Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kurator spadku

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 28.11.2013

Kurator spadku powoływany jest przez sąd w celu zarządu spadkiem, który nie został objęty przez żadnego spadkobiercę. Kurator spadku ma pewne uprawnienia związane z obowiązkiem zarządzania spadkiem, które wykonuje pod nadzorem sądu.Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kuratora spadku sąd powołuje w sytuacji, gdy żaden ze spadkobierców nie objął spadku, a powołanie kuratora potrzebne jest w celu wyjaśnienia, kto jest spadkobiercą, oraz do prawidłowego zarządzania spadkiem1. Kuratora spadku właściwy sąd ustanawia z urzędu, przy czym kurator nie może być powołany, jeżeli spadek objął chociażby jeden ze spadkobierców.

 

Głównym zadaniem kuratora spadku jest odnalezienie spadkobierców oraz zawiadomienie ich o otwarciu spadku. Ponadto kurator spadku zarządza majątkiem spadkowym pod nadzorem sądu spadku, w granicach zwykłego zarządu, czyli podejmuje między innymi czynności mające na celu ochronę majątku spadkowego oraz zachowanie go w niepogorszonym stanie. Czynności przekraczające zwykły zarząd (np. sprzedaż ruchomości wchodzących w skład spadku) kurator spadku może podejmować wyłącznie za zezwoleniem sądu.

 

Kurator spadku może w szczególności pobierać pożytki z majątku spadkowego, i je spieniężać, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczać na koszty prowadzonego postępowania spadkowego. Może również pozywać i być pozywanym w sprawach wynikłych z zarządu spadkiem. Na polecenie sądu kurator spadku może nakazać sprzedaż należących do spadku rzeczy ruchomych, które są narażone na zepsucie albo których przechowanie pociąga za sobą nadmierne koszty.

 

 

 

 

__________________________________

1 Art. 666 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.)


Stan prawny obowiązujący na dzień 28.11.2013


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 3 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki