całkowicie chroniona przed wręczeniem wypowiedzenia z powodu zwolnień grupowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - zero =

»Podobne materiały

Postępowanie karne a zwolnienie z pracy

Toczy się wobec mnie postępowanie karne w sądzie. Będę wnosić o umorzenie postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 K.p.k. lub o warunkowe umorzenie. Czy pracodawca może mnie teraz zwolnić z pracy? 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »