Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kurator na przeprowadzenie darowizny

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.11.2016

Od lat użytkuję działkę po zmarłej dawno temu babci. Udało mi się wyprowadzić sprawy spadkowe i po ponad dwóch latach załatwiania wszystkich formalności, doprowadziłem do umowy notarialnej – wszyscy spadkobiercy darowali mi swoje udziały, za wyjątkiem mojego ojca, który jest w podeszłym wieku i cierpi od kilku lat na chorobę Alzhaimera. Ojciec od zawsze chciał, by działka przeszła na mnie. Obecnie jednak nie jest w stanie wyrazić swojej woli (choć mam na to świadków). Czy w takim wypadku jest możliwość ustanowienia kuratora w celu przeprowadzenia umowy darowizny przed notariuszem i przejęcia przeze mnie części mojego ojca?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy Kodeksu cywilnego – K.c.

 

Zasadne jest podjęcie próby zniesienia współwłasności w formie innej niż wskazana przez Pana. Kurator jest ustanawiany dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Obawiam się, że wykazane przed sądem choroby ojca skutkować będzie zawieszeniem postępowania do czasu jego ubezwłasnowolnienia, następnie ustanowienia opiekuna prawnego, a następnie uzyskania zgody sądu na zbycie udziału na rzecz Pana.

 

W chwili obecnej proponuję, w praktyce przerabiałem to już wielokrotnie, wystąpienie do Sadu z wnioskiem o zniesienie współwłasności w ten sposób, że udział w nieruchomości wynoszący 1/7 przeniesiony zostanie na Pana, z obowiązkiem spłaty na rzecz ojca, kwoty stanowiącej równowartość tegoż udziału. Zasadne byłoby posłużenie się wyceną nieruchomości przyjmowaną w poprzednich aktach notarialnych lub postępowania sadowych.

 

Mniemać należy, że Pana ojciec nie odbierze listu, nie stawie się także na rozprawie, a wówczas sąd będzie zmuszony rozpatrzyć Pana wniosek. W tym miejscu wskazuję, że powoływać należałoby się na treść art. 230 K.p.c. w zw. z art. 13 § 1 K.p.c.

 

Zgodnie z art. 230 K.p.c. gdy strona nie wypowie się co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach, sąd, mając na uwadze wyniki całej rozprawy, może fakty te uznać za przyznane.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Kurator na przeprowadzenie darowizny

 

Przepis ten choć odnosi się do  trybu procesowego (zniesienie współwłasności następuje w trybie nieprocesowym) ma zastosowanie na podstawie art. 13 § 2 K.p.c. do zniesienia współwłasności. Zgodnie z nim przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w niniejszym kodeksie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

 

Obawiam się, że każda inna forma zniesienie współwłasności, skutkować będzie koniecznością przeprowadzenia postępowania o ubezwłasnowolnienia, a następnie wskazanych przeze mnie postępowań, co z kolei spowoduje, że czas zniesienia współwłasności przedłuży się o co najmniej 1 rok, jak nie dłużej.

 

Kurator dla ojca nie wchodzi w grę, bowiem przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego.

 

Nie obawiałbym się także spłaty na rzecz ojca, gdyż o spłacie tej nikt nie będzie wiedział, prócz Pana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Mój ojciec jest alkoholikiem. Niedawno wyprowadził się z domu i zamieszkał z konkubiną, z którą urządzają libacje alkoholowe. Chciałabym mu pomóc, ale jest to bardzo trudne. Czy można skierować ojca na przymusowe leczenie? Czy można go ubezwłasnowolnić, choćby ze względu na to

Umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki

Moja ciotka od wielu lat leczy się psychiatrycznie. Zajmuje się nią wuj (jest jej opiekunem prawnym), niestety z uwagi na pracę nie może zapewnić jej całodobowej opieki, której ciotka z pewnością wymaga (ma urojenia, odmawia przyjmowania posiłków i leków, w dodatku jest agresywna). Chci

Uprawnienia do podejmowania decyzji za chorego syna

Nasz syn ma 37 lat, jest ciężko upośledzony, całkowicie niesamodzielny, wiele razy był operowany. Czeka go kolejny zabieg w narkozie i zapytano nas, czy mamy prawo do podejmowania takiej decyzji (o leczeniu) za syna. Jak uzyskać takie pełnomocnictwo bez ubezwłasnowolniania syna?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »