Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Księgowanie przychodów z crowdfundingu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.06.2015

Prowadzę jednoosobową działalność. Mam zamiar zebrać w ramach crowdfundingu środki na nową inicjatywę. Jak zaksięgować taki przychód (wpłaty od osób prywatnych)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem opodatkowania crowdfundingu od czasu, gdy tylko pojawiła się ta przypominająca zbiórkę publiczną forma pozyskiwania środków, jest przedmiotem ożywionej dyskusji, lecz brak jest tak jednoznacznych wniosków, jak i jasnych wytycznych. W zakresie crowdfundingu, który jest pewnym rodzajem umowy pomiędzy wpłacającym, a korzystającym z pieniędzy, brak jest również regulacji pozapodatkowych. Można na marginesie rozważań zauważyć, iż po raz kolejny życie wyprzedza ustawodawstwo.

 

By zatem opisać, jak podatkowo należy potraktować wpłaty z crowdfundingu, należy zastosować przepisy, które nie przewidują w ogóle takiego zdarzenia. Z tego powodu w doktrynie i w praktyce pojawiają się różne, często sprzeczne, pomysły i kwalifikacjie.

 

Wiele zależeć będzie od konkretnego schematu crowdfundingowego i ewentualnego istnienia bądź nieistnienia świadczenia wzajemnego. Wpłatę w ramach crowdfundingu można porównać poniekąd do darowizny, gdy nie ma świadczenia wzajemnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku – tak może również być w przypadku crowdfundingu, gdy wpłacający nie otrzymuje żadnego wymiernego świadczenia w zamian. Podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. darowizny. Zaś ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Tym samym uznać można, że ma miejsce w przypadku crowdfundingu darowizna wpłacającego na rzecz zbierającego i nie podlega ona podatkowi dochodowemu, a podatkowi od spadków i darowizn. Więc osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie wykazuje ich jako przychodu w książce przychodów i rozchodów a rozlicza i opodatkowuje taką wpłatę jak darowiznę. Czyli w praktyce oznacza to, że nie ma obowiązku podatkowego ani obowiązku w ogóle składania zeznania podatkowego, bowiem kwoty wpłaty do 4902 zł od jednej osoby zwolnione są z podatku od spadków i darowizn tego podatku (pięcioletni limit).

 

W przypadku, gdy istnieje świadczenie wzajemne, sprawa komplikuje się znacznie, albowiem gdy np. za wpłatę zbierający ma wpłacającemu przesłać np. wyprodukowany produkt, nie będziemy mieć już moim zdaniem do czynienia z darowizną, a z transakcją porównywalną do sprzedaży. Oczywiście tu możliwych schematów jest wiele (np. udziałowy). By bezpiecznie i bezkonfliktowo pozyskiwać środki crowdfundingiem, najbezpieczniej byłoby – zgodnie z rekomendacją ministerstwa finansów – wystąpić o indywidualną interpretację na druku ORD-IN (najlepiej w trybie przyszłym).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + sześć =

»Podobne materiały

Przeniesienie prawa do wynalazku a zachowanie prawa do homologacji

Mam pytanie w sprawie wynalazku – urządzenie dozowania gazu w instalacji samochodowej. Wynalazek nie został jeszcze zgłoszony do Urzędu Patentowego. Przedmiot podlega homologacji na podstawie odrębnych przepisów (mianowicie Regulaminu 67 EKG ONZ). Czy przy przenoszeniu praw do wynalazku mogę z

Jak opatentować wynalazek pracownika i wspólnika?

Od kilku lat jestem pracownikiem w dziale konstrukcyjnym w pewnej firmie, nazwijmy ją A. Jednocześnie od kilku miesięcy, wraz z właścicielem firmy, w której pracuję, czyli firmy A, założyłem firmę – spółkę cywilną, nazwijmy ją B. Nowo założona firma jest biurem konstrukcyjnym. Dokonałem ostatnio pe

Uzyskanie patentu

Proszę o poradę dotyczącą uzyskania patentu. Chciałbym zbudować maszynę, która będzie nowością na rynku, ale planuję wykorzystać znane technice rozwiązania. Czy uda mi się opatentować takie urządzenie? Czy moja maszyna będzie chroniona tylko w Polsce, czy także w innych krajach?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »