
Indywidualne porady prawne
Kto dziedziczy po śmierci spadkobierców?Autor: Wioletta Dyl |
Kilka lat temu masę spadkową po zmarłych rodzicach sąd podzielił na sześć równych części, każdemu z dzieci po 1/6, niektórzy spadkobiercy już nie żyli w tym czasie. Dodam, że spośród wszystkich sześciu braci tylko trzech posiadało dzieci. Obecnie z braci pozostał tylko jeden. Czy ostatni żyjący z braci dziedziczy po swoich zmarłych braciach? Jak na chwilę obecną uregulować prawa spadkowe po zmarłych rodzicach po śmierci uprawnionych spadkobierców? Czy dzieci nieżyjących braci dziedziczą w równym stopniu co żyjący ostatni syn zmarłych rodziców, czy też dziedziczą w zakresie 1/6 masy spadkowej po swoim ojcu? |
![]() |
Udział spadkowy zmarłego spadkobiercyJeżeli Pana rodzice nie pozostawili testamentu, to w chwili ich śmierci miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z zasadami tego dziedziczenia określonymi w Kodeksie cywilny (art. 931 § 1) spadek w pierwszej kolejności dziedziczą zstępni (np. dzieci). Skoro było 6 synów, to każdy miał po 1/6 udziału w spadku. W sytuacji gdy już w tym okresie (stwierdzenia nabycia spadku po rodzicach) któryś z braci nie żył, to udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych (art. 931 § 2), czyli do jego 1/6 udziału w spadku nabywały dzieci (jeżeli np. było ich dwoje to każde z nich po 1/12 spadku) np.
W chwili śmierci Jana Nowaka żyją: jego żona i dwóch braci, nie żyje już trzeci brat spadkodawcy, który pozostawił po sobie dwóch synów. Udział spadkowy żony wynosi 1/2. Pozostałą część spadku odziedziczą bracia po 1/6 i synowie zmarłego brata – po 1/12. Brak dzieci zmarłego spadkobiercyJeśli któryś z braci nie dożył otwarcia spadku i nie pozostawił po sobie zstępnych (dzieci, wnuków), wówczas do dziedziczenia dochodzą jego małżonek oraz rodzice. Gdy jednak rodzice nie żyją, ich udział przypada rodzeństwu (art. 932 § 4) np. zmarły Jan Nowak pozostawił po sobie żonę (nie posiadają oni dzieci). W chwili śmierci Jana Nowaka nie żyją już jego rodzice, jednak cały czas żyje rodzeństwo: trzech braci. W takiej sytuacji do dziedziczenia powołani są małżonek (dziedziczy on połowę spadku) oraz rodzeństwo (po 1/6 całości spadku).
„Art. 932. § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. § 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. § 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. § 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. § 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. § 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku”.
Jeżeli zmarły brat nie ma małżonka, dziedziczy po nim pozostałe przy życiu rodzeństwo.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>