Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Legalność zakładów na bet365

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 27.01.2017

Czy granie w zakłady bukmacherskie na bet365 jest w Polsce legalne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postaram się wytłumaczyć Panu kwestię związaną z zakładami bukmacherskimi w aspekcie ich legalności w polskim systemie prawnym. Otóż zgodnie z ustawą o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku gry hazardowe to gry losowe, na automatach i wzajemne, w tym zatem bukmacherskie.

 

Art. 6 ust 3 ustawy stanowi, że działalność w zakresie zakładów wzajemnych może być prowadzona na podstawie udzielonego zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych.

 

Działalność taka, może być co do zasady prowadzona wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 7a.

 

„Art. 7a obowiązujący dopiero od września 2015 roku pozwala aby też spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki działające na zasadach właściwych dla tych spółek, mające siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, prowadzące działalność w zakresie m.in. gier wzajemnych prowadziły tę działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach i warunkach określonych w zatwierdzonym regulaminie, udzielonej koncesji lub udzielonym zezwoleniu, a także wynikających z przepisów ustawy, pod warunkiem ustanowienia przedstawiciela albo w formie oddziału”.

 

Istotą tego rozwiązania jest po prostu zabezpieczenie interesu fiskusa, chodzi o to aby firmy prowadzące tego rodzaju działalność były płatnikami w naszym kraju, nie zaś w innych państwach. Temu ma służyć to rozwiązanie.

 

W Polsce, jak wynika z danych ministerstwa finansów, tylko 5 podmiotów posiada pozwolenie na tego rodzaju działalność. Przesyłam Panu poniżej link do tej listy:

 

Lista

 

Bet365 to firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, nieposiadająca oddziału w Polsce i wymaganej koncesji ministerstwa, a więc nie jest to firma, która jest zalegalizowana w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, bo nieposiadająca zezwolenia.

 

I teraz podam Panu jeszcze, już poza zakresem zadanego przez Pana pytania, sankcje grożące za ewentualną nielegalną grę. Otóż sankcje przewiduje sama ustawa hazardowa. Art. 89 stanowi bowiem, że „karze pieniężnej podlega:

 

1) urządzający gry hazardowe bez koncesji lub zezwolenia, bez dokonania zgłoszenia, lub bez wymaganej rejestracji automatu lub urządzenia do gry;

2) urządzający gry na automatach poza kasynem gry;

3) uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia”.

 

W przypadku uczestnika takiej gry kara pieniężna wynosi aż 100% uzyskanej wygranej. Kwestie związane z wymierzaniem kary powierzone zostały kompetencjom naczelników urzędów celnych. Dodatkowo jeszcze restrykcje dla prowadzących bez zezwolenia zakłady wzajemne ale i uczestników gier wprowadza w art. 107 Kodeks karny skarbowy. Ja go poniżej Panu zacytuję w całości:

 

„§ 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

 

§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie lub zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

 

§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + sześć =

»Podobne materiały

Reklama hazardu – czy można promować hazard w internecie?

Mam pomysł na tzw. e-biznes, który polegałby m.in. na promowaniu internetowych zakładów bukmacherskich. Czy można założyć w Polsce taką działalność gospodarczą? Dodam, że dochody pochodziłyby od firm, które swoje siedziby mają za granicą, np. na Malcie czy Gibraltarze. Czy ewentualnie można by prowa

 

Ustawa hazardowa – co zrobić, skoro ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów bukmacherskich?

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w Polsce, ale ustawa hazardowa podcięła mi skrzydła. Jestem operatorem serwisu poświęconego internetowym zakładom bukmacherskich (mam też linki do serwisów bukmacherskich), a teraz ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów. Moje pytania to: jakie są san

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »