Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodów osobowych w leasingu a podatki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.11.2009

Chcę kupić na firmę w leasingu operacyjnym dwa samochody osobowe bez homologacji na ciężarowe i bez „kratek”. Łączna wartość brutto to ok. 300 000 zł (w tym 30% wpłaty własnej). Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, płacę podatek VAT od osób fizycznych. Firma jest czynnym płatnikiem VAT. 1. Jak interpretowany jest w przepisach podatkowych zakup samochodów osobowych w leasingu? 2. Czy są ograniczenia co do ilości i wartości samochodów kupowanych na firmę? 3. Jakie koszty w leasingu nie są kosztami uzyskania przychodu? 4. Czy są odrębne przepisy ograniczające dokonanie ww. transakcji? 5. Na co zwrócić szczególną uwagę w umowie leasingowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W związku z leasingiem zadaje Pan następujące pytania:

 

  1. Jak interpretowany jest w przepisach podatkowych zakup samochodów osobowych w leasingu?
  2. Czy są ograniczenia co do ilości i wartości samochodów kupowanych na firmę?
  3. Jakie koszty w leasingu nie są kosztami uzyskania przychodu?
  4. Czy są odrębne przepisy ograniczające dokonanie ww. transakcji?
  5. Na co zwrócić szczególną uwagę w umowie leasingowej?

 

Ad 1.

Umowa leasingu została uregulowana w Kodeksie cywilnym, jednak nie został tam odróżniony leasing operacyjny od leasingu finansowego. Leasing operacyjny jest formą prawną zbliżoną do dzierżawy. Zgodnie z Kodeksem cywilnym: „Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego”.

 

Na gruncie prawa podatkowego odróżnia się leasing operacyjny od leasingu finansowego – z punktu widzenia leasingobiorcy dużą różnicę stanowi kwestia amortyzacji. W leasingu operacyjnym samochód amortyzować będzie leasingodawca, a leasingobiorca zaliczy w koszty uzyskania przychodu raty leasingowe wraz z opłatą wstępną.

 

Ad 2.

Nie ma ustawowego progu ilości lub wartości samochodów, które nabyć można w działalności gospodarczej, jednak kontrolujący mogą starać się wykazać, że koszty ponoszone w związku z jednym z samochodów nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Będzie tak np., gdy samochód zakupiony na firmę będzie użytkowany przez osobę trzecią, nie będzie wykonywać normalnych zadań, jakie w działalności gospodarczej występują, nie będzie zatem związku pomiędzy wydatkiem a przychodem, gdyż wydatek na tak użytkowany samochód nie jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Najczęstszym przykładem takiego postępowania, które wychwytują kontrolujący, jest leasing aut osobowych, które służą rodzinie właściciela jako prywatne środki transportu. Innym postępowaniem łatwym do wychwycenia jest sytuacja, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie, niezatrudniająca pracowników, posiada kilka samochodów tego samego przeznaczenia.

 

Ad 3.

W leasingu operacyjnym nie będzie miało miejsca odnoszenie w koszty odpisów amortyzacyjnych – odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał finansujący. To, kto winien ponieść inne koszty (jak ubezpieczenie, naprawy), wynika na ogół z umowy leasingowej.

 

Ad 4.

Nie istnieją generalne przepisy regulujące omawianą kwestię, tj. zabraniające zawierania umów leasingu.

 

Ad 5.

W trakcie podpisywania umowy leasingowej należy zwrócić uwagę m.in. na zapisy dotyczące pokrywania kosztów bieżących czy też wyodrębnienia w umowie opłaty wstępnej. Tak naprawdę nie ma punktów ważnych i ważniejszych – wszystkie są istotne.

 

Problematyczny przy leasingu jest m.in. sposób odnoszenia w koszty opłaty wstępnej, która w Pana przypadku wyniesie 30% wartości przedmiotu leasingu. Istnieją dwa poglądy na ww. problem. Duża część organów podatkowych uważa, że opłatę tę należy uwzględnić w kosztach podatkowych całego okresu trwania umowy leasingu, a nie ujmować w kosztach jednorazowo.

 

W doktrynie funkcjonują również zdania przeciwne, np. Radosław Kowalski (Czy opłata wstępna do leasingu operacyjnego stanowi koszt, który w całości można uwzględnić w kosztach jednorazowo?, „Vademecum Doradcy Podatkowego”, 21/2009) uważa, że „w przypadku, gdy uiszczenie opłaty wstępnej (całej opłaty) jest warunkiem wydania przedmiotu leasingu, należy stwierdzić, że możliwe jest przyporządkowanie jej (w całości) do jednego roku; stąd właśnie uważam – wbrew temu, na co najczęściej wskazują urzędnicy – że w takich warunkach opłata wstępna nie powinna być rozliczana w czasie, lecz powinna być uwzględniona w kosztach jednorazowo”.

 

Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest kwestia ulepszeń przedmiotu umowy leasingu. Przyjmuje się, że w leasingu operacyjnym takie ulepszenie samo w sobie, jako inwestycja w obcym środku trwałym, będzie stanowiło środek trwały i podlegało amortyzacji. Jednak wielu autorów publikacji z niniejszej dziedziny uważa, że należy stosować tu art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i gdy wartość początkowa inwestycji nie przekracza kwoty 3500 zł, wydatek można jednorazowo zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, nie traktując ulepszenia jako środek trwały.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus osiem =

»Podobne materiały

Leasing dla spółki z o.o.

Jestem prezesem nowo założonej spółki z o.o. Chciałbym uzyskać leasing, lecz niestety mam złą historię kredytową. Czy jest możliwość, aby na czas starania się o leasing zmienić osobę pełniącą funkcję prezesa, a po jego otrzymaniu, znowu dokonać zmiany?

Darowizna samochodu poleasingowego

Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa lata temu kupiłem w leasingu samochód za 900 zł (1% wartości pojazdu). Planuję darowiznę pojazdu na rzecz teścia. Jakich formalności musze dokonać w związku z tym i jaki VAT będę musiał zapłacić? 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »