Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ktoś zaciągnął na mnie kredyt, co robić?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.11.2016

Ktoś posłużył się moimi danymi, utworzył na mnie konto w banku i zaciągnął kredyt, a dokładnie – chwilówkę. Być może niejedną, ale w tej chwili wiem tylko o tej jednej. Zgłosiłem sprawę na policję, zastrzegłem dowód osobisty w banku oraz zamknęłam „fałszywe” konto. Co jeszcze mogę zrobić, aby nikt nie żądał ode mnie spłat nie moich długów? Jak powinienem się zachować, aby zmniejszyć (zminimalizować) problemy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

Opisuje Pan szereg czynności, które podjął Pan celem zminimalizowania strat (tj. powiadomienie policji, zastrzeżenie dowodu w banku).

 

Pozwoli Pani, iż posłużę się literaturą. Zgodnie z nią „wyrażenie »podszywa się« – zgodnie z językowym znaczeniem – oznacza podawanie się fałszywie za kogoś innego (http://sjp.pwn.pl/slownik/2502866/podszy%C4%87_si%C4%99; dostęp: 10.05.2014]), zaś »wykorzystywanie« (w kontekście brzmienia art. 190a § 2 K.k.) należy ujmować jako »użycie czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku« (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wykorzysta%C4%87 [dostęp: 10.05.2014]). Gdy zaś chodzi o określenie »wizerunek«, to Słownik języka polskiego zna dwa jego znaczenia: »czyjaś podobizna na rysunku, obrazie, zdjęciu itp.« oraz »sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana« (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wizerunek [dostęp: 5.02.2012]). Należy sądzić, że na gruncie art. 190a K.k. w grę będą wchodzić oba znaczenia słowa »wizerunek«. Trzeba zwrócić uwagę, że ustawodawca użył określenia »wizerunek lub inne jej dane osobowe«, a nie sformułowania »wizerunek lub dane osobowe«, tym samym przesądzając, że wizerunek niejako wchodzi w skład danych osobowych.”*

 

Mając powyższe na uwadze, choć to, co napiszę, może wydać się osobliwe i zaskakujące, to w praktyce spotkałem się z przypadkiem, kiedy osoba, której dane zostały wykradzione, wystosowała list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru do wszystkich znanych jej podmiotów finansowych z prośbą o nieudzielanie pożyczek na numer dowodu osobistego, który został przechwycony przez oszustów. Działanie takie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się kuriozalne, spowodowało, iż w jednym przypadku bank poinformował tę osobę, iż miała miejsce próba otwarcia rachunku na podane przez nią w liście dane osobowe, wraz z numerem i serią dowodu osobistego, lecz to nie nastąpiło, a to z uwagi na powiadomienie, które do banku dotarło. Jeżeli zdecyduje się Pan wysłać listy, proszę je wysłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 

Mam świadomość, że powyższe może być zbiegiem okoliczności, ale mając na uwadze opisaną sytuację, nie ma Pan innego wyjścia, jak podjąć także daleko idące kroki zaradcze.

 

Proszę także koniecznie zmienić dowód osobisty.

 

Jeśli chodzi o konsekwencje – na ten moment, jeżeli wykaże Pan, że to nie Pan zaciągał pożyczki, długi – nie musi się Pan obawiać spłaty pożyczek. Jednak to będzie wymagało wykazania, że to nie są Pańskie zobowiązania. Stąd m.in. potrzebne są takie dokumenty jak ten sugerowany, oraz poświadczające toczące się postępowanie karne w sprawie.

 

 

 

 

* Marek Mozgawa, Komentarz do art.190(a) Kodeksu karnego, 2014.09.01

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus 8 =

»Podobne materiały

Cyberstalking – jak się bronić?

Od pół roku jestem uporczywie nękany przez jakąś osobę, której nie znam. Ubzdurała sobie, że mamy internetowy romans, zasypuje mnie e-mailami, pisze do moich znajomych i rodziny (włamała się na mój komputer i skrzynkę mailową). Wiem, że robi mi z ukrycia zdjęcia. Od niedawna grozi mi i chce rozpadu

Dowód zapłaty w postaci faktury a zaległość klienta

Niecałe cztery lata temu, gdy prowadziłem działalność gospodarczą, wystawiłem fakturę VAT z zapisem „zapłacono gotówką”, jednak kontrahent miał mi dopłacić 5 tys. zł, czego nie zrobił do dzisiaj. Unika kontaktu, a ja nie wiem, jak odzyskać te pieniądze. Co mogę zrobić?

Zakopanie padliny psa na działce

Pod moją nieobecność i bez mojej zgody znana mi osoba zakopała padlinę psa na działce ogrodniczo-warzywnej. Jestem jedynym właścicielem tej działki. Chciałbym doprowadzić do ukarania tej osoby za powyższy czyn i zażądać usunięcia padliny z mojej działki oraz przywrócenia zakażonej gleby do stanu uży
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »