Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwota wolna od podatku

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 05.07.2013

Kwota wolna od podatku to maksymalny dochód, od którego osoby fizyczne nie muszą płacić podatku dochodowego. Nie oznacza to jednak, że osiągając w ciągu roku dochód niższy lub równy tej kwocie, podatnik jest zwolniony od złożenia zeznania PIT.



Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pojęcie „kwota wolna od podatku” oznacza tak naprawdę kwotę dochodu wolnego od podatku dochodowego. Wysokość kwoty wolnej od podatku wynika ze skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1. Zgodnie z obowiązującą skalą, w przypadku osiągnięcia w ciągu roku podatkowego dochodu do 85 529 złotych, wysokość należnego podatku dochodowego wynosi 18% dochodu. Od obliczonego w ten sposób podatku odejmuje się kwotę zmniejszającą podatek, która ustalona jest w wysokości 556,02 złotych. Mając na uwadze taki sposób obliczania podatku, maksymalny roczny dochód, który nie powoduje obowiązku zapłaty podatku, po uwzględnieniu przysługujących odliczeń (ulg podatkowych odliczanych od dochodu oraz odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne) wynosi obecnie 3 091 złotych.

Osiągnięcie w ciągu roku podatkowego dochodu nieprzekraczającego kwoty wolnej od podatku nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (PIT). Niedopełnienie tego obowiązku w przewidzianym prawem terminie jest wykroczeniem skarbowym i grozi za to grzywna. Poza tym, złożenie zeznania przez podatnika, który osiągnął dochód niższy lub równy kwocie wolnej od podatku leży w jego interesie. W przypadku bowiem gdy z wynagrodzenia podatnika potrącane były zaliczki na podatek dochodowy, należy mu się ich zwrot jako nadpłaty podatku (np. jeżeli podatnik zarobił w ciągu roku równo 3 091 zł, to uzyska zwrot podatku w wysokości 556 złotych).

Z uwagi na kwotę wolną od podatku szczególnie korzystne jest wspólne rozliczenie PIT przez małżonków, z których jedno nie osiągnęło dochodu w danym roku podatkowym. W takim przypadku małżonek, który dochód osiągnął, może niejako skorzystać z kwoty wolnej od podatku drugiego z małżonków. W przypadku oddzielnego rozliczenia nie byłoby takiej możliwości.

Skorzystać z kwoty wolnej od podatku mogą tylko podatnicy, który rozliczają podatek dochodowy na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Osoby opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową takiego prawa nie mają.

 

 

 


_________________________
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.)


Stan prawny obowiązujący na dzień 05.07.2013


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + cztery =

 

»Podobne materiały

Opodatkowanie odszkodowań

Otrzymałem odszkodowanie. Czy muszę zapłacić podatek? – tematem artykułu jest opodatkowanie odszkodowań i świadczeń podobnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »