Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Licencja na wykorzystanie wizerunku smerfów w teatrze amatorskim

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 15.06.2017

Czy teatr amatorski przygotowujący spektakl z wykorzystaniem wizerunku smerfów i muzykę z tej bajki powinien uzyskać licencję na jego wystawienie i opłacić ZAIKS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Słusznie ma Pani wątpliwości w tej materii. Sprawę należy rozpatrywać pod kątem autorskich praw majątkowych.

 

Postacie z bajek i ich wizerunek zawsze mają autora, a co za tym idzie podlegają ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy przedmiotem prawa autorskiego są min. utwory plastyczne. W przypadku postaci z kreskówki mamy do czynienia z prawem autorskim do konkretnego utworu plastycznego, który przedstawia wizerunek tej postaci z bajki (lub kilku postaci pochodzących z bajki).

 

Warto też nadmienić, że postać fikcyjna może być chroniona przepisami prawa autorskiego. Świadczy o tym wyrok Sądu Najwyższego z 3 października 2007 roku (sygn. akt II CSK 207/07), którego fragment zamieszczam:

„Skarżący, tworząc literacką postać fikcyjną prezentowaną w audycjach radiowych, mającą na celu odwzorowanie stereotypu, dokonał wyboru i segregacji charakterystycznych cech zachowań człowieka, uogólnił je i przedstawił jako postać kabaretową w sposób karykaturalny. Oczywiste więc jest, że jest to jego inwencja twórcza o indywidualnym charakterze”.

 

O prawie do korzystania z wizerunku postaci może decydować osoba, której prawa te przysługują. Może to być twórca postaci bądź jego spadkobierca – albo nabywca praw, jeśli prawa te zostały przeniesione w myśl art. 41 ustawy o prawie autorskim. Osoba taka musi wyraźnie (nie w sposób domniemany) wyrazić zgodę (odpłatnie bądź nieodpłatnie) na użycie wizerunku tej postaci w jakimkolwiek (komercyjnym, jak i niekomercyjnym) celu – a więc udzielić licencji.

 

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej „licencją”, obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

 

Zatem wykorzystanie wizerunku smerfów w spektaklu będzie wymagało uzyskania licencji, która powinna określać zakres, miejsca i czas korzystania oraz ewentualne warunki finansowe.

 

Firma, która udziela licencji na korzystanie z wizerunku Smerfów to IMPS sa (The Smurfs) z Belgii.

 

Poniżej zamieszczam link do profilu tej firmy w serwisie Linkedin. W celu uzyskania licencji trzeba skontaktować się z tą firmą, opisując stan sprawy:

https://www.linkedin.com/company/imps-smurf-

 

Utwory muzyczne z bajki „Smerfy” można „puszczać” legalnie po uzyskaniu pozwolenia od ZAiKS i uiszczeniu tam odpowiedniej opłaty.

 

Przez określenie „puszczanie” utworów muzycznych należy rozumieć ich publiczne odtwarzanie. Za odtwarzanie utworu zgodnie z art. 6 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uważa się jego udostępnienie bądź przy pomocy nośników dźwięku, obrazu lub dźwięku i obrazu, na których utwór został zapisany.

 

Jeśli utwory, które mają być wykorzystane w spektaklu objęte są nadal ochroną z tytułu autorskich praw majątkowych, aby móc je wykorzystać zgodnie z prawem należy uzyskać zezwolenie od autora lub innego uprawnionego podmiotu oraz uiścić opłatę licencyjną. Zarówno odtworzenie utworu, jak i jego publiczne wykonanie stanowią tzw. pola eksploatacji (sposoby korzystania z utworu).

 

Licencja udzielana jest przez ZAIKS w formie pisemnej i przyjmuje postać umowy. Poniżej zamieszczam odnośnik do oficjalnej strony internetowej instytucji, gdzie opisana jest szczegółowo procedura udzielenia licencji:

http://www.zaiks.org.pl/254,0,254

 

Potencjalne skutki naruszenia prawa autorskiego mogą być dotkliwe. Zgodnie z art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa zaniechania naruszania, usunięcia skutków naruszenia, naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych albo poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia oraz wydania uzyskanych korzyści. Mogłoby się zatem okazać, że publiczne prezentowanie spektaklu mogłoby zostać wstrzymane wskutek decyzji sądu.

 

Na mocy z kolei art. 115 oraz art. 116 wspomnianej ustawy, naruszenie praw autorskich naraża na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do maksymalnie 2 lat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus 10 =

»Podobne materiały

Oskarżenie o wykorzystanie utworu – tekstu reklamowego

Zostałem oskarżony przez pewnego sprzedawcę na Allegro o to, że używam jego tekstu na moich aukcjach. Mam wpłacić 1000 zł na jego prywatne konto za to, że niby wykorzystałem jego utwór. Co robić?

Prawa autorskie do zdjęć w publikacji

Urząd gminy w mojej miejscowości wydał ostatnio krajoznawczą publikację, w której umieszczono zdjęcia mojego autorstwa. Nikt nie pytał mnie o zgodę, nie zostałem wymieniony wśród fotografów ani nie ustalono żadnego honorarium. Co więcej, plan gminy także ozdabiają moje fotografie,

Możliwość założenia punktu wysyłkowych usług kserograficznych

Chciałbym założyć firmę, której działalność opierałaby się na wysyłkowych usługach kserograficznych. Klient (głównie student) zamawiałby u mnie usługę wypożyczenia książki w bibliotece oraz skopiowania jej części lub całości. Materiał przesyłałbym pocztą. Czy j
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »