Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto dziedziczy po niezamężnej i bezdzietnej kuzynce?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.10.2017

Zmarła moja kuzynka, która była niezamężna i nie miała dzieci. Była jedynaczką. Żyje jej tata, mama zmarła przed ponad 20 laty. Jej tata to brat mojego taty, nie mieli więcej rodzeństwa. Kuzynka nie zostawiła testamentu. Kto po niej dziedziczy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego (K.c.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

 

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

 

W polskim prawie dziedziczenie odbywa się albo na podstawie ustawy, albo na podstawie testamentu. Jeśli testamentu nie pozostawiono, mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

 

Zgodnie z przepisami o dziedziczeniu do grona spadkodawców zaliczać będziemy małżonka zmarłego (o ile był żonaty), a także:

 

  • dzieci spadkodawcy (o ile je posiadał),
  • rodziców,
  • rodzeństwo,
  • dzieci rodzeństwa.

 

Skoro więc kuzynka była jedynaczką i żyje tylko jej ojciec, to tylko on jest spadkobiercą. Nie dziedziczy ani Pana ojciec, ani tym bardziej Pan.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 10 =

»Podobne materiały

Przyznanie rzeczy jednemu ze spadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych

Dziedziczymy z siostrą mieszkanie z garażem po zmarłym tacie. Nie było testamentu, tata był wdowcem, jesteśmy jedynymi spadkobiercami. Obecnie wystąpiłem do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Siostra nie jest zainteresowana mieszkaniem pod kątem ewentualnego zamieszkania w nim, chc

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »