Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Krótka umowa pełnomocnictwa między firmami

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 11.08.2016

Pracuję na etacie, prowadzę jednoosobową działalność. Przede mną operacja i około 3-miesięczne zwolnienie chorobowe. Nie chciałabym na ten czas zawieszać firmy, która teraz prężnie się rozwija. Czy mogę powierzyć sąsiadowi (który ma swoją działalność) na zasadzie umowy i pełnomocnictwa wykonywanie za mnie obsługi mojej firmy? Płaciłabym mu procent od dochodu. Nie chcę zatrudniać osoby prywatnej, bo to większe koszty. Czy to rozwiązanie jest legalne i bezpieczne dla mnie?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie ma żadnych prawnych przeszkód, by sąsiad wykonywał za Panią pracę. Oczywiście rozumiem, że głównie niepokoi Panią możliwość zarzutu wykonywania przez Panią pracy w czasie korzystania ze świadczeń chorobowych. Chodzi tu jednak o fizyczne wykonywanie pracy. Jeśli wykaże Pani (w sytuacji ewentualnej kontroli czy wątpliwości ZUS), że zapewniła Pani zastępstwo w pełnym wymiarze i stąd wpływy na Pani działalność, to nie ma podstaw do twierdzenia, że świadczyła Pani pracę podczas korzystania ze świadczeń.

 

Wielu przedsiębiorców w sytuacji niemożliwości wykonywania osobistej pracy zleca te działania podwykonawcom. I w ten sposób potraktowałabym sąsiada – jako podwykonawcę. W tym celu trzeba z nim zawrzeć umowę-zlecenie. Jeśli jest to przedsiębiorca, to nie mamy do czynienia z obowiązkami, jakie wiążą się ze zleceniem osób fizycznych, o których Pani pisze w pytaniu. To wykonujący na Pani zlecenie pracę przedsiębiorca odprowadza za siebie składki i podatki. To, co Pani zapłaci sąsiadowi, będzie Pani kosztem uzyskania przychodu. Jednocześnie nadal będzie Pani firma wystawiać rachunki i faktury. W wyroku z dnia 4 kwietnia 2012 r., sygn. akt. II UK 186/11, stwierdził bowiem, że „wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 u.ś.p. polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy. Pracami takimi (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej) będzie wykonywanie konkretnych czynności związanych wprost z działalnością gospodarczą, w tym nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, obsługa klientów, przyjmowanie i wydawanie materiałów”. W tym samym orzeczeniu SN wyraził pogląd, że pracy zarobkowej nie może stanowić uzyskiwanie w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego dochodów, niepołączonych z osobistym świadczeniem pracy. Jako przykład SN wskazał podpisywanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych, sporządzonych przez inną osobę oraz formalnoprawne prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w przypadku gdy osoba ją prowadząca jest równocześnie pracodawcą i wyłącznie w zakresie jej obowiązków leży nadzór nad działalnością firmy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z powyższym przedsiębiorca nie musi posiłkować się pełnomocnikami w podpisywaniu dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności. 

 

Umowa powinna określać zakres zleconych prac i wzajemne rozliczenia, tak, jak Pani zapisała – szczegółowo, że koszty wytworzenia itp. ponosi zlecający. Wartość usługi można wpisać jako czysty dochód z wykonania usługi po odliczeniu kosztów ich uzyskania przez zleceniodawcę. Osobiście uważam, że najlepiej wyliczyć pewien procent dochodów miesięcznych, który będzie przysługiwał zleceniobiorcy – podwykonawcy za wykonaną usługę.

 

Warto też w umowie wpisać zakres odpowiedzialności podwykonawcy za jego błędy. Ponieważ kontrahenci nadal będą zawierali umowę z Pani firmą to pani odpowiada wobec nich. Przysługiwać będą jedynie roszczenia zwrotne wobec sąsiada za jego własne błędy – o tym musi Pani pamiętać.

 

Myślę, że powyższe wskazówki są najważniejsze z punktu widzenia przedstawionego przez Panią problemu. W razie dalszych wątpliwości służę pomocą, chętnie uzupełnię wyjaśnienia i podpowiem szczegółowe rozwiązania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Protokół zakończenia umowy współpracy wynikający z umowy handlowej

W umowie handlowej mamy określone, że na okoliczność wypowiedzenia strony sporządzą protokół zakończenia współpracy. Wypowiedzenie zostało złożone 1,5 miesiąca temu. Nadal nie ma protokołu. Czy protokół w ogóle powinien być uzgodniony przy składaniu wypowiedzenia? Co oznacza sł

Podwyżka czynszu najmu lokalu użytkowego

Osiem lat temu właściciel lokalu użytkowego (spółka Skarbu Państwa) podwyższył nam czynsze o 100%. Pod rygorem groźby wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego przyjęliśmy niekorzystne warunki. Natychmiast jednak skierowaliśmy do wynajmującego pismo z prośbą o renegocjację tej zby

Zakup na pokazie sprzętu na firmę, jak odstąpić?

Bez zastanowienia zakupiliśmy na pokazie bardzo drogi odkurzacz. Jeszcze tego samego wieczoru uznaliśmy, że to była zła decyzja i następnego dnia wysłaliśmy oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, na co otrzymaliśmy odpowiedź, że nie możemy zerwać
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »