Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto i na jakich zasadach może założyć spółkę europejską?

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 16.02.2015

Spółkę europejską mogą utworzyć w szczególności dwie spółki kapitałowe podlegające prawu dwóch różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Spółka europejska może powstać m.in. poprzez połączenie tych spółek lub utworzenie grupy kapitałowej. Kapitał spółki europejskiej musi wynosić co najmniej 120 000 Euro.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ramy prawne dla tworzenia spółek europejskich określa zarówno akt prawa unijnego, którym jest rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE)1, jak i krajowa ustawa o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej2.

 

Ogólne zasady tworzenia spółek europejskich, określone w rozporządzeniu nr 2157/2001 są następujące:

 

1) spółki akcyjne (lub ich odpowiedniki w innych krajach członkowskich UE), powstałe zgodnie z prawem państwa członkowskiego, ze statutowymi siedzibami i siedzibami zarządu znajdującymi się na terytorium Wspólnoty, mogą tworzyć spółkę europejską (SE) przez łączenie się spółek, pod warunkiem, że przynajmniej dwie z nich podlegają prawu różnych Państw Członkowskich;

2) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzone zgodnie z prawem państwa członkowskiego, ze statutowymi siedzibami i siedzibami zarządu, mieszczącymi się we Wspólnocie, mogą dążyć do utworzenia grupy kapitałowej SE, pod warunkiem, że przynajmniej dwie z nich:

a) podlegają prawu różnych Państw Członkowskich, lub

b) posiadają od co najmniej dwóch lat spółkę zależną, podległą prawu innego państwa członkowskiego lub oddział usytuowany w innym państwie członkowskim;

3) spółki w rozumieniu drugiego akapitu art. 48 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską3 (czyli spółki prawa cywilnego lub handlowego, a także spółdzielnie oraz inne osoby prawne prawa publicznego lub prywatnego, z wyjątkiem tych, których działalność nie jest nastawiona na osiąganie zysków) oraz inne osoby prawne prawa publicznego lub prywatnego, powstałe zgodnie z prawem państwa członkowskiego, ze statutowymi siedzibami i siedzibami zarządu we Wspólnocie, mogą tworzyć spółki zależne SE, poprzez subskrybcję ich akcji, pod warunkiem, że przynajmniej dwie z nich:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

a) podlegają prawu różnych państw członkowskich, lub

b) posiadają od co najmniej dwóch lat spółkę zależną, podległą prawu innego państwa członkowskiego lub też oddział usytuowany w innym Państwie Członkowskim.

4) spółka akcyjna powstała zgodnie z prawem Państwa Członkowskiego, która ma swoją statutową siedzibę i siedzibę zarządu we Wspólnocie może zostać przekształcona w spółkę europejską, jeżeli od co najmniej dwóch lat posiada ona spółkę zależną, podległą prawu innego państwa członkowskiego.

 

Wskazany wyżej katalog podmiotów, które mogą założyć spółkę europejską, ustawa o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej rozszerza o spółkę, której siedziba zarządu znajduje się poza Wspólnotą, pod warunkiem, że spółka ta utworzona jest zgodnie z prawem państwa członkowskiego, ma swoją statutową siedzibę w państwie członkowskim oraz ma rzeczywisty i ciągły związek z gospodarką państwa członkowskiego.

 

Kapitał spółki europejskiej określany jest w Euro i nie może być niższy niż 120 000 Euro. Spółka europejska podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców, na zasadach określonych dla spółek akcyjnych. Statutowa siedziba spółki europejskiej musi znajdować się na terytorium wspólnoty, w tym samym państwie członkowskim, co siedziba zarządu.

 

 

 

 

____________________________

1 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. U. UE seria L z 2001r. Nr 294, str. 1, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 62, poz. 551, z późn. zm.)

3 Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (Dz. U. z 2004 r. Nr 90 poz. 864/2, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 16.02.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 7 =

 

»Podobne materiały

Powstanie i działanie spółki europejskiej

W artykule przedstawione zostały podstawowe zagadnienia dotyczące powstania i działania spółki europejskiej – specyficznej formy działalności gospodarczej, która ukierunkowana jest na prowadzenie interesów w różnych krajach Wspólnoty jednoczenie.

Rejestracja danych w KRS

W artykule tym omówiono zasady działania Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka z o.o. (s.r.o.) na Słowacji – ciekawy i niedrogi sposób na optymalizację działalności gospodarczej

Dotychczas Słowacja kojarzyła się Polakom przede wszystkim z zimowymi wyjazdami na narty, różnymi gatunkami alkoholi oraz czekoladą „studencką”. Tymczasem niewiele osób wie, iż ten niewielki, sąsiadujący z Polską kraj oferuje bardzo korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »