Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Księgi podatkowe

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 10.08.2012

W latach 2005-2008 prowadziłem działalność gospodarczą. Jakiś czas temu zostałem wezwany do przedstawienia dokumentów podatkowych. Niestety nie mam ich. Jestem prawie pewny, że w posiadaniu dokumentów jest moja była żona. Ona jednak twierdzi, że ich nie ma. Dodam, że eksmałżonka była moim pełnomocnikiem. Działalność przynosiła znikome zyski – dokonywane transakcje były sporadyczne. Co mi grozi? Co robi organ w sytuacji, gdy osoba zobowiązana nie posiada ksiąg podatkowych?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż mamy tu do czynienia z dwoma problemami, a mianowicie:

 

  • podatkowym oraz
  • karnoskarbowym.

 

Podatkowo problem może okazać się znaczny, bowiem zgodnie z art. 23 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli brak jest ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do jej określenia.

 

Jak słusznie wskazuje Leonard Etel (Komentarz do art. 23 ustawy – Ordynacja podatkowa, R. Dowgier, L. Etel, C. Kosikowski, P. Pietrasz, M. Popławski, S. Presnarowicz, Ordynacja podatkowa. Komentarz, LEX 2011):

 

„Podkreślenia wymaga, że organ podatkowy musi (a nie może) dokonać oszacowania podstawy, o ile wystąpią te przesłanki. Pierwsza z nich to brak ksiąg podatkowych albo innych danych niezbędnych do określenia podstawy opodatkowania. Chodzi tu o księgi w rozumieniu art. 3 pkt 4 o.p. Rozumie się przez nie księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje i rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy i inkasenci (zob. komentarz do art. 3). Nie ma przy tym znaczenia, jakie powody zadecydowały o braku ksiąg czy też danych. Może to być spowodowane działaniem zawinionym przez podatnika (ich zniszczenie), jak też wypadkiem losowym (pożar). Fizyczny brak ksiąg lub danych zawsze prowadzi do ustalenia podstawy w drodze oszacowania (wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2005 r., III SA/Wa 1030/04, LEX nr 196041)”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zatem organ w związku z brakiem dokumentów może oszacować podstawę opodatkowania w wyższej kwocie, niż faktycznie miało to miejsce, co spowoduje, iż powstanie zobowiązanie podatkowe do zapłaty.

 

Kodeks karny skarbowy penalizuje m.in.:

„Art. 60. (…)

§ 2. Kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje księgi w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, przedstawicielstwo lub oddział, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi – w miejscu określonym w umowie z biurem rachunkowym lub w miejscu wskazanym przez kierownika jednostki, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”.

 

„Art. 62. (…)

§ 3. Karze określonej w § 1 [kara grzywny do 180 stawek dziennych – przyp. aut.] podlega także ten, kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje wystawionej lub otrzymanej faktury lub rachunku bądź dowodu zakupu towarów”.

 

„Art. 84. § 1. Kto, nie dopełniając obowiązku nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy lub innej jednostki organizacyjnej, dopuszcza, chociażby nieumyślnie, do popełnienia czynu zabronionego określonego w tym rozdziale, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Jednakże art. 4 Kodeksu karnego skarbowego stanowi:

 

„Art. 4. § 1. Przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, a także nieumyślnie, jeżeli kodeks tak stanowi.

 

§ 2. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.

 

§ 3. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć”.

 

Konkludując, jeśli nie będzie można przypisać Panu umyślnego działania, odpowie Pan jedynie z art. 84 § 1.

 

Możliwe jest – w zależności od ustaleń organu – pociągnięcie do odpowiedzialności z innych tytułów, jednak nie mogę się do tego odnieść, bowiem nie wynika to w jakikolwiek sposób z Pana opisu sprawy.

 

Powinien Pan podjąć działania zmierzające do odzyskania bądź odtworzenia dokumentacji podatkowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Niezgłoszenie urzędowi skarbowemu przejścia na księgi rachunkowe

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2006 roku przekroczyłam dopuszczalny limit dochodów, dlatego też musiałam założyć księgi rachunkowe. Rok później moje obroty spadły, więc od 1 stycznia 2008 r. przeszłam na księgi rachunkowe. Nie zawiadomiłam jednak o tym urzędu skarbowego i teraz mam problem. Jednak z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika jasno, że o zmianie należy powiadomić urząd. Jakie księgi mam prowadzić, by uniknąć kłopotów?

Nierzetelność ksiąg rachunkowych

W roku podatkowym 2005 zaksięgowana została strata w wysokości 50 000 zł. Kontrola skarbowa wykazała w mojej firmie następujące błędy: zaksięgowanie odsetek od kredytu w koszty w roku 2005, pomimo iż zostały one zapłacone w lutym 2006 r.; zaksięgowanie w koszty opłat za przelewy bankowe niezwiązane z działalnością gospodarczą; zaksięgowanie w koszty odsetek od nieterminowej zapłaty podatku od środków transportu; niepoinformowanie US o kontynuacji prowadzenia ksiąg rachunkowych, pomimo iż obroty w roku poprzedzającym zezwalały na prowadzenie książki przychodów i rozchodów.

Czy te błędy mogą stanowić podstawę, aby uznać nierzetelność ksiąg rachunkowych?

A jeśli tak, to co jeżeli udowodnię, że nie uzyskałem żadnych korzyści z dokonania błędnych zapisów, czy mam wtedy szansę na obronę rzetelności księgi? Zaliczając do kosztów odsetki od kredytu i dwa pozostałe wydatki powiększyłem stratę, której w następnych latach nie odliczałem od dochodu, gdyż działalność firmy praktycznie została zakończona, więc błędne zapisy są skutkiem oczywistej pomyłki księgowej. Czy mam szansę na obronę rzetelności ksiąg przed NSA (WSA moją skargę oddalił)?

Kontrola podatkowa w firmie

Jestem w trakcie kontroli podatkowej za 2005 rok. Kwestionowane są opłaty za telefon stacjonarny, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i koszty paliwa. Księgi rachunkowe i dokumenty za 2004 r. przechowywałem w komputerze, a w 2009 r. usunąłem z dysku przekonany, że po pięciu latach tracą ważność. Jakie mogą być konsekwencje zniszczenia tych danych, skoro kontrolowany jest rok 2005? Co powinienem zrobić, jeśli kontrola wykaże jakieś nieprawidłowości?

Kara za posiadanie tytoniu bez akcyzy

Pracownicy służby celnej znaleźli u mnie 20 kg tytoniu (miałem go w samochodzie na bazarze). Po 3 miesiącach dostałem wezwanie jako podejrzany o przestępstwo. Czy jest szansa, aby potraktowano to jako wykroczenie? Z tego co wiem, czyn kwalifikuje się na wykroczenie, jeśli nie przekracza kwoty 8400 zł.

Problem z urzędem skarbowym - niezłożenie zeznania podatkowego

W latach 2012–2013 (przez półtora roku) prowadziłem działalność gospodarczą, którą potem zamknąłem. Zawsze regularnie płaciłem zaliczki na podatek dochodowy i VAT. Niestety z powodu kłopotów rodzinnych zupełnie zapomniałem o złożeniu zeznania podatkowego za 2012 i 2013 r. Obecnie bardzo obawiam się konsekwencji karnych i finansowych. Chciałbym ponownie otworzyć firmę, ale nie wiem, co mi grozi. Proszę o rady, jak postępować.

Postępowanie karnoskarbowe w Niemczech

Mieszkam w Niemczech. Mam spore zaległości podatkowe. Posiadam dwie małe nieruchomości w Polsce, których nie chciałbym stracić. Czy w toku postępowania karnoskarbowego w Niemczech mogę utracić nieruchomości w Polsce? Czy ratunkiem jest np. założenie spółki, ustanowienie wierzyciela hipotecznego bądź najem?

US wykazał, że nie złożyłem deklaracji VAT-7, co robić?

W 2010 roku prowadziłem działalność gospodarczą zamknąłem ją w 2011 r. Niedawno byłem świadkiem w sprawie kontroli w innej firmie. US wykazał przy okazji, że nie złożyłem deklaracji VAT-7 za okres od stycznia do września 2010 r. Co teraz mogę zrobić? Czy złożyć czynny żal albo poczekać na przedawnienie sprawy?

Czy US upomni się o swoje należności?

Moje pytanie dotyczy przedawnienia zaległości skarbowych z tytułu VAT i ZUS. Przed rokiem 2005 prowadziłem kilkanaście lat działalność gospodarczą. Po roku 2002, w związku z zaległościami z tytułu podatku VAT i składek ZUS, urząd skarbowy przeprowadził dochodzenie, wyznaczył kwoty i kary, które powinienem zapłacić, i wyznaczył komornika do ściągania należności. Trochę płaciłem, ale nie tyle, ile zalecił urząd. Od ok. 2005 roku przestałem płacić, wyjechałem za granicę, gdzie pracuję i mieszkam do dzisiaj. Zbliża się moja emerytura, chciałbym kupić w Polsce nieruchomość i wrócić tu na stałe. Obawiam się jednak, że urząd skarbowy upomni się o swoje należności i zajmie moją posiadłość. Kiedy na 100% ulegną przedawnieniu wszystkie moje zaległości?

Długi podatkowe z powodu rozliczania się za granicą

W latach 2007-2010 pracowałem w Danii, nie rozliczając się w Polsce (takie rozwiązanie zasugerował doradca). Niedawno jednak dostałem z urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia się za 2007 r., co zrobiłem (opłaciłem podatek i odsetki). Co jednak z następnymi latami? Czy mogę jakoś umorzyć dług? Dodam, że żona w ostatnich latach nie pracowała w ogóle.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »