.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kupno mieszkania, którego właścicielem jest bank

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.02.2017

Chciałabym kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe, którego właścicielem jest bank. Bank przejął mieszkanie za długi poprzedniego właściciela. Obawiam się jednak, czy nie będę musiała spłacać jakichś zaległości np. czynszu, czy innych długów poprzednich właścicieli. Mam duże wątpliwości i proszę o pomoc w tej sprawie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kupno mieszkania, którego właścicielem jest bank

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

 

Z treści Pani pytania wynika, że chce Pani kupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Właścicielem lokalu jest bank. Bank przejął lokal za długi. Obawia się Pani, czy lokal nie jest zadłużony.

 

Pozwolę sobie wskazać, że dla każdego lokalu będącego w zasobach spółdzielni mieszkaniowej spółdzielnia winna prowadzić teczki – jedną mieszkaniową, drugą dla potrzeb księgowych. O ile Pani na dzień dzisiejszy nie otrzyma wglądu do teczek lokalu, o tyle bank lub upoważniona przez niego osoba taki wgląd ma prawo uzyskać. W teczce mieszkaniowej znajdują się dokumenty dotyczące historii zamieszkiwania w lokalu, w teczce księgowej gromadzi się natomiast dokumentację związaną z opłatami związanymi z utrzymaniem lokalu. Z drugiej teczki (księgowej) powinno wynikać, czy z lokalem związane jest jakieś zadłużenie, czy też nie.

 

W mojej ocenie powinna Pani udać się do spółdzielni i zapytać, czy lokal którym jest Pani zainteresowana jest zadłużony. Nadto winna Pani wymagać zaświadczenia wydanego przez spółdzielnię mieszkaniową na wniosek banku, z którego będzie wynikało, że lokal nie jest zadłużony.

 

Takie zaświadczenie stanowi dla Pani gwarancję braku zadłużenia na lokalu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »