Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Lekarz rezydent i zamknięcie miejsc specjalizacyjnych w szpitalu

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 19.04.2012

Jestem lekarzem i odbywam specjalizację w szpitalu w ramach rezydentury. Dyrektor szpitala wystąpił o zamknięcie akredytacji w mojej specjalności – tak bez powodu. Bezpośrednio nie zostałem zwolniony z pracy, lecz nie mogę kontynuować specjalizacji w tym ośrodku. Czy należy mi się odszkodowanie?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odnosząc się do meritum, informuję, iż kwestią zasadniczą w przedmiotowej sprawie jest ustalenie charakteru łączącej Pana umowy i stosowania do niej odpowiednich przepisów Kodeksu pracy. W doktrynie powyższe zagadnienie budziło szereg kontrowersji. W praktyce przedmiotowe umowy traktuje się jak zwykłe umowy terminowe podlegające bez żadnych ograniczeń regułom określonym w Kodeksie pracy.

 

Odmienne stanowisko zajął Sąd Najwyższy. W wyroku z 6 września 2005 r. (I PK 5/05, OSNAPiUS 2006 r., nr 17-18, poz. 262, str. 715) SN analizując przepisy nieobowiązującego obecnie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 sierpnia 2001 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów, doszedł do wniosków, które są aktualne także w obecnym stanie prawnym. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że umowa z lekarzem rezydentem ma szczególny charakter i mechaniczne odnoszenie do niej przepisów Kodeksu pracy, zwłaszcza art. 33, nie jest uzasadnione. Umowa ta jest zbliżona raczej do umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego, która może być rozwiązana za wypowiedzeniem tylko w przypadkach określonych w art. 196 K.p.

 

Na podstawie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów aktualne pozostają rozważania SN, iż w zamiarze prawodawcy umowa o pracę na czas określony jest instrumentem służącym uzyskaniu specjalizacji przez rezydenta i czynnikiem stabilizującym jego status poprzez zagwarantowanie mu pewności zatrudnienia przez cały czas trwania specjalizacji. Realizacji tego celu służy m.in. finansowanie rezydentury ze środków publicznych. Cel ten byłby natomiast przekreślony przez uznanie dopuszczalności rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z rezydentem bez wskazania przyczyn uzasadniających jej rozwiązanie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Za ograniczeniem możliwości dowolnego (tj. bez wskazania przyczyn) rozwiązywania umów z rezydentami przemawia także § 17 ust. 1 wspomnianego już rozporządzenia z 20 października 2005 r., który określa obowiązek kontynuowania przez lekarza specjalizacji także w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej w ramach rezydentury. To również nadaje tej umowie szczególny charakter i podkreśla jej odmienność wobec umów terminowych zawieranych na podstawie Kodeksu pracy.

 

Wreszcie § 28 przywołanego rozporządzenia określa przypadki, w których lekarz nie może realizować lub kontynuować szkolenia specjalizacyjnego i mogą one stanowić podstawę do wcześniejszego wypowiedzenia umowy, co oznacza, że nie można wprost, bez żadnych ograniczeń, stosować do umowy z lekarzem rezydentem art. 33 Kodeksu pracy.

 

Jeśli jednak pracodawca rozwiąże taką umowę bez podania przyczyny, pracownik (lekarz) może wnieść do sądu pozew o odszkodowanie na podstawie art. 50 § 3 K.p. Reasumując, bez wątpienia może Pan dochodzić odszkodowania na drodze postępowania sądowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Otwarcie działalności jednoosobowej przez studentkę

Jestem studentką fizjoterapii. Czy mogę otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą (masaże lecznicze w domu klienta)? W ramach studiów ukończyłam przedmiot „masaż leczniczy”, zakończony egzaminem.

Karetka pogotowia – kwalifikacje lekarza

Czy według nowelizacji ustawy o ratownictwie dyrektor pogotowia mógł nie przedłużyć mi umowy-zlecenia na dyżury w pogotowiu ze względu na niedostateczne kwalifikacje? Mam 1. stopień z chorób zakaźnych. Słyszałam, że w karetce mogę jeździć do końca 2012 roku.

Wezwanie do gminnej komisji do rozwiązywania problemów alkoholowych

Rozwodzę się z żoną, która w związku z tym robi mi różne złośliwości. Ostatnio dostałem wezwanie od gminnej komisji do rozwiązywania problemów alkoholowych, która wzywa mnie w celu złożenia wyjaśnień. Czy moje stawiennictwo jest obowiązkowe?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »