Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Licytacja komornicza samowoli budowlanej

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 27.05.2016

Komornik przeprowadził licytację komorniczą budynku mieszkalnego, który okazał się w części samowolą budowlaną. Nadzór budowlany, jak tylko dowiedział się, że jest nowy właściciel wszczął procedurę związaną z samowolą budowlaną. Dlaczego nowy właściciel ma być obciążony kosztami samowoli budowlanej? Czy mogę dochodzić zwrotu kosztów legalizacji tej samowoli? Do kogo mam wnosić roszczenie – do komornika, czy do Skarbu Państwa, bo ostatecznie to sąd rejonowy wydał postanowienie o przysądzeniu nieruchomości.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasadniczo zgodnie z art. 556 § 1 K.c. „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne)”.

 

Sprzedający odpowiada nie tylko za te wady rzeczy, które powstały po dniu wydania rzeczy, ale przede wszystkim za te, które ujawniły się po wydaniu rzeczy, lecz powstały z przyczyn, które tkwiły w niej przed jej wydaniem. Te ostatnie są określane mianem wad ukrytych.

 

Jednak zgodnie z postanowieniami art. 971 K.p.c. nabywca nie będzie mógł się domagać unieważnienia nabycia lub obniżenia ceny, jeśli się okaże, że nieruchomość posiada wady, co wyłącza możliwość zastosowania przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej.

 

Tu mamy do czynienia z nabyciem pierwotnym. W przypadku takiego nabycia wyłączona została więc możliwość stosowania przepisów prawa cywilnego o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej.

 

Reasumując – przepisy dotyczące licytacji nieruchomości wyłączają zastosowanie odpowiednich regulacji Kodeksu cywilnego o rękojmi za wady fizyczne i prawne nieruchomości i przedmiotów z nią nabytych w drodze licytacji komorniczej.

 

Postanowienie o przybiciu oraz postanowienie o przysądzeniu własności podlegają zaskarżeniu (art. 997, 998 § 2 K.p.c.). W zażaleniach nabywca może podnosić okoliczności wskazujące na wadliwość tych postanowień (M. Tyczka w: Komentarz do k.p.c., s. 546).

 

Podważanie nabycia nieruchomości w drodze licytacji publicznej odbywa się za pomocą środków procesowych przewidzianych w postępowaniu egzekucyjnym (np. zażalenie na udzielenie przybicia – art. 997 lub przysądzenie własności – art. 998 § 2). Środki te służą jednak tylko wykazaniu uchybień przepisom postępowania, które naruszają prawa skarżącego. Wady nieruchomości nie będą zatem uzasadniały żądania unieważnienia nabycia lub zmniejszenia ceny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych

Złożyłem do sądu wniosek o unieważnienie darowizny. Wystąpiłem o zwolnienie z kosztów, załączając oświadczenie majątkowe. Sąd stwierdził, że obecnie nie ma potrzeby wnoszenia innych kosztów. 28 stycznia sąd zobowiązał mnie do opłacenia biegłych (zaliczka) w terminie 14 dni. Czy wystąpić ponownie o zwolnienie z tego kosztu? Czy ewentualnie moja żona (mamy rozdzielność majątkową) mogłaby pokryć te koszty? Jeżeli tak – czy będzie jej się należał zwrot po wygraniu sprawy?

Dożywocie a egzekucja z nieruchomości

Mam ustanowioną hipotekę na nieruchomości (dom wolnostojący). Jednocześnie na tej nieruchomości jest ustanowione prawo dożywocia dla rodziców obecnego właściciela. Mam zamiar wszcząć egzekucję przeciwko obecnemu właścicielowi nieruchomości. Co się dzieje z prawem dożywocia w przypadku sprzedaży nieruchomości na licytacji przez komornika? Czy po sprzedaży nieruchomość ta będzie wolna od obciążenia prawem dożywocia, czy raczej obciążenie przechodzi na nowego właściciela nabywającego nieruchomość

Opłata za złożenie zażalenia do sądu

Czy przy wnoszeniu zażalenia do sądu cywilnego II instancji na postanowienie (nie orzeczenie) sądu cywilnego I instancji w sprawie wynagrodzenia biegłego obowiązuje jakaś opłata (proszę o konkretną podstawę prawną)?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »