Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kupno i sprzedaż kryptowalut a rozliczenie z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.06.2019

Jeżeli osoba fizyczna kupowała kryptowaluty w 2015 i 2016 roku i na te zakupy ma dowody zakupu, natomiast sprzedała je częściowo w 2017 roku, to czy w PIT za 2017 należy wykazać koszty z 2015 i 2016 roku jednocześnie, a jako przychód ową sprzedaż z 2017? Co się dzieje w sytuacji, w której koszty z 2015 i 2016 przewyższają przychód z 2017? Czy pozostała część kosztów będzie możliwa do rozliczenia w kolejnych latach, natomiast za 2017 rok nie powstanie podatek z tego tytułu? Jak rozliczyć kupno i sprzedaż krytowalut z urzędem skarbowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kupno i sprzedaż kryptowalut a rozliczenie z urzędem skarbowym

Fot. Fotolia

Zakładam, iż obrotu kryptowalutą dokuje Pan nie w ramach działalności gospodarczej, a przychód jest przychodem z praw majątkowych (tak np. czytamy w piśmie z dnia 2 października 2014 r. autorstwa Izby Skarbowej w Poznaniu ILPB2/415-741/14-2/TR czy też piśmie z dnia 3 stycznia 2018r. autorstwa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-1.4011.399.2017.2.EC ).

 

Kwestia ujmowania wydatków związanych z przychodem ze zbycia kryptowalut w kosztach uzyskania przychodu jest przedmiotem nieustannej dyskusji i wielu wątpliwości, od kilku lat istnieje stanowisko organów podatkowych uznające za poprawne ujmowanie wydatków na nabycie zbywanych np. bitcoinów w kosztach w tym roku podatkowym, w którym powstał odpowiadający im przychód. Nie wynika to w mojej ocenie jednak wprost z jakiegokolwiek przepisu prawa, jest to o tyle również ciekawy pogląd, że zasadą ogólną jest, iż koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Zgodnie ze stanowiskiem przeciwnym rozliczenie kosztów nabycia bitcoina może następować wyłącznie w roku ich poniesienia, z tego powodu niektóre osoby decydują się na sprzedaż np. bitcoinów w tym samym roku, w którym je zakupili np. w ostatnich dniach grudnia i odkupuję je już na początku kolejnego roku. By uniknąć tej kontrowersji, podatnicy starają się zbywać bitcoiny z działalności gospodarczej, do której je wprowadzają, nawet zakładając ją tylko w tym celu, w takiej sytuacji (memoriał) koszty bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów rozliczane będą przez nich w dacie uzyskania przychodów.

 

Niemniej jednak, jak już wskazywałem na lamach serwisu, gdy opodatkowany jest dochód, to przy rozliczeniu w źródle prawa majątkowe wystąpienie przychodu powoduje, że znaczenie ma wysokość kosztów jego uzyskania. Korzystne dla podatnika jest takie postępowanie, że jeśli w 2015 r. kupił Bitcoin i w 2018 r. sprzedał, to zarówno koszty, jak i przychody wykazuje w zeznaniu za 2018 r. Ten jednak pogląd w ostatnich miesiącach jest dość mocno kwestionowany. Dochodem w opisanej sytuacji będzie jednak oczywiście nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, a jeżeli koszty uzyskania przekroczą sumę przychodów, różnica będzie stratą ze źródła przychodów i tę stratę trzeba wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 (pole 77, wiersz 7 części D PIT-36). Innym wyjściem jest wykazanie w rozliczeniu (w drodze korekty) straty za 2015 r. i 2016 r., wtedy bowiem ujmiemy same koszty, oraz wykazanie przychodu w rozliczeniu za rok sprzedaży np. 2017 r. i ujęcie straty ze źródła przychodów, poniesionej w poprzednich latach podatkowych (na co jest 5 lat), niestety wysokość obniżenia w jakimkolwiek roku nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

 

W pewnym sensie jednak organy wydają się dopuszczać korzystną interpretację. Przykładowo w interpretacji z dnia 3 kwietnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (znak 2461-IBPB-2-2.4511.12.2017.2.BF) organ wskazał, że „przychód z tytułu sprzedaży [w roku 2017] zakupionej w 2011 r. przez Wnioskodawczynię kryptowaluty Bitcoin stanowić będzie przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany dochód należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy i wykazać w zeznaniu rocznym na druku PIT-36 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym będzie miała miejsce sprzedaż Bitcoinów i w tym samym terminie wpłacić należny podatek. Wnioskodawczyni nie będzie mogła wykazać w zeznaniu kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia kryptowaluty Bitcoin, gdyż nie posiada dowodu, który jednoznacznie mógłby potwierdzać zakup Bitcoinów (ich ilość, cenę zakupu itp.), a tylko taki dokument mógłby stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów”. Można zatem uznać, że ww. stanowisko pozwalałoby wnioskodawczyni ując w kosztach – przy sprzedaży w 2017 r. wydatki na nabycie kryptowaluty poniesione w 2011 r., gdyby posiadała stosowny dowód.

 

Jak zatem z powyższego wynika, brak jest jednolitego stanowiska i w obowiązującym stanie prawnym trudno o jednoznaczną odpowiedź na Pana pytanie. Ujmowanie przy sprzedaży bitcoina kosztów nabycia w roku, w którym osiąga się przychód, jest uzasadnione konstrukcją podatku i z pewnością jest rozwiązaniem sprawiedliwym, niemniej jednak brak jest szczególnego przepisu, na którym można oprzeć to stanowisko, co w przypadku sprzedażny poza działalnością może doprowadzić do konieczności opodatkowania de facto przychodu, a nie dochodu (gdyż nie będzie można odjąć kosztów ani nawet starty, gdy upłynie 5 lat od nabycia i jej wykazania).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - III =

»Podobne materiały

Praca na stałe w Irlandii i zlecenie od firmy amerykańskiej – kwestia podatków

Pracuję w Irlandii na umowę o pracę (jestem rezydentem podatkowym), jednocześnie chciałabym przyjąć zlecenie związane z doradztwem od pewnej firmy amerykańskiej, która wymaga, abym sama rozliczyła się z fiskusem. Ze względu na wysokość podatków wolałabym otworzyć jednoosobową działalność gospod

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »