.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto powinien usunąć martwe zwierzę w ogródku wspólnoty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 13.04.2017

Czy prawo wyłącznego korzystania z ogródka przydomowego (wspólnota) oznacza, że martwe zwierzę (kot) jest problemem korzystającego z ogródka? Kto powinien to zwierzę usunąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wskazany problem jest relatywnie rozwiązywany (zależnie od woli wspólnoty mieszkańców) i nie jest narzucany z góry ustawowo. Zawsze tego typu kwestie jak utrzymanie porządku na określonym ternie zarówno w budynku wielolokalowym na nieruchomości wspólnej, jak i w jego otoczeniu reguluje regulamin porządkowy. Może on mieć wszelakiego rodzaju nazwy podobne, np. Regulamin Mieszkańców itp.; jest on wewnętrznie ustalany w drodze uchwały wspólnoty – to w nim należy poszukiwać – jak konkretnie uregulowano i kto ma dbać o czystość i zachowywać przepisy sanitarne na terenie poszczególnych powierzchni, w tym także ogródkach przydomowych.

 

Zazwyczaj spotykamy dwojaki sposób regulacji:

 

albo zobowiązany jest do tego zarządca (dozorcę lub inna administrację), za co jest pobierana odpłatność (nie mylić z opłatą za utrzymanie czystości na terenie wspólnej nieruchomości w obszarze oddanym do współużytkowania jak schody, klatki itp.),

albo (tak jest zazwyczaj) za czystość i utrzymanie wymaganego standardu odpowiada wyłącznie dysponent ogródka przydomowego.

 

Należy więc niewątpliwie niezwłocznie usnąć martwe zwierzę poprzez wezwanie odpowiednich służb, biorąc rachunek za usługę. Wówczas na spokojnie zwrócić się do zarządcy (wspólnoty) o udostępnienie wewnętrznego regulaminu lub uchwały określającego, na kim ciąży ten obowiązek. Jeżeli na dysponencie – to po prostu ma Pani jasność sytuacji. Jeśli na administracji i są na to specjalne odpisy na wynagrodzenie – to należy zażądać zwrotu kosztów z przedłożonego rachunku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »