Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kupno mieszkania na raty - jak się zabezpieczyć?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 30.06.2019

Kupuję mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym. Ze sprzedawcą ustaliłem, że kupię je na raty (ale bez kredytu, bo nie mam zdolności kredytowej). Jak się zabezpieczyć, by transakcja była bezpieczna i korzystna dla obu stron?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Kupno mieszkania na raty - jak się zabezpieczyć?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Regulację w tym zakresie zawiera ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Najprostszym sposobem zasięgnięcia informacji o istnieniu ewentualnego kredytu hipotecznego jest sprawdzenie księgi wieczystej w dziale III i IV. W niej bowiem znajduje się informacja o wierzycielu, wysokości kredytu hipotecznego oraz nazwie instytucji, która udzieliła kredytu.

W sytuacji, gdy dokonuje Pan zakupu mieszkania obciążonego hipoteką, która zaciągnięta jest przez obecnego właściciela nieruchomości, proszę mieć na uwadze fakt, że stanie się Pan dłużnikiem rzeczowym, zaś Pana kontrahent, który zaciągnął zobowiązanie, nadal będzie zobowiązany wobec banku za zapłatę kredytu.

Istotne jest, aby przed podpisaniem aktu notarialnego obecny właściciel okazał zaświadczenie ze swojego banku o aktualnym saldzie kredytu do spłaty i numerze rachunku bankowego do jego całkowitej spłaty. W powyższej sytuacji może Pan dokonać zapłaty za mieszkanie w ten sposób, że cześć ceny odpowiadająca saldu kredytu hipotecznego zostanie przez Pana przelana bezpośrednio do banku, natomiast nadwyżka ponad tę kwotę zostanie przelana na konto sprzedającego. W ten sposób uzyska Pan pewność, że kredyt zostanie spłacony, gdyż otrzyma Pan zaświadczenie z banku o zdjęciu hipoteki z mieszkania. W innym przypadku jest to dla Pana nieopłacalne.
 
Hipoteka wprawdzie nie jest przeszkodą w zakupie mieszkania, proszę jednak pamiętać, że wierzyciel, na rzecz którego obciążone jest mieszkanie, ma prawo do zaspokojenia swojej wierzytelności bez względu na to, kto w danym momencie jest właścicielem. Co więcej, wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo zaspokojenia z nieruchomości przed wierzycielem osobistym jej właściciela.

W przypadku, gdy wierzycielem jest bank, warto zapoznać się z warunkami kredytu sprzedającego mieszkanie. Pan jako kupujący powinien dopilnować, aby sprzedający wystąpił do instytucji o pismo, które wykaże jakiej wysokości wpłata będzie skutkować całkowitą spłatą kredytu i co za tym idzie – zwolnieniem lokalu od hipoteki.
 

Hipoteka może zostać wykreślona poprzez kilka sposobów. Jeden polega na tym, że sprzedający sam spłaca zabezpieczony hipotecznie dług ze środków własnych, często z zadatku, jaki przekazał kupujący. Wierzyciel wydaje wtedy zaświadczenie potwierdzające spłatę należności, które zawiera także zgodę na wykreślenie hipoteki. Taki dokument sprzedający powinien dostarczyć do wniosku składanego do sądu, a następnie potwierdzenie jego złożenia przekazać notariuszowi przed zawarciem umowy sprzedaży.
 

Istotny jest także fakt, aby zobligować zbywcę po transakcji kupna/sprzedaży mieszkania do wykreślenia hipoteki zabezpieczającej jego kredyt powinien Pan zawrzeć powyższy zapis w akcie notarialnym umowy kupna. Ówczesny właściciel powinien otrzymać ze swojego banku zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu oraz zgodę na wykreślenie powyższej hipoteki. Z wyżej wymienionymi dokumentami powinien udać się do Sądu i złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki. Proszę pamiętać, iż może Pan poprosić o kopie powyższych dokumentów, które właściciel powinien Panu dostarczyć.


Do podjęcia powyższych dokumentów może się Pan zabezpieczyć, zawierając w akcie notarialnym kupna nieruchomości pełnomocnictwo do odebrania z banku powyższych dokumentów. Wtedy będzie mógł Pan sam złożyć wniosek o wykreślenie tej hipoteki.

 

Wykreślenie hipoteki na mocy zapisów w akcie notarialnym umowy sprzedaży stanowi kolejną możliwość. Wniosek powyższy jest zawarty w treści umowy, a zaświadczenie o spłacie wierzytelności załącza się do aktu, który notariusz przekazuje do sądu wieczystoksięgowego w ciągu trzech dni roboczych od dnia zawarcia umowy.

 

Wydaje się, że najlepszym wyjściem jest samodzielna spłata zadłużenia ze środków przeznaczonych na zakup mieszkania przez kupującego. W takiej sytuacji sprzedający powinien dostarczyć zaświadczenie od wierzyciela, w którym zaznaczona jest aktualna wysokość długu i podany rachunek bankowy, na który trzeba wierzytelność wpłacić. Wierzyciel musi także wyrazić zgodę na wykreślenie hipoteki w przypadku całkowitej spłaty długu. Część pieniędzy, równą kwocie zadłużenia, kupujący przekazuje bezpośrednio na rachunek wierzyciela, pozostałą część otrzymuje sprzedający. Spłata hipoteki w tej formie jest dla kupującego całkowicie bezpieczna – środki zostają przekazane do wierzyciela, tak więc to nie sprzedający odpowiada za spłatę zadłużenia.

 

Po spłacie hipoteki wierzyciel wydaje zaświadczenie o uregulowaniu długu i zgodę na jej wykreślenie z księgi wieczystej. Kupujący składa je wraz z wnioskiem do sądu. Koszt wykreślenia hipoteki wynosi 100 zł i co do zasady ponosi go sprzedający. Postanowienie o wykreśleniu hipoteki sąd przesyła na adres nowego właściciela.

 

Proszę pamiętać, iż wierzycielem może być nie tylko bank, ale też urząd skarbowy lub ZUS i wówczas hipoteka musi zostać wykreślona przed transakcją sprzedaży. Musiałem Panu wytłumaczyć Pana sytuację prawną, gdyż nie wiem do końca, czy klienci są świadomi zagrożeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + 0 =

»Podobne materiały

Sprzedaż samochodu używanego

W 2007 r. pan X sprowadził z Belgii samochód osobowy, który niebawem kupił pan Y. W 2011 r. sprzedał go panu Z. Przy sprzedaży pan Y zapewniał, że auto przeszło tylko drobne poprawki blacharsko-lakiernicze (taką wiedzę posiadał). Niedługo później okazało się w warsztacie,

Poręczenie weksla bankowego

Syn zaciągnął kredyt gotówkowy w banku (150 tys. zł). Zabezpieczeniem były środki zgromadzone na jego koncie i regularne przelewy od firmy oraz weksel in blanco poręczony przez siostrę zatrudnioną na umowę-zlecenie. Syn nie spłacał kredytu, więc bank przesłał wezwanie do niego i do s

Cofnięcie darowizny dokonanej na rzecz rozwiedzionych małżonków

W 2003 r. wraz z żoną aktem darowizny przekazaliśmy synowi i jego żonie nasz dom (mieszkając razem z nimi). Rok później zmarła moja żona, natomiast dwa miesiące temu syn i synowa rozwiedli się. Obawiam się, że będą chcieli sprzedać nieruchomość. Czy w takiej sytuacji mogę cofnąć
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »