Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwota wolna od podatku

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 05.07.2013

Kwota wolna od podatku to maksymalny dochód, od którego osoby fizyczne nie muszą płacić podatku dochodowego. Nie oznacza to jednak, że osiągając w ciągu roku dochód niższy lub równy tej kwocie, podatnik jest zwolniony od złożenia zeznania PIT.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pojęcie „kwota wolna od podatku” oznacza tak naprawdę kwotę dochodu wolnego od podatku dochodowego. Wysokość kwoty wolnej od podatku wynika ze skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1. Zgodnie z obowiązującą skalą, w przypadku osiągnięcia w ciągu roku podatkowego dochodu do 85 529 złotych, wysokość należnego podatku dochodowego wynosi 18% dochodu. Od obliczonego w ten sposób podatku odejmuje się kwotę zmniejszającą podatek, która ustalona jest w wysokości 556,02 złotych. Mając na uwadze taki sposób obliczania podatku, maksymalny roczny dochód, który nie powoduje obowiązku zapłaty podatku, po uwzględnieniu przysługujących odliczeń (ulg podatkowych odliczanych od dochodu oraz odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne) wynosi obecnie 3 091 złotych.

Osiągnięcie w ciągu roku podatkowego dochodu nieprzekraczającego kwoty wolnej od podatku nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (PIT). Niedopełnienie tego obowiązku w przewidzianym prawem terminie jest wykroczeniem skarbowym i grozi za to grzywna. Poza tym, złożenie zeznania przez podatnika, który osiągnął dochód niższy lub równy kwocie wolnej od podatku leży w jego interesie. W przypadku bowiem gdy z wynagrodzenia podatnika potrącane były zaliczki na podatek dochodowy, należy mu się ich zwrot jako nadpłaty podatku (np. jeżeli podatnik zarobił w ciągu roku równo 3 091 zł, to uzyska zwrot podatku w wysokości 556 złotych).

Z uwagi na kwotę wolną od podatku szczególnie korzystne jest wspólne rozliczenie PIT przez małżonków, z których jedno nie osiągnęło dochodu w danym roku podatkowym. W takim przypadku małżonek, który dochód osiągnął, może niejako skorzystać z kwoty wolnej od podatku drugiego z małżonków. W przypadku oddzielnego rozliczenia nie byłoby takiej możliwości.

Skorzystać z kwoty wolnej od podatku mogą tylko podatnicy, który rozliczają podatek dochodowy na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Osoby opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową takiego prawa nie mają.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

 


_________________________
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 05.07.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 2 =

 

»Podobne materiały

Opodatkowanie odszkodowań

Otrzymałem odszkodowanie. Czy muszę zapłacić podatek? – tematem artykułu jest opodatkowanie odszkodowań i świadczeń podobnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »