Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Legalność oprogramowania sprowadzonego z USA

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.12.2010

Jakiś rok temu zakupiłem pakiet programów Adobe w Stanach Zjednoczonych przez aukcję eBay. Mam na to amerykańską fakturę na kwotę 600 $. Dotąd go jednak nie używałem, bo nie było takiej potrzeby. Od niedawna mam jednak własną działalność gospodarczą i potrzebuję tego pakietu, martwi mnie jednak legalność oprogramowania. Otóż sprzedawca wpisał na paczce wartość 25 $, dzięki czemu doszła ona do mnie szybko i bez żadnych opłat celnych. Czy więc taki program jest w pełni legalny? Posiadam oryginalny nośnik i fakturę. Na niej jest opis towaru określony jako „sample”, czyli próbki. Nie ma tam faktycznej nazwy mojego pakietu. Stąd moja obawa, że nazwa produktu nie jest zgodna z nazwą na fakturze. Nie wiem, co teraz mam począć. Czy mogę w jakiś sposób tę sprawę wyprostować – na przykład uregulować stosowne opłaty? Jak wygląda sprawa legalności tego oprogramowania? Czy mogę go używać bez przeszkód, czy muszę kupić nowy pakiet w Polsce? A może jest jakieś inne wyjście?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Praktycy i znawcy tematu w takich i analogicznych przypadkach wskazują, że jedynym wyjściem jest zwrócenie się do naczelnika urzędu celnego – jako organu właściwego w sprawie należności celnych i należności podatkowych – o wydanie tzw. decyzji weryfikacyjnej. Polega to na tym, iż składa Pan wniosek, podając opis sytuacji i realną wartość towaru wprowadzonego na obszar celny Wspólnoty, następnie naczelnik wydaje decyzję, w której należności celne i podatkowe zostają obliczone od prawidłowej podstawy.

 

Analogicznie wskazuje m.in. Adam Bartosiewicz („Vademecum Doradcy Podatkowego”, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.), którego zdaniem: „Podatek – w zgłoszeniu celnym – został zatem obliczony i zapłacony od zaniżonej podstawy opodatkowania (notabene dotyczy to również należnego cła). Jeżeli importer stwierdzi, że z pewnych względów zadeklarowane w zgłoszeniu celnym dane są nieprawidłowe i ma to wpływ na wysokość długu celnego, powinien wystąpić do organu celnego z wnioskiem o wydanie decyzji w tym zakresie. Podstawą prawną takiego wniosku mogą być przepisy: art. 6 ust. 1 WKC oraz art. 23 ust. 2 ustawy z 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622, z późn. zm.). Wówczas organ celny przeprowadzi postępowanie, po zakończeniu którego wyda decyzję określającą prawidłową wartość celną”.

 

Równocześnie mógłby Pan wystąpić do sprzedawcy o skorygowanie faktury, by treść odpowiadała rzeczywistości, nie potrafię jednak powiedzieć, czy zgodnie z prawem wewnętrznym USA dokona on takiej korekty i w jakim czasie winno to nastąpić.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Moim zdaniem, po „wyprostowaniu” sprawy wartości celnej programu i opłaceniu należnego cła i podatku, jeśli nie zostanie zakwestionowana legalność oprogramowania z punktu widzenia prawa autorskiego – nie będzie przeszkód podatkowych, by używał go Pan w prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Na marginesie zauważę, że świadome przyjęcie towaru z zaniżoną wartością celną może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie, bowiem np. zgodnie z artykułem 87 § 1 Kodeksu karnego skarbowego każdy, kto przez wprowadzenie w błąd organu uprawnionego do kontroli celnej naraża należność celną na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. W omawianej sytuacji możliwe są i inne klasyfikacje, co zależy w dużej mierze od ustaleń i woli organów.

 

Warto również przypomnieć, że, jak słusznie w wyroku z dnia 12 czerwca 2002 r. wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Lublinie (sygn. SA/Lu 1233/01): „Wartość transakcyjna towaru powinna odzwierciedlać rzeczywistą jego cenę i nie jest uzależniona od tego, czy importer kupił towar po wyjątkowo okazyjnej cenie czy też otrzymał towar za darmo”.

 

Na koniec podkreślę jedynie, że nie zawsze będziemy mieć do czynienia z cłem i podatkiem VAT, zależy to od wartości towaru jak i od tego, kto jest nabywcą. Nabywając programy online, proszę zwracać uwagę na treść licencji, bowiem często jest tak, iż jest w niej zapis, gdzie sprzedaż winna być opodatkowana, jak również zdarza się, iż są postanowienia wskazujące, na terenie jakich krajów licencja nie obowiązuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prezenty z zagranicy i wezwanie z urzędu celnego do wyjaśnienia przeznaczenia przesyłek

Dość często otrzymuję przesyłki z zagranicy (prezenty) na mój prywatny adres w Polsce. Głównie są to prezenty z krajów poza obszarem UE. Niestety, ostatnio spotkały mnie nieprzyjemności ze strony urzędu celnego. Sprawa dotyczy przesyłek z Chin. Otrzymałem pismo wzywające do wyjaśnienia, do czego potrzebne są produkty zawarte w tych przesyłkach. Nie bardzo wiem, co mam zrobić. Co może mi grozić?

Cło antydumpingowe – urząd celny wykrył nieprawdziwe dane w świadectwie pochodzenia towarów

Dwa i pół roku temu sprowadziliśmy pewną partię towarów z Malezji (w tym wózków paletowych) i wprowadziliśmy ją do obrotu krajowego. Teraz, ku naszemu zaskoczeniu, z urzędu celnego przyszło wezwanie do zapłaty cła antydumpingowego w wysokości 40%. Urząd w piśmie informuje, że towar (owe wózki), który sprowadzaliśmy z preferencyjną 2% taryfą celną, nie pochodził z Malezji ale z Chin – stąd korekta należności celnej. Wydane uprzednio świadectwo pochodzenia malezyjski organ państwowy unieważnił. Prosimy o poradę, co w tej sytuacji zrobić?

Import ziół leczniczych – urząd celny kwestionuje legalność przesyłki

Prowadzę stronę internetową indyjskiej firmy wysyłkowej, która sprzedaje zioła lecznicze, wysyłając produkty bezpośrednio z Indii do klientów. Domena internetowa jest moja. Na stronie internetowej nie ma danych tej firmy, jednak jest informacja, że wszystkie produkty wysyłają właśnie oni. Przelewy obsługiwane są przez zewnętrzną firmę i trafiają na konto firmy indyjskiej. Ostatnio zdarzyło się, że urząd celny zatrzymał jedną z przesyłek, twierdząc, że zawiera rośliny prawnie chronione. Klient dostał informację, że wytoczona mu zostanie sprawa karno-skarbowa, jeśli nie okaże zezwolenia na import tychże produktów. Co powinien zrobić klient? Czy mnie również grozi sprawa karno-skarbowa? Czy ja, jako osoba obsługująca stronę, mogę być pociągnięty do odpowiedzialności za to, że klient otrzymał takie produkty? Co zrobić, abym w przyszłości nie był mylnie pociągany do odpowiedzialności?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »