Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto zgłasza komornikowi informacje o zmniejszeniu alimentów?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.04.2019

We wrześniu sąd wydał wyrok obniżający mojej pełnoletniej siostrze alimenty od ojca z kwoty 700 do 550 zł. Zgodnie z wyrokiem obniżenie obowiązuje od kwietnia tego roku. Siostra otrzymuje alimenty na drodze egzekucji komorniczej. W przypadku uprawomocnienia się wyroku kto zgłasza komornikowi informacje o zmniejszeniu alimentów? Siostra czy ojciec? Czy istnieje możliwość umorzenia kwoty wynikającej z różnicy obniżonych alimentów (tj. różnica tych 150 zł miesięcznie za okres od kwietnia)? Czy istnieje szansa, że komornik sam będzie potrącał zaległą kwotę alimentów i tym samym siostra otrzyma jeszcze mniejsze kwoty lub wcale (przez jakiś okres)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

O ile siostra nie chce ponosić negatywnych konsekwencji, w postaci powództwa przeciwegzkucyjnego, po uprawomocnieniu się wyroku winna powiadomić komornika, iż od kwietnia alimenty wynoszą 550 zł i egzekucji co do takiej kwoty się domaga. Proszę zauważyć, że komornik prowadzi egzekucję na wniosek Pana siostry, a nie dłużnika (ojca siostry), co powoduje, że bez wniosku siostry komornik nadal będzie egzekwował 600 zł. Dłużnik (ojciec) może co najwyżej poinformować komornika o zmniejszeniu kwoty, jednak nie zmienia to faktu, że tyko siostra może zadecydować o zmianie co do egzekwowanej kwoty.

 

Odnosząc się do drugiego pytania, to w mojej ocenie siostra winna dokonać przelew ojcu na kwotę będącą sumą iloczynu 150 zł i miesięcy, za które alimenty pobrała w zbyt wysokiej kwocie. O tym fakcie powinna powiadomić także komornika. Takie rozwiązanie będzie najłatwiejsze, najbardziej przejrzyste, a także łatwe do udowodnienia. Siostra bowiem w każdym momencie będzie mogła przedłożyć dowód przelewu na określoną kwotę i uwolnić się od zarzutu nienależnie pobranych świadczeń.

 

Komornik nie może sam od siebie zrobić czegokolwiek. Komornik działa na wniosek siostry i w tym zakresie wnioskiem jest związany.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + IV =

»Podobne materiały

Alimenty a rozliczenie z fiskusem

Płacę regularnie alimenty. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją przepisy, które uprawniałyby mnie do pomniejszenia swojego rocznego dochodu przy rozliczeniu PIT-u o kwotę zapłaconych alimentów? A może mógłbym skorzystać z jakiś odpisów w rozliczeniu z fiskusem?

Uznanie dziecka a pozbawienie praw rodzicielskich

Owocem mojego romansu z pewnym mężczyzną jest 3-letni synek. W akcie urodzenia wpisałam przypadkowe imię męskie. Obecnie ojciec dziecka, który nie utrzymuje z nami żadnych kontaktów, zadeklarował, że uzna syna. Jak do tego doprowadzić? Czy mogę go pozbawić jednak praw rodzicielskich? Ojciec zapropon

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd może ją orzec? Jak tego un
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »