Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

L4 i macierzyński z 2 źródeł

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.03.2017

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim u pracodawcy A. Ponieważ jestem w kolejnej ciąży, chciałabym tym razem otrzymywać L4 i macierzyński z 2 źródeł. Firma B chciałaby mnie zatrudnić w najbliższym czasie. Czy to musi być na urlopie wychowawczym w firmie A, czy może być już teraz? Jak długo muszę przepracować w firmie B, aby mieć możliwość otrzymywania ewentualnego L4 i macierzyńskiego też z firmy B? Czy trzeba się liczyć z tym, że ZUS się „doczepi” do 2 stosunków pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady nie ma przeszkód prawnych, aby jeden pracownik miał podpisane umowy o pracę z dwoma pracodawcami. Oczywiście możliwe to jest tylko w sytuacji, gdy jest w stanie pogodzić pracę u jednego pracodawcy z pracą u drugiego pracodawcy (czyli gdy godziny pracy się nie pokrywają). Tak więc w sytuacji, gdy jest Pani na urlopie u pracodawcy A, nie ma przeszkód, aby podpisała Pani umowę z pracodawcą B.

 

Jednocześnie pragnę podkreślić, że w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

 

W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

 

Tak wiec może Pani zatrudnić się u pracodawcy B w czasie, gdy złoży Pani wniosek o urlop wychowawczy u pracodawcy A (o ile nie zaprzestanie Pani sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, co właściwie wyklucza pełny etat).

 

Jednakże gdy będzie Pani u pracodawcy A przebywała na urlopie wychowawczym, nie będzie Pani u tego pracodawcy miała prawa do płatnego zwolnienia chorobowego oraz do urlopu macierzyńskiego (otrzyma Pani jedynie zasiłek macierzyński).

 

Gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, może co do zasady podpisać umowę o pracę, ale nie może jej świadczyć. Wiec firma B może Panią w czasie zwolnienia lekarskiego zatrudnić, ale Pani nie może chodzić do pracy. Jednocześnie nie musi Pani odczekiwać żadnego czasu od zatrudnienia, aby móc skorzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego (gdyż pozostaje Pani ciągle w zatrudnieniu w firmie A). Macierzyński w firmie B także otrzyma Pani bez okresu wyczekiwania.

 

Co do ZUS-u – z dużym prawdopodobieństwem zakwestionuje on Pani umowę z firmą B, uznając, że została ona zawarta w celu uzyskania zasiłku chorobowego (i macierzyńskiego). Jeśli nie będzie to umowa fikcyjna, ZUS po przeprowadzeniu kontroli wypłaci Pani zasiłki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 8 =

»Podobne materiały

Powrót po wychowawczym – co może zdecydować pracodawca?

Od dwunastu lat jestem zatrudniona w oddziale banku na czas nieokreślony. Od 2005 r. przebywam na urlopie wychowawczym do 18 marca 2010 r. W międzyczasie przeprowadziliśmy się i mieszkamy ok. 100 km od mojego miejsca pracy, w innym województwie. Zgłosiłam powrót do pracy, więc muszę się znów przepro

Dopuszczalność wypłaty ekwiwalentu za urlop

Czy pracodawca ma prawo wypisywać pracownikowi urlop bezpłatny, jeśli przysługuje mu urlop płatny, i obiecywać, że dostanie ekwiwalent przy następnej wypłacie?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »