Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Krytyczny wpis dotyczący straży miejskiej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.01.2016

Umieściłem na portalu internetowym naszego miasta komentarz pod artykułem dotyczących straży miejskiej. Załączam go osobno. Zawiera dużo znaków zapytania i, owszem, zarzuty, że strażnicy miejscy marnują czas i nie wykonują swoich zadań. Moim zdaniem to dopuszczalna krytyka. Obecnie jednak obawiam się konsekwencji. Czy mój wpis może zostać uznany za przestępstwo?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, czy Pana komentarz jest zgodny z prawdą, tj. czy osoba, która sporządziła i zamieściła w Internecie komentarz, podawała informacje świadomie prawdziwe, czy też informacje świadomie nieprawdziwe.

 

Powyższe ma istotne znaczenie z uwagi na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 22 czerwca 2004 r., sygn. akt V KK 70/04, zgodnie z którym „zniesławienie dokonane ze świadomością nieprawdziwości informacji i ocen o postępowaniu oraz właściwościach innej osoby (art. 212 § 1 i 2 k.k.) nigdy nie służy obronie społecznie uzasadnionego interesu (art. 213 § 2 k.k.). Zachowanie takie nie korzysta z ochrony udzielanej wolności wypowiedzi i prawu do krytyki przez art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ani art. 10 ust. 2 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności”.

 

Komentarz, na który Pan wskazuje, zawiera wiele znaków zapytania. Zachodzi zatem pytanie, czy do zniesławienia, znieważenia może także dojść na skutek pytania, czy też wymagana jest forma oznajmująca. O ile każdy człowiek korzysta z prawa wolności słowa, o tyle prawo to nie jest ograniczone. Stosownie do poglądu Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 maja 2006 r., sygn. akt II AKa 448/05, „wypowiedź zniesławiająca może być wyrażona nie tylko w trybie oznajmującym, lecz także w trybie przypuszczającym. Pytania nie mogą być ani prawdziwe, ani fałszywe, prawidłowe ani nieprawidłowe. Nie są ani faktami, ani ocenami, ale osobną kategorią semantyczną. Zważywszy na ich rolę w kształtowaniu wolności wypowiedzi, zbliżają się do kategorii opinii. Pytanie może zawierać zniesławiającą treść, jak w rozpoznawanej sprawie, jeżeli zawiera w sobie zniesławiające fakty. Chodzi o sytuacje, w których rozsądna interpretacja słów pozwala na stwierdzenie, że są one w istocie stawianiem zarzutu niewłaściwego postępowania”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju wpis winien być poddany ocenie analogicznie jak ocena legalności krytyki dziennikarskiej. Mniemać bowiem należy, że wpis pojawił się w związku z artykułem prasowym. Artykuł prasowy stanowił podwalinę do komentarza.

 

Mając na uwadze treść komentarza, który został wystawiony w Sieci, wyraźnie pokreślić należy, iż winien być on oceniany z punktu widzenia dopuszczalnej krytyki, z którą każdy winien się liczyć. Proszę zauważyć, iż nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2 K.k. kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:

 

  1. dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub
  2. służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

 

Innymi słowy po raz kolejny należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy autor komentarza może przedstawić dowody na swoje twierdzenia.

 

W mojej ocenie komentarz ma na celu obronę społecznie uzasadnionego interesu, bowiem głównym jego celem jest ochrona innych podmiotów (mieszkańców danego miasta) przed osobnikami, którzy zakłócają spokój. Stosownie do treści art. 54 Konstytucji każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów. Autor komentarza swój pogląd wyraził. Nie użył Pan przy tym słów powszechnie uważanych za niecenzuralne. Komentarz w mojej ocenie jest dopuszczalny, gdyż winien być oceniany z uwagi na dopuszczalną krytykę. Normy słoneczne oraz zasady współżycia społecznego w mojej ocenie zostały zachowane. Nadto zauważyć należy, że autor w pierwszej części komentarza wskazuje, że straż miejsca jest potrzebna. Powyższe jeszcze bardziej podkreśla tzw. konstruktywną krytykę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy można ubiegać się o skrócenie czasu zatrzymania prawa jazdy?

Zostałem skazany za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Chciałbym wiedzieć, czy mogę wystąpić do sądu z wnioskiem o skrócenie czasu zatrzymania prawa jazdy do połowy, tzn. z dwóch lat do jednego roku. Czy jest to możliwe przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego?

Kara dla osoby, która po zatrzymaniu chciała dać policjantowi łapówkę

Czy osoba, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu (około 0,5 promila) i chciała dać policjantowi łapówkę, ma szansę otrzymać ostatecznie tylko mandat, czy na pewno dostanie wyrok skazujący?

Negocjowanie warunków wyroku po dobrowolnym poddaniu się karze

Zostałem zatrzymany podczas prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Poddałem się dobrowolnie karze, otrzymując zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata, 6 miesięcy w zawieszeniu na trzy lata oraz mandat. Zgodziłem się na te warunki, ale teraz przemyślałem sprawę i chciałbym negocjować krótszy zakaz prowadzenia samochodu. Czy jest to jeszcze możliwe? Sytuacja miała miejsce tydzień temu, dotąd nie byłem karany, a jechałem do dziadka, który nagle zadzwonił, że źle się czuje. Czy powinienem się obawiać, że po modyfikacji kara może być wyższa?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »