Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Księgowanie przychodów z crowdfundingu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.06.2015

Prowadzę jednoosobową działalność. Mam zamiar zebrać w ramach crowdfundingu środki na nową inicjatywę. Jak zaksięgować taki przychód (wpłaty od osób prywatnych)?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Problem opodatkowania crowdfundingu od czasu, gdy tylko pojawiła się ta przypominająca zbiórkę publiczną forma pozyskiwania środków, jest przedmiotem ożywionej dyskusji, lecz brak jest tak jednoznacznych wniosków, jak i jasnych wytycznych. W zakresie crowdfundingu, który jest pewnym rodzajem umowy pomiędzy wpłacającym, a korzystającym z pieniędzy, brak jest również regulacji pozapodatkowych. Można na marginesie rozważań zauważyć, iż po raz kolejny życie wyprzedza ustawodawstwo.

 

By zatem opisać, jak podatkowo należy potraktować wpłaty z crowdfundingu, należy zastosować przepisy, które nie przewidują w ogóle takiego zdarzenia. Z tego powodu w doktrynie i w praktyce pojawiają się różne, często sprzeczne, pomysły i kwalifikacjie.

 

Wiele zależeć będzie od konkretnego schematu crowdfundingowego i ewentualnego istnienia bądź nieistnienia świadczenia wzajemnego. Wpłatę w ramach crowdfundingu można porównać poniekąd do darowizny, gdy nie ma świadczenia wzajemnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku – tak może również być w przypadku crowdfundingu, gdy wpłacający nie otrzymuje żadnego wymiernego świadczenia w zamian. Podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. darowizny. Zaś ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Tym samym uznać można, że ma miejsce w przypadku crowdfundingu darowizna wpłacającego na rzecz zbierającego i nie podlega ona podatkowi dochodowemu, a podatkowi od spadków i darowizn. Więc osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie wykazuje ich jako przychodu w książce przychodów i rozchodów a rozlicza i opodatkowuje taką wpłatę jak darowiznę. Czyli w praktyce oznacza to, że nie ma obowiązku podatkowego ani obowiązku w ogóle składania zeznania podatkowego, bowiem kwoty wpłaty do 4902 zł od jednej osoby zwolnione są z podatku od spadków i darowizn tego podatku (pięcioletni limit).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W przypadku, gdy istnieje świadczenie wzajemne, sprawa komplikuje się znacznie, albowiem gdy np. za wpłatę zbierający ma wpłacającemu przesłać np. wyprodukowany produkt, nie będziemy mieć już moim zdaniem do czynienia z darowizną, a z transakcją porównywalną do sprzedaży. Oczywiście tu możliwych schematów jest wiele (np. udziałowy). By bezpiecznie i bezkonfliktowo pozyskiwać środki crowdfundingiem, najbezpieczniej byłoby – zgodnie z rekomendacją ministerstwa finansów – wystąpić o indywidualną interpretację na druku ORD-IN (najlepiej w trybie przyszłym).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przeniesienie prawa do wynalazku a zachowanie prawa do homologacji

Mam pytanie w sprawie wynalazku – urządzenie dozowania gazu w instalacji samochodowej. Wynalazek nie został jeszcze zgłoszony do Urzędu Patentowego. Przedmiot podlega homologacji na podstawie odrębnych przepisów (mianowicie Regulaminu 67 EKG ONZ). Czy przy przenoszeniu praw do wynalazku mogę zastrzec dla siebie prawo do homologacji przy jednoczesnym przeniesieniu pozostałych praw? Zależy mi na tym, aby utrzymać prawo do homologacji, aby nie robił tego nikt za mnie.

Jak opatentować wynalazek pracownika i wspólnika?

Od kilku lat jestem pracownikiem w dziale konstrukcyjnym w pewnej firmie, nazwijmy ją A. Jednocześnie od kilku miesięcy, wraz z właścicielem firmy, w której pracuję, czyli firmy A, założyłem firmę – spółkę cywilną, nazwijmy ją B. Nowo założona firma jest biurem konstrukcyjnym. Dokonałem ostatnio pewnego wynalazku, w chwilach wolnych od pracy. Zamierzam go opatentować. Przedmiot wynalazku dotyczy branży, w której funkcjonuje firma A, jednakże nie jest ściśle związany z produktami firmy A. Jednocześnie patent jest również w zakresie działalności firmy B, która jednak nigdy nie podejmowała prac konstrukcyjnych w zakresie mojego wynalazku. Jak wygląda w tej sytuacji własność planowanego patentu? Treść umowy spółki cywilnej – firmy B nie określa spraw własności ewentualnych wynalazków, podobnie treść umowy o pracę w firmie A również tego wprost nie reguluje. Czy mogę zawrzeć jakąś umowę z pracodawcą (wspólnikiem) w związku z ewentualną produkcją wynalazku?

Uzyskanie patentu

Proszę o poradę dotyczącą uzyskania patentu. Chciałbym zbudować maszynę, która będzie nowością na rynku, ale planuję wykorzystać znane technice rozwiązania. Czy uda mi się opatentować takie urządzenie? Czy moja maszyna będzie chroniona tylko w Polsce, czy także w innych krajach?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »