Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Księgowanie i rozliczenie środków z dotacji

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.04.2011

Podpisałem umowę z PUP o „refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego” w wysokości 16 000 zł (brutto). Zakupiłem środki trwałe za 10 000 zł (brutto) i wyposażenie za 600 zł (brutto). Jak mam wprowadzić kwoty wydatkowane i otrzymaną do KPiR oraz do ewidencji VAT? Czy powinienem wystawić jakiś dowód wewnętrzny?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przychodem z działalności gospodarczej są m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

 

Pamiętać należy, że odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych, w części odpowiadającej kwocie refundacji, nie są kosztem podatkowym – brak tu zatem zapisów w PKPiR.

 

W pozostałym zakresie otrzymana refundacja jest przychodem podatkowym, a zakupy kosztem podatkowym.

 

Analogicznie wskazuje m.in. doktor Adam Bartosiewicz, ekspert Vademecum Doradców Podatkowych:

 

„Zgodnie bowiem z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków stanowią przychód z działalności gospodarczej, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jednocześnie odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych środków trwałych, w części odpowiadającej kwocie przyznanej refundacji, nie stanowią kosztów podatkowych. Wynika to z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.f.

 

W takiej sytuacji – jeśli środki zostały otrzymane w związku z zakupem środków trwałych podlegających amortyzacji – nie trzeba dokonywać w zasadzie żadnych zapisów w PKPiR. Dotacja nie jest przychodem, z kolei odpisy amortyzacyjne od środków zakupionych z dotacji nie są kosztem podatkowym. Nie ma więc czego wpisywać do »książki«.

 

Jeśli natomiast – ze względu na wartość środków trwałych nieprzekraczającą 3500 zł netto – podatnik nie decyduje się amortyzować tych środków, to wówczas otrzymana refundacja będzie przychodem podatkowym (do wykazania w kolumnie 8 PKPiR), zaś zakupy dokonane poprzez powyższą dotację będą kosztem podatkowym (do wykazania w kolumnie 13 PKPiR)”.

 

Odnośnie podatku od towarów i usług – obecnie organy wskazują, że podatnicy mają prawo do odliczeni apodatku naliczonego od wyżej wymienionych zakupów, jeśli służą sprzedaży opodatkowanej. Konsekwencją powyższego jest uznanie, że wydatkami na zakup środków trwałych są kwoty netto.

 

Pismo z dnia 26 lutego 2010 r. wydane przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy (sygn. akt ITPP2/443-1088/09/AD) wskazuje, że „mając na względzie przedstawione okoliczności sprawy oraz biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro otrzymana przez Spółkę dotacja (refundacja) z Funduszu Pracy nie ma bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych towarów i świadczonych usług, gdyż przyznana na zrefundowanie kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, jako niezwiązana z dostawą towarów lub świadczeniem usług, nie stanowi obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 powołanej ustawy, a tym samym nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług”.

 

W praktyce podatnicy sporządzają taki quasi-dowód wewnętrzny, gdzie od kwoty dotacji odliczają poniesione wydatki i wynikiem jest kwota do zaksięgowania w przychód; spina się to razem z przelewem potwierdzającym wpływ kwoty dotacji na konto oraz umową, jeśli została podpisana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dofinansowanie z Unii Europejskiej na e-biznes dla firmy

Czy na grę internetową można otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej? Jeśli tak, to jakie? Ukończyłem 18 lat, jestem w klasie maturalnej, mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Chodzi o grę strategiczną – akcja dzieje się w kosmosie, każdy gracz ma swoją planetę, którą rozbudowuje, oraz statki, którymi atakuje inne planety. Płatne dodatki do gry polegają na udostępnieniu pewnych dodatkowych opcji w grze.

Księgowanie faktur wystawianych w euro

Sprzedaję produkty państwom Unii Europejskiej, wystawiam faktury w euro. Jak zaksięgować faktury wystawiane w euro? Według jakiego kursu? 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »