Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto pokrywa koszty użytkowania odziedziczonego samochodu?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 12.11.2017

Jestem współwłaścicielką samochodu, drugi współwłaściciel 3 lata temu zmarł. Po sprawach spadkowych połowę auta dziedziczy córka zmarłego. Przez ten czas sama ubezpieczałam auto, robiłam przeglądy techniczne i ponosiłam koszty naprawy. Czy te koszty też dzielimy na pół?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Kto pokrywa koszty użytkowania odziedziczonego samochodu?

Jeżeli córka odziedziczyła po zmarłym współwłaścicielu jego udziały w aucie, to obecnie ona stała się współwłaścicielką.

 

Przepis art. 207 Kodeksu cywilnego stanowi, że każdemu ze współspadkobierców przypadają pożytki i inne przychody ze wspólnych składników spadku stosownie do wielkości przysługującego konkretnemu spadkobiercy udziału w spadku. W takim też stosunku każdy ze współspadkobierców ponosi wydatki i ciężary związane ze wspólnymi składnikami spadku.

 

Oznacza to, że jeśli dana rzecz przynosi dochody, to one przypadają współwłaścicielom w częściach odpowiadającym ich udziałów, podobnie rzecz ma się z wydatkami, te także przypadają współwłaścicielom w stosunku do udziałów.

 

Reasumując, jeżeli są Panie obecnie właścicielkami po połowie, to w takiej połowie powinnyście partycypować w kosztach utrzymania auta, oczywiście ta sama konkluzja dotyczy poprzedniego współwłaściciela.

 

Ponieważ wspomina Pani o jakichś zaszłościach, wyjaśnię jeszcze, że co do zasady do roszczeń okresowych, a za takie uznałabym składki ubezpieczeniowe i koszty przeglądów (uiszczane są one bowiem w określonych okresach) stosuje się przedawnienie trzyletnie. Wspomina Pani o 3 latach, więc nic jeszcze nie uległo przedawnieniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 10 =

»Podobne materiały

Odpowiedzialność do wartości stanu czynnego spadku

W 2004 r. babcia sporządziła testament, w którym przekazała mi (czyli wnuczce) swój majątek, o czym dowiedziałam się w sądzie na sprawie spadkowej w maju 2010 r. Przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jednak „majątek” babci jest wart najwyżej 700 zł (to właściwie same rzeczy osobiste). Babc

Wynajem mieszkania odziedziczonego po matce

W styczniu 2006 roku odnajęłam mieszkanie mojej mamy dysponując pełnomocnictwem notarialnym. Mama zmarła w grudniu 2006 r. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe, ale za miesiąc lub dwa, mieszkanie to będzie miało dwóch właścicieli – mnie i brata. Chciałabym, żeby najem tego mieszkania trwał

Darowizna a spadek – czym w moim przypadku są otrzymane pieniądze?

Dziadek miesiąc temu sporządził umowę darowizny środków pieniężnych (40 tys. zł) na moją rzecz. Następnego dnia zmarł w wypadku, a środki przelała na moje konto babcia z ich wspólnego rachunku bankowego. Czy jest to zatem darowizna czy spadek po dziadku? Czy powinnam zapłacić jakiś podatek?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »