.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kurs reedukacyjny po przekroczeniu 24 punktów karnych

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 06.05.2013

Otrzymałem informację od starosty, że przekroczyłem limit 24 punktów karnych. Podobno jakiś czas temu zmieniły się przepisy. Czy w świetle nowych przepisów muszę przystąpić do egzaminu, czy może wystarczy kurs reedukacyjny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety media błędnie podają informację, że osoba, która przekroczyła limit 24 punktów karnych, ma możliwość zachowania prawa jazdy po odbyciu tzw. kursu reedukacyjnego.

 

Możliwość taka będzie istnieć, jednak dopiero od 4 stycznia 2016 roku, kiedy to skończy się tzw. vacatio legis na art. 99 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o kierujących pojazdami. Od tego dnia starosta wydawać będzie decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jeżeli przekroczył on liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

 

Osoba skierowana na kurs reedukacyjny obowiązana będzie do:

 

  1. odbycia kursu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu;
  2. przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu kursu w terminie 6 tygodni od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu;
  3. uiszczenia opłaty ewidencyjnej najpóźniej w dniu dostarczenia staroście zaświadczenia, o którym mowa w pkt 2.

 

Starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami w przypadku stwierdzenia ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny.

 

W chwili obecnej nie ma jednak możliwości skorzystania z tego rodzaju kursu reedukacyjnego.

 

Zgodnie z nadal obowiązującym zapisem art. 99 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 lit. b):

 

„Art. 99. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na:

 

1) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w formie egzaminu państwowego, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do ich kwalifikacji;

(…)

3) badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli:

(…)

b) przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego”.

 

Zgodnie zaś z art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy Prawo o ruchu drogowym kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem, skierowana decyzją starosty na wniosek komendanta wojewódzkiego policji, w razie przekroczenia 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1. (Art. 130 ust. 1 brzmi: „Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu przypisuje się odpowiednią liczbę punktów w skali od 0 do 10 i wpisuje się do tej ewidencji”).

 

W związku z powyższym musi Pan ponownie przystąpić do egzaminu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl