.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto przejmie majątek po mężu?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.05.2017

Jesteśmy z mężem 40 lat po ślubie. Jesteśmy emerytami. Mamy wspólne mieszkanie i konto w banku. Ja mam córkę z wcześniejszego związku, wspólnych dzieci nie posiadamy. Córka nie była adoptowana przez mojego męża. Mąż ma siostrę (75 lat) i siostrzeńca (53 lat) .Jak zostanie podzielony nasz wspólny majątek po śmierci męża? Kto przejmie majątek po moim mężu? Czy mają do majątku prawa siostra męża, siostrzeniec i/lub moja córka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W polskim prawie dziedziczenie odbywa się bądź na podstawie ustawy, bądź na podstawie testament. Wszystko zależy więc od tego, czy Pani mąż w chwili śmierci pozostawi po sobie testament, czy tez nie. W przypadku, gdy testament nie pozostawi, dziedziczenie odbywać się będzie z ustawy i do grona spadkodawców zaliczać będziemy Panią jako żonę, a także:

 

  • dzieci spadkodawcy (o ile je posiadał),
  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dzieci rodzeństwa.

 

Żona i dzieci zmarłego dziedziczą w częściach równych, przy czym żonie nie może przypaść mniej niż ¼ spadku. Gdy dzieci nie było – dziedziczy żona i rodzice; rodzice maksymalnie 1/4 spadku. Gdy rodzice nie dożyli – w ich miejsce wstępuje rodzeństwo zmarłego. W takiej sytuacji żona dziedziczy 3/4, a rodzeństwo – 1/4 spadku. Gdyby rodzeństwo nie dożyło – dziedziczą dzieci rodzeństwa.

 

Jak Pani widzi- skoro Pani mąż nigdy nie przysposobił Pani córki, nie ma ona prawa do ustawowego dziedziczenia. W tym przypadku uprawnionymi będzie Pani i siostra męża w częściach: 3/4 Pani, 1/4 majątku – siostra męża.

 

Inaczej jest w przypadku dziedziczenia testamentowego. W takim wypadku Pani mąż może powołać do spadku Panią i Pani córkę z pominięciem swojej siostry. Jednak w takim przypadku powstanie konieczność zapłacenia siostrze zachowku.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl