Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt wzięty przez jednego małżonka na potrzeby firmy drugiego

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 21.04.2011

Jestem z mężem w separacji; podpisaliśmy intercyzę. W czasie trwania małżeństwa mąż zaciągnął jednak kredyt, ale na moje nazwisko. Pieniądze zostały w 100% przeznaczone na potrzeby jego firmy, a teraz on nie chce spłacać rat. Czy mam jakąś szansę na udowodnienie przed sądem, że kredyt w rzeczywistości wziął mąż, a nie ja?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kredyt został według umowy wzięty przez Panią prawdopodobnie na cel konsumpcyjny. Jest to cel dowolny – pieniądze z takiego kredytu może Pani przeznaczyć, na co chce, w tym także pieniądze te darować komuś innemu. Bank ma roszczenie o zapłatę tego kredytu tylko w stosunku do Pani. Jeżeli raty nie będą spłacane, bank postawi całą kwotę w stan wymagalności i na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego lub orzeczenia sądu – nakaz zapłaty (w zależności od tego, co jest zapisane w umowie kredytowej) może skierować sprawę do komornika w celu przeprowadzenia egzekucji. Pani nie może skierować w tym przypadku skutecznego powództwa przeciwegzekucyjnego powołując się na fakt, że pieniądze uzyskane z kredytu dała Pani mężowi na jego firmę. Istotą tego kredytu nie było to, żeby go spożytkować na własne potrzeby – nie było zakazu darowania pieniędzy komuś. Obdarowany nie staje się w takim przypadku stroną umowy kredytowej, nadal zobowiązany do spłaty jest ten, kto zawarł umowę. Zmiana stron umowy kredytowej jest możliwa tylko wtedy, gdy bank wyraziłby zgodę na zmianę dłużnika, a Pani mąż by chciał zostać dłużnikiem (stroną umowy kredytowej) zamiast Pani. W praktyce banki (pomijając, że Pani mąż nie chce być stroną umowy) bardzo rzadko wyrażają zgodę na tego typu zmianę dłużnika.

 

Jeżeli nie mielibyście Państwo rozdzielności majątkowej i wzięłaby Pani kredyt taki za zgodą męża, to w razie braku spłaty z Pani strony bank mógłby wystąpić o rozszerzenie klauzuli wykonalności na Pani męża i wtedy solidarnie oboje Państwo bylibyście zobowiązani do jego spłaty. Ponieważ nie macie Państwo majątku wspólnego (przyjmując, że intercyza została zawarta na samym początku małżeństwa lub przed jego zawarciem), to również nie przysługuje Pani w postępowaniu o podział majątku roszczenie o zwrot nakładów z Pani majątku na majątek męża, ale przysługuje Pani roszczenie o zwrotu nakładów poczynionych z Pani majątku osobistego na majątek osobisty Pani męża. Musi Pani udowodnić, że pieniądze z kredytu, który wzięła Pani na siebie, przeznaczyła Pani na rzecz męża (jego firmy). Takim dowodem może być wyciąg z banku dokumentujący przelew z Pani osobistego konta na konto małżonka (czy też jego firmowe).

 

Trudniejszą drogą, ale również możliwą w tym przypadku, jest roszczenie o zwrot pożyczki (roszczenie o zapłatę). W takim pozwie należałoby udowodnić, że pieniądze uzyskane z kredytu pożyczyła (a nie darowała) Pani swojemu mężowi. Nie ma umowy pożyczki, więc będzie miała problem z udowodnieniem, że przelanie pieniędzy było spowodowane umową pożyczki, a nie darowizny.

 

Reasumując, kredyt musi Pani spłacać sama – nie ma możliwości przeniesienia go na Pani męża bez jego zgody i zgody banku. Ma Pani możliwość odzyskania kwoty, jaką Pani dała mężowi, wytaczając powództwo o zwrot nakładów poczynionych z Pani majątku osobistego na majątek osobisty Pani męża. W sprawie nakładów i rozliczeń w tym przypadku należy odpowiednio zastosować przepisy art. 226-231 Kodeksu cywilnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus siedem =

»Podobne materiały

Czy mogę odzyskać własny wkład w majątek małżeński?

Chcę rozstać się z mężem. Czy lepsza będzie separacja czy rozwód? Czy mogę odzyskać własny wkład w majątek małżeński? Przekazałam ok. 150 tys. zł z mojego majątku na nasz wspólny majątek. Co robić?

Podział majątku a sprawa rozwodowa

Składam pozew o rozwód bez orzekania o winie; mąż chce jednocześnie przeprowadzić sądowy podział majątku. Chodzi tu głównie o nieruchomość, w której prowadzę usługi i mieszkanie na górze, które wynajmujemy. W najbliższym czasie zamierzam przeprowadzić się do tego mieszkania wraz z dziećmi. Kredyt ma

Mąż wstąpił do sekty, jak chronić rodzinę i majątek?

Mój mąż po wstąpieniu do sekty religijnej całkowicie odsunął się od rodziny, wyprowadził się i mieszka od 2 lat w domu na wsi z inną kobietą. Mamy już rozdzielność majątkową, ale mąż odmawia wymeldowania się z mieszkania. Czy mąż może żądać ode mnie podziału tego mieszkania, mimo że należy do mnie?

Jak rozliczyć nakłady na firmę po rozstaniu małżonków?

Przed ślubem założyłam firmę. W trakcie trwania związku wybudowałam nowy lokal w wydzierżawionym budynku. Pieniądze pochodziły z kredytu oraz pożyczki od znajomego. Po rozwodzie kredyt spłacał mąż, a ja pożyczkę od znajomego oraz inne długi. Spłaciłam też zadłużenie powstałe po rozwodzie (czynsz za

Podział majątku i przepisanie połowy mieszkania na dziecko

Rozwodzę się z mężem, który postanowił przepisać swoją część naszego mieszkania na naszego syna, który ma 15 lat. Czy jest taka możliwość? Jak to przeprowadzić?

Zwrot połowy czynszu od byłego męża

Czy przy podziale majątku w sądzie należy mi się zwrot od byłego męża za 1/2 czynszu mieszkaniowego mieszkania własnościowego spółdzielczego po ustaniu wspólności majątkowej, gdy w nim nie mieszka? Uważam, że były mąż powinien płacić 1/2 czynszu mieszkaniowego aż do czasu zakończenia podziału majątk
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »