Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto wybiera firmę, która wykonana prace w ramach reklamacji?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 22.07.2017

Przed paroma laty wybudowałem dom, dachówkę na dach położył mój tata, ponieważ ma firmę dekarską. Po dwóch latach okazało się, że dachówka traci kolor. Złożyłem reklamację do hurtowni, w której ją zakupiłem. Po 3 miesiącach reklamacja została uznana, hurtownia dostarczyła nową dachówkę i zobowiązała się do pokrycia kosztów wymiany. I tutaj pojawił się problem. Oczywiście chciałbym, aby wymianę dachu przeprowadziła firma mojego taty. Hurtownia zaproponowała 15 tys. zł, na co mój tata się zgodził. Jednak teraz hurtownia się z tego wycofuje, twierdząc, że znalazła inną firmą, która zrobi to jeszcze taniej. Czy mam prawo się nie zgodzić na inną firmę? Cena zaproponowana przez mojego tatę naprawdę jest bardzo dobra, rynkowa. A w tak ważnej kwestii jak wymiana dachu wymagane jest odpowiednie doświadczenie i znajomość fachu. Jakich prawnych argumentów mogę użyć przy negocjacji z hurtownią?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak rozumiem, zakup dokonany był przez Pana jako osobę fizyczną a nie jako przedsiębiorca.

 

Reklamacja daje Panu prawo wyboru uprawnienia. Skorzystał Pan z tego i wybrał wymianę wadliwego towaru na wolny od wad. Sprzedawca zgodził się na to. Jednakże wśród tych uprawnień nie ma uprawnienia do wyboru firmy, która wykonana prace w ramach reklamacji. Robi to sam sprzedawca lub wykonawca przez niego wybrany. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za tego wykonawcę jak za działania własne.

 

W Pan przypadku doszło do tego, że zakupiony towar został zamontowany (położenie dachówek). Przepisy dają Panu prawo żądać od sprzedawcy demontażu położonych dachówek i ponownego ich zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady.

 

Tylko w razie niewykonania tego obowiązku przez sprzedawcę jest Pan upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Jak wynika z opisu, sprzedawca zgodził się na demontaż i montaż wadliwych dachówek.

 

Co do zasady – koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca. W szczególności obejmuje to koszty demontażu i dostarczenia rzeczy, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

 

Sprzedawca ma jednak prawo odmówić demontażu i ponownego zamontowania, jeżeli koszt tych czynności przewyższałby cenę rzeczy sprzedanej (dachówek).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ponieważ Pan jako kupujący jest konsumentem, może Pan żądać od sprzedawcy demontażu i ponownego zamontowania, jest Pan jednak zobowiązany ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo żądać od sprzedawcy zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania do wysokości ceny rzeczy sprzedanej.

 

Poza wskazanymi regułami nie ma powszechnie obowiązujących przepisów co do tego, kto ma prawo wybory wykonawcy przy wymianie rzeczy wadliwych na wolne od wad, gdy jest to połączone z demontażem i ponownym montażem danych rzeczy.

 

Wymianą dachów zajmuje się nie tylko Pański tata. Są też inne firmy mające takie samo doświadczenie, wiedzę oraz znajomość fachu.

 

Pisze Pan, że cena zaproponowana przez tatę jest bardzo dobra, rynkowa. Równie dobra i rynkowa może okazać się cena jaką sprzedawca zapłaci za demontaż i montaż przez firmę jaką sam wybierze.

 

Jak Pan pisał – hurtowania dostarczyła nową dachówkę. Kwestią sporną jest koszt demontażu i montażu. Pan chciałby, aby wykonała wskazane prace i zarobiła firma taty. Sprzedawca zaś chce zapłacić jak najmniej.

 

Sprawa jest o tyle klarowna, że sprzedawca nadal odpowiada za wady nowych dachówek na takich samych zasadach jak za poprzednio dostarczone i zamontowane.

 

A nadto wykonawca dachu niebędący firmą tatry odpowiada za jakość wykonania (wady).

 

Jako że co do zasady – koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca, to jego celem jest poniesienie jak najmniejszych kosztów.

 

Taka konstrukcja przepisów i reguł, a zwłaszcza brak wyraźnego uprawnienia reklamującego do wyboru wykonawcy napraw reklamacyjnych powoduje, że uznaje się w takim przypadku prawo zobowiązanego (w tym przypadku sprzedającego) do wyboru firmy wykonawczej, która wykona określone działania (prace) w ramach reklamacji.

 

Usługa demontażu i montażu nie może być zlecona dowolnej firmie, ale takiej, która świadczy tego typu usługi.

 

O ile cena usługi to zapewne tajemnica przedsiębiorstwa, o tyle sprawdzenie samej firmy jest w Pana zasięgu. Cena rynkowa nie jest dzisiaj żadnym argumentem.

 

Jeżeli zdecydowałby się Pan na pokrycie kosztów demontażu i montażu, a następnie zażądał zwrotu tych kosztów, musiałby Pan liczyć się z odmową zapłaty całych koszów oraz skrupulatnym sprawdzeniem ceny takich usług.

 

Formalnie ma Pan prawo się nie zgodzić na inną firmę, która dokona wymiany dachu. Nikt Panu nie zabroni takiej decyzji. Ale powinien Pan liczyć się z konsekwencjami w tej postaci, że sprzedawca nie zechce dokonać demontażu i montażu. Poczeka, aż Pan zrobi to sam i wytoczy Panu proces o zapłatę.

 

W powstałej sytuacji wezwałbym sprzedawcę pisemnie do demontażu i montażu ze wskazaniem daty końcowej. Należałoby zagrozić, że po tym terminie zleci Pan wykonanie demontażu i montażu firmie przez siebie wybranej. Może Pan wskazać, że do wykonania tych prac wybrał Pan firmę X za wynagrodzenie Y, na co sprzedawca wyraził zgodę. Nie gwarantuje to wykonania prac przez tatę.

 

Tak naprawdę nie dysponuje Pan argumentami prawnymi, które zmusiłyby sprzedawcę do powierzenia demontażu i montażu firmie, jaką Pan wybierze.

 

Należałoby obawiać się, ze sprzedawca zorientuje się, iż koszt demontażu i montażu jest wyższy niż cena dachówek i odmówi poniesienia kosztów ponad tę cenę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedać czy przepisać mieszkanie?

Mój ojciec jest właścicielem mieszkania, które odziedziczył po matce. Chce je przekazać jednemu lub obojgu dzieciom (mam siostrę). Ze względu na ciężką chorobę ojca ważne jest, aby przekazanie odbyło się jak najszybciej. Moja siostra posiada książeczkę mieszkaniową, którą chciałaby przy tej okazji zrealizować. W związku z tym oprócz darowizny rozważamy możliwość fikcyjnej sprzedaży mieszkania. Siostra nie ma żadnego mieszkania, ojciec ma to jedno, ja posiadam 50% własności innego mieszkania. Wraz z siostrą nigdy nie byliśmy zameldowani w mieszkaniu, które ma zostać przekazane. Ojciec obecnie stara się o zapomogę i dlatego wolałby uniknąć udokumentowanych przychodów, które mogą wpłynąć na jej przyznanie lub wysokość. Jaką część mieszkania należy podarować? Jaką odsprzedać (i komu), aby zrealizować wszystkie powyższe cele przy minimalnych kosztach urzędowo-skarbowych?

Ustanie stosunku najmu a rzeczy najemcy pozostawione w lokalu

Podatnik podnajmował biuro, którego jest najemcą głównym, pewnemu przedsiębiorcy. Umowa między podatnikiem a przedsiębiorcą była spisywana na trzy miesiące. Po wygaśnięciu ostatniej umowy podatnik nie przedłużył jej, o czym zawiadomił przedsiębiorcę e-mailem, wyznaczając termin opróżnienia biura przez niego. Przedsiębiorca zabrał w oznaczonym terminie niektóre rzeczy, resztę pozostawiając na miejscu. Podatnik nie może w pełni korzystać z powierzchni, za którą ponosi koszty, wobec tego może albo obciążyć kosztami wynajmu powierzchni (bez umowy) przedsiębiorcę, albo wykorzystać pozostawione rzeczy do swoich celów wobec braku zainteresowania nimi właściciela. Proszę o opinię w tej sprawie.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot składki ubezpieczenia na życie

Mam pytanie o zwrot składki ubezpieczenia na życie. Otóż zaciągnięty został kredyt, a warunkiem jego otrzymania było wykupienie ubezpieczenia na życie. Kredyt został spłacony po około 6 miesiącach. Jednocześnie poprosiłem o zwrot składki ubezpieczenia (które nie zostało przecież wykorzystane). Towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło niestety, że zwrot składki ubezpieczenia jest niemożliwy i ubezpieczenie trwa do końca umowy kredytowej. Czy mają rację? Czy nie mogę domagać się zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczenia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »