.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kupno domeny i oszustwo sprzedającego

Kupiłem domenę internetową, negocjacje były prowadzone tylko przez e-maile. Przelałem ustaloną kwotę i od tej pory kontakt ze sprzedającym się urwał. Później domena została sprzedana innej osobie. Zależy mi na odzyskaniu domeny i pociągnięciu sprzedawcy do odpowiedzialności. Czy umowa została zawarta? Jak dochodzić swoich praw?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W praktyce zjawisko handlu domenami przybiera niebywałą skalę zarówno jeżeli chodzi o ilość domen stanowiących przedmiot obrotu, jak i o jednostkowe wartości poszczególnych transakcji. Domeny traktowane są jak towar, którym można obracać bez jakichkolwiek ograniczeń.

 

Ponieważ prawa do nazw domen internetowych mają charakter praw podmiotowych względnych, związanych ze stosunkiem zobowiązaniowym, który jest ich źródłem, kwestię sposobu przenoszenia praw do domeny należy rozważać, mając świadomość wynikających z tego faktu uwarunkowań i konsekwencji.

 

Generalnie wraz z zakupem domeny dochodzi do cesji praw z domeny. Dla swej ważności cesja praw powinna nastąpić w formie pisemnej. Wprawdzie toczy się spór doktrynalny co do formy prawnej cesji, jednakże dominuje pogląd, że ważności umowy niezbędna jest forma pisemna.

 

Można jednak przyjąć, że doszło do zawarcia umowy sprzedaży w formie ustnej (potwierdzenia e-maili).

 

Niewątpliwe fakt zapłaty za domenę nie jest prawnie obojętny. Może Pan dochodzić roszczeń z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Uzyskana cena stanowi świadczenie nienależne. Wobec faktu zawarcia umowy może Pan dochodzić roszczeń kontraktowych z tytułu nienależnego spełnienia świadczenia.

 

Odnosząc się do pozwu o wydanie przedmiotu umowy, w moim mniemaniu ma on niewielkie szanse powodzenia. Do domen można jedynie odpowiednio stosować przepisy o rzeczach. Trudno więc uznać, iż istnieje możliwość faktycznego wydania przedmiotu umowy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl