.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kto dziedziczy po śmierci spadkobierców?

• Opublikowano: 05-06-2022 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Kilka lat temu masę spadkową po zmarłych rodzicach sąd podzielił na sześć równych części, każdemu z dzieci po 1/6, niektórzy spadkobiercy już nie żyli w tym czasie. Dodam, że spośród wszystkich sześciu braci tylko trzech posiadało dzieci. Obecnie z braci pozostał tylko jeden. Czy ostatni żyjący z braci dziedziczy po swoich zmarłych braciach? Jak na chwilę obecną uregulować prawa spadkowe po zmarłych rodzicach po śmierci uprawnionych spadkobierców? Czy dzieci nieżyjących braci dziedziczą w równym stopniu co żyjący ostatni syn zmarłych rodziców, czy też dziedziczą w zakresie 1/6 masy spadkowej po swoim ojcu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kto dziedziczy po śmierci spadkobierców?

Udział spadkowy zmarłego spadkobiercy

Jeżeli Pana rodzice nie pozostawili testamentu, to w chwili ich śmierci miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z zasadami tego dziedziczenia określonymi w Kodeksie cywilny (art. 931 § 1) spadek w pierwszej kolejności dziedziczą zstępni (np. dzieci). Skoro było 6 synów, to każdy miał po 1/6 udziału w spadku. W sytuacji gdy już w tym okresie (stwierdzenia nabycia spadku po rodzicach) któryś z braci nie żył, to udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych (art. 931 § 2), czyli do jego 1/6 udziału w spadku nabywały dzieci (jeżeli np. było ich dwoje to każde z nich po 1/12 spadku) np.

 

W chwili śmierci Jana Nowaka żyją: jego żona i dwóch braci, nie żyje już trzeci brat spadkodawcy, który pozostawił po sobie dwóch synów. Udział spadkowy żony wynosi 1/2. Pozostałą część spadku odziedziczą bracia po 1/6 i synowie zmarłego brata – po 1/12.

Brak dzieci zmarłego spadkobiercy

Jeśli któryś z braci nie dożył otwarcia spadku i nie pozostawił po sobie zstępnych (dzieci, wnuków), wówczas do dziedziczenia dochodzą jego małżonek oraz rodzice. Gdy jednak rodzice nie żyją, ich udział przypada rodzeństwu (art. 932 § 4) np. zmarły Jan Nowak pozostawił po sobie żonę (nie posiadają oni dzieci). W chwili śmierci Jana Nowaka nie żyją już jego rodzice, jednak cały czas żyje rodzeństwo: trzech braci. W takiej sytuacji do dziedziczenia powołani są małżonek (dziedziczy on połowę spadku) oraz rodzeństwo (po 1/6 całości spadku).

 

„Art. 932. § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku”.

 

Jeżeli zmarły brat nie ma małżonka, dziedziczy po nim pozostałe przy życiu rodzeństwo.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu