Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Domaganie się przez ojca alimentów na pełnoletniego syna

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 04.02.2009

Mam pasierba. Jego matka, a moja obecna żona, do października 2007 roku otrzymywała od byłego męża alimenty na chłopca – najpierw 300 zł miesięcznie, a potem 500 zł, mniej więcej przez ostatnich 5 lat. Do października 2007 r. chłopak mieszkał z nami, ale za karę, że okradł matkę na 15 tys. zł poszedł mieszkać do ojca. Wrócił do nas w kwietniu 2008 r. W czasie gdy mieszkał z ojcem żona alimentów nie płaciła, ale później (czyli od kwietnia) nie płacił ich także jej były mąż. W czerwcu 2008 r. chłopak skończył 18 lat, czyli jest pełnoletni. Teraz ojciec chciałby znowu mieć chłopaka u siebie i domaga się od mojej żony alimentów, a nawet zasądzić jej alimenty za kilka lat wstecz. Stąd pytanie: jakie ma on szanse na uzyskanie od mojej żony alimentów – teraz i wstecz, w przypadku gdyby pasierb mieszkał z nami i w przypadku gdyby mieszkał z ojcem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Od dnia, w którym Pański pasierb ukończył 18 lat, ma prawo do samodzielnego występowania o ustalenie rat alimentacyjnych. Jego ojciec lub matka mogą występować jedynie jako pełnomocnicy syna i to wyłącznie za jego zgodą.

 

Jeżeli Pański pasierb mieszkał ze swoją matką, to nie ma podstaw do występowania o zasądzenie zaległych rat alimentacyjnych od niej, gdyż ona spełniała swój obowiązek alimentacyjny poprzez sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, łożenie na jego codzienne potrzeby.

 

Obecnie, na wniosek Pańskiego pasierba sąd może orzec raty alimentacyjne od każdego z rodziców (tj. oddzielnie lub łącznie). Jeśli chłopak będzie mieszkał u Państwa, to sąd oddali ewentualny wniosek o ustalenie rat alimentacyjnych od matki, uznając, iż nadal spełnia ona obowiązek alimentacyjny poprzez sprawowanie osobistej opieki nad synem i łożenie na jego codzienne potrzeby.

 

Jeśli zaś Pański pasierb będzie mieszkał u ojca, to sąd może zasądzić raty alimentacyjne na jego rzecz od matki. Jeżeli natomiast pasierb nie będzie mieszkał u żadnego z rodziców, to sąd – na jego wniosek – może zasądzić raty alimentacyjne na jego rzecz od obojga rodziców.

 

Ustalając zakres świadczeń alimentacyjnych, sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.

 

Dziecko może również żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, niebędącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego – przepis art. 144 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Na marginesie wskazać należy, iż roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.

 

Wnioski: Ojciec pełnoletniego dziecka nie może już występować jako jego przedstawiciel ustawowy, gdyż dziecko ma pełną zdolność do czynności prawnych, bo ukończyło 18 lat. Jeśli taka będzie wola Pańskiego pasierba, to jego ojciec może być jedynie pełnomocnikiem w postępowaniu. Raty alimentacyjne będą jednak zasądzone na rzecz syna i do jego rąk. Z roszczeniem o ustalenie wysokości rat alimentacyjnych może wystąpić pełnoletni syn Pana żony. Nie ma podstaw do zasądzenia od Pana żony rat alimentacyjnych na rzecz dziecka za wcześniejsze okresy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - IV =

»Podobne materiały

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd moż

Adres pozwanego – jak skutecznie przekazać te dane sądowi?

Piszę w sprawie syna, który mieszka na stałe za granicą. Ma on zasądzone alimenty na dzieci z małżeństwa z byłą żoną. Od dzieci wiemy, że ich matka chce złożyć pozew o podwyższenie świadczenia (mimo że przy jego obecnej wysokości syn ledwo wiąże koniec z końcem). Przy pop

Wspólne zamieszkanie z samotną matką a prawo dzieci do alimentów

Poznałem samotną matkę wychowującą dwoje dzieci, które otrzymują alimenty. Czy jeśli się do niej wprowadzę, dzieci stracą prawo do alimentów? Dopiero będę szukał pracy w Polsce, na razie nie wykazuję żadnego dochodu.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »