Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup samochodu z leasingu od spółki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.06.2009

Spółka z o.o., której jestem współwłaścicielem, zawarła w 2005 r. umowę na leasing samochodu. Gdy spółka zaczęła tracić płynność finansową, zawarłam z nią umowę: zobowiązałam się do zapłaty rat leasingowych, w zamian spółka miała mi je oddać, gdy odzyska płynność, a jeśli nie, to samochód będzie moją własnością. Faktury za raty leasingowe nie były księgowane, nie był zatem odliczany podatek VAT. Obecnie trwa procedura likwidacyjna spółki. W 2008 r. wykupiłam samochód (faktura na firmę, niezaksięgowana, bez VAT-u). Chciałabym samochód przerejestrować na siebie. Czy nie naruszę prawa podatkowego? Czy pomimo nieodliczania VAT-u z faktur za raty leasingowe istnieje obowiązek rozliczenia się z fiskusem z tej transakcji?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na zadane pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Moim zdaniem winni państwo zapłacić od umowy, o której mowa, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatkowi podlegają zarówno umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, jak i umowy pożyczki. Nie podlegają podatkowi, co do zasady, czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z podatku od towarów i usług. Nie jest to jednak przedmiot pytania, stąd zostawiam problem pod Pani rozwagę. Nie wskazuje Pani nawet, czy podatek zapłacono, nie ma to jednak wpływu na ważność umowy.

W okresie, o którym mowa, obowiązywał art. 1 ust. 3 pkt 2, który mówił, że za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty. Obecnie wykreślono pożyczkę.


Kolejny problem to to, czy właściwie nie księgowano faktur i nie odliczano podatku VAT. Jeżeli umowę między Panią a spółką uznać za umowę pożyczki, spółka dalej była leasingobiorcą i miała prawo do normalnej dekretacji rat leasingowych. Dalej idąc, prawo do wykupu od leasingodawcy posiada wyłącznie spółka i to spółka wykupiła auto, nie Pani.

Sklasyfikowanie umowy da dopiero odpowiedź na kolejne pytania. Każdy organ podatkowy może odrębnie, wedle uznania, sklasyfikować Pani czynność.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Jeśli uznać zawartą umowę za formę pożyczki, winien zostać zapłacony podatek PCC – spłatę pożyczki spółka wykona, przekazując zamiast środków pieniężnych samochód. Zatem uznać należy, że z pożyczką wiążą się odsetki, które, co do zasady, są przychodem do opodatkowania dla pożyczkodawcy i kosztem dla pożyczkobiorcy. W razie braku spłaty zamiast pieniędzy dostaje Pani samochód – winna Pani odpowiednio obliczyć swój dochód z tego tytułu i opodatkować go podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Następny problem: umowa taka, jako że zawierają ją podmioty powiązane, musi być sporządzona na warunkach rynkowych. Upraszczając, dwa niezależne podmioty w podobnym stanie faktycznym winny zawrzeć umowę podobną: o takiej samej wysokości odsetek, funkcjach itd. Jeżeli wartość umowy przekracza ustawowy próg, winni Państwo sporządzić stosowną dokumentację cen transferowych (szerzej mówią o tym m.in. umieszczone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych art. 25 i art. 25a oraz umieszczone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 9a i art. 11). Jeżeli kwota, którą Pani zapłaciła za spółkę, jest dużo niższa niż obecna wartość samochodu, to organ może kwestionować umowę – nie spełnia ona warunku rynkowości.


Kolejnym problemem jest klasyfikacja karna czynu, jeżeli warunek rynkowości nie jest spełniony. Art. 300 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553) stanowi: „Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.


Powstaje również problem związany z podatkiem od towarów i usług po stronie spółki. Co do zasady, jeśli spółka odliczyła VAT (lub miała do tego prawo), to musi zwrócić odliczony podatek. Przyjąć można, że jeżeli spółka nie miała prawa do odliczenia VAT przy zakupie albo miała prawo do odliczenia tylko części podatku, to sprzedaż samochodu będzie z niego zwolniona, o ile następuje po półrocznym okresie użytkowania od daty nabycia. (Nie można w ten okres wliczać okresu, gdy spółka nie była właścicielem samochodu. Wynika to z art. 43 ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), który zwalnia dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, o których mowa powyżej, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel).


Reasumując, odpowiedź na pani pytanie – na gruncie obecnych przepisów ustaw – jest jednym z możliwych scenariuszy. Organ podatkowy, który kontrolowałby dokonaną transakcję, mógłby zaklasyfikować zdarzenie zupełnie inaczej. Jeżeli chce Pani uzyskać wiążącą organ interpretację, może Pani wystąpić do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Usługi rehabilitacyjne a PKWiU

Mam gabinet rehabilitacyjny, w którym świadczę usługi rehabilitacyjne dla osób chorych. Korzystam ze zwolnienia z podatku VAT. Zamierzam jednak poszerzyć swoją działalność o usługi profilaktyczne (dla osób zdrowych) – masaże, ćwiczenia fizyczne itp. Czy takie usługi rehabilitacyjne są objęte podatkiem VAT? W jakiej stawce?

Błąd w sprawozdaniu finansowym spółki z o.o.

Spółka z o.o. założona została w grudniu 2007 r. aktem notarialnym. W grudniu też spółka rozpoczęła działalność. W polityce rachunkowości określono, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do 31.12.2008 r. Po złożeniu sprawozdania finansowego za okres od początku działalności do 31.12.2008 r. otrzymaliśmy postanowienie sądu o uzupełnienie braków, skoro zgodnie z umową spółki rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. Co teraz powinniśmy zrobić?

Podatek PCC a umowa przejęcia długu

Mam zamiar podarować synowi firmę, którą prowadzę jako osoba fizyczna. Przy umowie darowizny musimy zapłacić podatek PCC. Czy możliwe jest przeniesienie ciężarów na syna w formie umowy przejęcia długu? Czy jeżeli zastosujemy umowę przejęcia długu, to unikniemy podatku PCC?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »