Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kupno i sprzedaż kryptowalut a rozliczenie z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.06.2019

Jeżeli osoba fizyczna kupowała kryptowaluty w 2015 i 2016 roku i na te zakupy ma dowody zakupu, natomiast sprzedała je częściowo w 2017 roku, to czy w PIT za 2017 należy wykazać koszty z 2015 i 2016 roku jednocześnie, a jako przychód ową sprzedaż z 2017? Co się dzieje w sytuacji, w której koszty z 2015 i 2016 przewyższają przychód z 2017? Czy pozostała część kosztów będzie możliwa do rozliczenia w kolejnych latach, natomiast za 2017 rok nie powstanie podatek z tego tytułu? Jak rozliczyć kupno i sprzedaż krytowalut z urzędem skarbowym?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zakładam, iż obrotu kryptowalutą dokuje Pan nie w ramach działalności gospodarczej, a przychód jest przychodem z praw majątkowych (tak np. czytamy w piśmie z dnia 2 października 2014 r. autorstwa Izby Skarbowej w Poznaniu ILPB2/415-741/14-2/TR czy też piśmie z dnia 3 stycznia 2018r. autorstwa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-1.4011.399.2017.2.EC ).

 

Kwestia ujmowania wydatków związanych z przychodem ze zbycia kryptowalut w kosztach uzyskania przychodu jest przedmiotem nieustannej dyskusji i wielu wątpliwości, od kilku lat istnieje stanowisko organów podatkowych uznające za poprawne ujmowanie wydatków na nabycie zbywanych np. bitcoinów w kosztach w tym roku podatkowym, w którym powstał odpowiadający im przychód. Nie wynika to w mojej ocenie jednak wprost z jakiegokolwiek przepisu prawa, jest to o tyle również ciekawy pogląd, że zasadą ogólną jest, iż koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Zgodnie ze stanowiskiem przeciwnym rozliczenie kosztów nabycia bitcoina może następować wyłącznie w roku ich poniesienia, z tego powodu niektóre osoby decydują się na sprzedaż np. bitcoinów w tym samym roku, w którym je zakupili np. w ostatnich dniach grudnia i odkupuję je już na początku kolejnego roku. By uniknąć tej kontrowersji, podatnicy starają się zbywać bitcoiny z działalności gospodarczej, do której je wprowadzają, nawet zakładając ją tylko w tym celu, w takiej sytuacji (memoriał) koszty bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów rozliczane będą przez nich w dacie uzyskania przychodów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Kupno i sprzedaż kryptowalut a rozliczenie z urzędem skarbowym

 

Niemniej jednak, jak już wskazywałem na lamach serwisu, gdy opodatkowany jest dochód, to przy rozliczeniu w źródle prawa majątkowe wystąpienie przychodu powoduje, że znaczenie ma wysokość kosztów jego uzyskania. Korzystne dla podatnika jest takie postępowanie, że jeśli w 2015 r. kupił Bitcoin i w 2018 r. sprzedał, to zarówno koszty, jak i przychody wykazuje w zeznaniu za 2018 r. Ten jednak pogląd w ostatnich miesiącach jest dość mocno kwestionowany. Dochodem w opisanej sytuacji będzie jednak oczywiście nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, a jeżeli koszty uzyskania przekroczą sumę przychodów, różnica będzie stratą ze źródła przychodów i tę stratę trzeba wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 (pole 77, wiersz 7 części D PIT-36). Innym wyjściem jest wykazanie w rozliczeniu (w drodze korekty) straty za 2015 r. i 2016 r., wtedy bowiem ujmiemy same koszty, oraz wykazanie przychodu w rozliczeniu za rok sprzedaży np. 2017 r. i ujęcie straty ze źródła przychodów, poniesionej w poprzednich latach podatkowych (na co jest 5 lat), niestety wysokość obniżenia w jakimkolwiek roku nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

 

W pewnym sensie jednak organy wydają się dopuszczać korzystną interpretację. Przykładowo w interpretacji z dnia 3 kwietnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (znak 2461-IBPB-2-2.4511.12.2017.2.BF) organ wskazał, że „przychód z tytułu sprzedaży [w roku 2017] zakupionej w 2011 r. przez Wnioskodawczynię kryptowaluty Bitcoin stanowić będzie przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany dochód należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy i wykazać w zeznaniu rocznym na druku PIT-36 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym będzie miała miejsce sprzedaż Bitcoinów i w tym samym terminie wpłacić należny podatek. Wnioskodawczyni nie będzie mogła wykazać w zeznaniu kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia kryptowaluty Bitcoin, gdyż nie posiada dowodu, który jednoznacznie mógłby potwierdzać zakup Bitcoinów (ich ilość, cenę zakupu itp.), a tylko taki dokument mógłby stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów”. Można zatem uznać, że ww. stanowisko pozwalałoby wnioskodawczyni ując w kosztach – przy sprzedaży w 2017 r. wydatki na nabycie kryptowaluty poniesione w 2011 r., gdyby posiadała stosowny dowód.

 

Jak zatem z powyższego wynika, brak jest jednolitego stanowiska i w obowiązującym stanie prawnym trudno o jednoznaczną odpowiedź na Pana pytanie. Ujmowanie przy sprzedaży bitcoina kosztów nabycia w roku, w którym osiąga się przychód, jest uzasadnione konstrukcją podatku i z pewnością jest rozwiązaniem sprawiedliwym, niemniej jednak brak jest szczególnego przepisu, na którym można oprzeć to stanowisko, co w przypadku sprzedażny poza działalnością może doprowadzić do konieczności opodatkowania de facto przychodu, a nie dochodu (gdyż nie będzie można odjąć kosztów ani nawet starty, gdy upłynie 5 lat od nabycia i jej wykazania).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jednorazowe odliczenie zakupu samochodu ciężarowego z Niemiec

Zakupiłem samochód ciężarowy w Niemczech. Przerejestrowałem, ubezpieczyłem, otrzymałem VAT-1 w stacji kontroli, czy mogę jednorazowo odliczyć ten samochód, jeśli tak, to które opłaty i jak to zaksięgować? Prowadzę książkę przychodów i rozchodów i jestem płatnikiem podatku

Praca na stałe w Irlandii i zlecenie od firmy amerykańskiej – kwestia podatków

Pracuję w Irlandii na umowę o pracę (jestem rezydentem podatkowym), jednocześnie chciałabym przyjąć zlecenie związane z doradztwem od pewnej firmy amerykańskiej, która wymaga, abym sama rozliczyła się z fiskusem. Ze względu na wysokość podatków wolałabym otworzyć jednoosobową

Podatek od pracy na statku firmy z Hongkongu

Czy muszę zapłacić w Polsce podatek od dochodów uzyskanych z pracy na statku w roku 2004 i 2005, jeśli jestem zatrudniony przez firmę w Hongkongu i pracuję na statku pod brytyjską banderą, a armator statku ma główną siedzibą w USA? Ile wynosi okres przedawnienia, jeśli chodzi o za
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »