Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto jest zobowiązany do przyjęcia lub odrzucenia spadku po kuzynie?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 22.04.2019

Zmarł kuzyn mojej żony (jego mama jest siostrą zmarłej mamy mojej żony). Pozostawił, jak się okazało, 80 tys. zł długu (żyrował komuś pożyczki). Żyje jego córka i wnuczka, z żoną wzięli rozwód, żyje jego mama, jego brat z żoną, synowie jego brata, żyje również jego wujek, czyli brat jego mamy. Żyje również sześcioro kuzynów, czyli dzieci sióstr i braci jego mamy, jedną z kuzynek jest moja żona, mamy dwie córki i dwóch wnuków. Czy kuzyni wraz z małżonkami i swoimi dziećmi również są zobowiązani do przyjęcia lub odrzucenia spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kto jest zobowiązany do przyjęcia lub odrzucenia spadku po kuzynie?

Fot. Fotolia


Zgodnie z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

 

Dzieci spadkodawcy dziedziczą w pierwszej kolejności. Oznacza to, że w braku małżonka wyłączają one od dziedziczenia wszystkich dalszych krewnych zmarłego. Ich udziały są równe. Jeżeli spadkodawca pozostawił małżonka oraz dzieci, udziały współspadkobierców są w zasadzie równe. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 § 1 zd. 2). Oznacza to, że w sytuacji gdy do dziedziczenia dochodzi wraz z małżonkiem więcej niż troje dzieci spadkodawcy, małżonek znajduje się w sytuacji uprzywilejowanej i jego udział spadkowy przewyższa udziały pozostałych spadkobierców.

 

Jakie skutki ma ten przepis dla sytuacji żony? Otóż znaczenie przepisu jest niezwykle istotne. W polskim prawie istnieje porządek dziedziczenia. Oznacza to, iż do dziedziczenia powołane są osoby z pierwszej grupy dziedziczenia i dopiero, gdy one odrzucą spadek, do dziedziczenia powołane są osoby z kolejnej grupy.

 

Spadkobierca odrzucający spadek jest traktowany tak, jakby w chwili otwarcia spadku nie miał zdolności dziedziczenia. Przy dziedziczeniu ustawowym dochodzą wówczas do dziedziczenia zstępni odrzucającego (gdy chodzi o dziecko spadkodawcy lub jego rodzeństwo), ulegają odpowiedniemu zwiększeniu udziały spadkowe pozostałych spadkobierców oraz dochodzą do dziedziczenia spadkobiercy powołani w dalszej kolejności. 

 

Zgodnie z brzmieniem art. 1020 spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego dziedziczącego w pierwszej kolejności sąd prowadzący postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku wzywa do udziału w sprawie – jako zainteresowane – osoby nabywające spadek w dalszej kolejności, zgodnie z ogólnymi regułami dziedziczenia ustawowego (tak postanowienie SN z dnia 10 grudnia 1992 r., II CRN 135/92, M. Praw. 2006, nr 18, s. 989, z omówieniem J. Gudowskiego, Przegląd orzecznictwa, PS 1996, nr 2, s. 56).

 

Żona jest powołana do dziedziczenia, gdy wszyscy powołani w pierwszej kolejności spadek odrzucą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - IX =

»Podobne materiały

Czy trzeba odrzucić oba spadki?

Mąż otrzymał wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej za niespłacony kredyt zaciągnięty przez teściową w 2006 r. Zmarła ona kilka lat temu, potem zmarł teść (mieli wspólnotę majątkową małżeńską). Spadek po nim został odrzucony, ale nic nie wiedzieliśmy o wcześniejszym kredycie teściowej. Czy jeśli

Termin złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

Mój brat zmarł kilka miesięcy temu. Jego syn odrzucił spadek, a w związku z tym ja zostałem jedynym spadkobiercą po bracie. W jakim terminie mogę złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku lub przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza? Zaznaczam, że prawdopodobnie mój zmarły brat miał długi.

Dzieci z obywatelstwem niemieckim a spadek po dziadku

Mój ojciec pozostawił długi. Ja i brat odrzuciliśmy spadek. Co zrobić w imieniu moich dzieci (7 i 10 lat), które są urodzone w Niemczech i takie mają obywatelsko?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »