Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy stowarzyszenie musi prowadzić pełną księgowość?

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 05.02.2009

Czy stowarzyszenie posiadające osobowość prawną (figurujące w KRS), nieprowadzące działalności gospodarczej lecz jedynie społeczną i finansowane z darowizn oraz składek członkowskich o wysokości do 3 000 zł rocznie, musi prowadzić pełną księgowość? Czy istnieje możliwość prowadzenia rachunkowości takiej organizacji w formie książki przychodów i rozchodów lub innej prostszej? Proszę o wskazanie aktów prawnych.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.): „stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego”. Stowarzyszenie (z wyłączeniem przypadku stowarzyszenia zwykłego) jest zatem osobą prawną ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym również konsekwencjami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. O rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Przepisy ustawy o rachunkowości (w tym również przepisy przewidujące obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych) – jak zostało to określone w art. 2 – stosuje się m.in. do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz innych osób prawnych (a więc jak wykazano wyżej – także stowarzyszeń), z wyjątkiem tylko Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego.

 

Ustawa o rachunkowości nie przewiduje zasadniczo (o wyjątku od tej zasady mowa poniżej) zróżnicowania osób prawnych, w zakresie konieczności dochowania stawianych przez tę ustawę wymogów co do kształtu rachunkowości jednostki, w zależności od wysokości przychodów czy prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności zwracam uwagę, że fundacje w większości przypadków, podobnie jak stowarzyszenia, działalności gospodarczej także nie prowadzą, a mimo to są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Oczywiście do Pana stowarzyszenia nie znajdują zastosowania wszelkie przepisy ustawy o rachunkowości. Stowarzyszenia są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z tą ustawą, ale z uwzględnieniem odrębności i uproszczeń przewidzianych w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539 z późn. zm.). Zasadę tę potwierdza § 2 wymienionego wyżej rozporządzenia. Dla rachunkowości stowarzyszeń jest to chyba najważniejszy (poza ustawą o rachunkowości) akt prawny, warto więc wnikliwie zapoznać się z jego treścią.

 

Reasumując, w przypadku stowarzyszeń nie ma prawnej możliwości prowadzenia książki przychodów i rozchodów ani innej uproszczonej formy księgowości. Równocześnie jednak z doświadczenia wiem, że niektóre biura rachunkowe, w przypadku niewielkich inicjatyw takich jak Pańska, za poprowadzenie ksiąg takich podmiotów (z niewielką ilością dokumentów do księgowania) biorą naprawdę symboliczne pieniądze (a domyślam się, że o uniknięcie formalności oraz kosztów głównie Panu chodzi).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawa dziecka do mieszkania

Rodzice 6-letniego dziecka nie są w formalnym związku małżeńskim. Partnerzy kupili mieszkanie po połowie i są właścicielami tego mieszkania po połowie. Moje pytanie dotyczy właśnie tego mieszkania. Jakie są prawa dziecka do tego mieszkania?

Pozew z zakresu prawa pracy i opłata stosunkowa

Złożyłam pozew z zakresu prawa pracy i opłaciłam opłatę stosunkową 5%. Następnie zmieniłam w sądzie żądanie – z przywrócenia do pracy na odszkodowanie. Tym samym wartość sporu uległa zmniejszeniu. Sprawę przegrałam. Czy mam szansę odzyskać kwotę opłaty stosunkowej?

Nielegalny pobór prądu

W 2006 r. zmarł mój mąż, od tego czasu mieszkam z synem i jego rodziną w jednym domu. Mieliśmy kontrolę z energetyki i wykryto nielegalny pobór prądu. Nie mam pojęcia, kto to zrobił – choć niestety domyślam się, że zmarły mąż. W latach 2002–2004 byłam większość czasu zawodowo za granicą, dziećmi opiekowała się moja mama. Mąż miał kłopoty finansowe. Ogromnie boję się kary za ten nielegalny pobór prądu. Co mi grozi, czego mam się spodziewać i jak się bronić?

Jak sprawdzić działania prawnika

Firma windykacyjna zażądała ode mnie spłaty starego długu. Wynająłem prawnika, który sprawę wygrał bez mojego udziału. Jednak do tej pory nie widziałem żadnych dokumentów ani wyroku, mam obawy o współpracę z nim, czy rzeczywiście zajął się moją sprawą i doprowadził ją do końca. Jak mógłbym sprawdzić działania prawnika?

Postępowanie rejestrowe

Dokonujemy rejestracji stowarzyszenia. 5 miesięcy temu złożyliśmy wniosek, dostaliśmy uwagi co do statutu. Dokonaliśmy zmian i wszystkie dokumenty złożyliśmy 7 tygodni później. Po jakim czasie powinniśmy otrzymać odpowiedź, czy termin 3-miesięczny dla postępowania rejestrowego wciąż obowiązuje? Jak przyspieszyć te formalności?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »