Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwestionowanie prawa do ulgi przez US

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.04.2015

Rok temu sprzedałam odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat. Całą kwotę przeznaczyłam na spłatę kredytu za moje mieszkanie. Urząd skarbowy jednak kwestionuje moje prawo do skorzystania z ulgi, gdyż kredyt miałam wzięty razem z rodzicami (nie miałam takiej zdolności kredytowej sama). Są współkredytobiorcami. Tymczasem moje mieszkanie jest wyłącznie moje, jestem jedynym właścicielem. Obecnie urząd zarzuca mi, że zwolnienie mogę wykorzystać tylko od 1/3 sumy. Jak się bronić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zarówno w doktrynie, jak i praktyce opisana sytuacja bywa postrzegana na rozmaite sposoby. Przyjmuje się często, iż ze zwolnienia skorzystać mogą środki pieniężne w części odpowiadającej wysokości udziału we własności nieruchomości. Gdyby w Pani przypadku przyjąć taką wykładnię, miałaby Pani pełne prawo do zwolnienia z uwzględnieniem całej kwoty, a nie tylko 1/3. Prawo do zwolnienia dla 1/3 jedynie byłoby tu uzasadnione gdyby rodzice nie tylko byli kredytobiorcami, ale i współwłaścicielami.

 

Podobnie wskazał także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 12 lutego 2013 r. (IPPB1/415-1604/12-2/MT), gdzie skonstatował, że ze zwolnienia korzystają środki właśnie w wysokości udziału w nieruchomości – w tej sprawie uznał, iż gdy jest 3 współkredytobiorców, lecz dwóch współwłaścicieli, to wpłata współkredytobiorcy (w kontekście zwolnienia) w 50% wypełnia warunki zwolnienia. Zatem w takiej samej sytuacji, gdy współkredytobiorców jest trójka, lecz właściciel jeden, jego wpłata winna zostać uznana za zgodną ze zwolnieniem w 100%. Jest to dodatkowo uzasadnione tym, iż jest tu pełna realizacja własnego celu mieszkaniowego, albowiem spłacający kredyt jest jedynym właścicielem.

 

Ponadto zauważyć należy, że dla współkredytobiorców mamy do czynienia tu z solidarną odpowiedzialności, tj. w teorii każdy z nich jest zobowiązany do spełnienia całości świadczenia.

 

W kwestii formalnej, jeśli organ podatkowy nie uzna Pani argumentów, a Pani sama nie skoryguje złożonego PIT, to organ zmuszony będzie wszcząć np. postępowanie podatkowe, w którego ramach będzie Pani mogła kontestować jego stanowisko. W efekcie tego postępowania wydana może zostać decyzja określająca wysokość podatku, gdy organ nie uzna Pani argumentów, od niej można się będzie odwołać do Izby Skarbowej, a od rozstrzygnięcia Izby złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna na rzecz chorego dziecka od nieznanej osoby

Dostałam e-maila od nieznanej mi osoby, która chce przekazać pewną kwotę na moje chore dziecko. Owa osoba chce, abym wysłała jej oprócz podstawowych danych także skan mojego dowodu osobistego. Nie wiem, czy wierzyć tej osobie. Co powinnam zrobić? Dodam, że osoba ta twierdzi, że mieszka w Australii.

Nieterminowe wpłaty zaliczek na podatek a czynny żal

Prowadzę działalność gospodarczą, ale z powodu kłopotów finansowych dokonuję nieterminowych wpłat zaliczek na podatek dochodowy. Ureguluję jednak wszystkie zaległe odsetki od należności, nie chciałbym mieć jednak problemów z urzędem. Czy i kiedy powinienem złożyć tzw. czynny żal? Czy muszę wymieniać w nim wszystkie kwoty i daty? Czy US musi wysłać mi jakieś wezwanie bądź przeprowadzić kontrolę?

 

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna hodowla. Stąd moje pytanie: czy spełniam przesłanki do zakwalifikowania takiej hodowli do działalności rolniczej? Jeśli będzie to działalność rolnicza, jaki podatek muszę płacić od przychodów z takiej działalności? Czy żeby opłacać podatek rolny muszę posiadać ziemię rolną? Do hodowli tych zwierząt nie potrzeba ziemi – wystarczy wyodrębnione pomieszczenie w mieszkaniu.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »