.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt „Rodzina na swoim” a prawo do wkładu mieszkaniowego

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 19.05.2011

Z mężem staramy się o kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim”. Po ojcu odziedziczyłam 1/5 wkładu mieszkaniowego lokalu spółdzielczego. Czy wpływa to na prawo do otrzymania kredytu przez nas?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z wytycznymi Sądu Najwyższego z dnia 30 listopada 1974 r. w zakresie stosowania przepisów o podziale majątku wspólnego, jeśli w skład tego majątku wchodzi spółdzielcze prawo do lokalu (OSNCP 1975, poz. 37): „jeżeli w skład majątku wspólnego małżonków, w skład którego wchodziło spółdzielcze prawo do lokalu (…), członkostwo tego z małżonków, z którym związane było spółdzielcze prawo do lokalu, z jakiejkolwiek przyczyny wygasło, a w szczególności na skutek śmierci tego małżonka, przedmiotem podziału po jego śmierci jest wkład mieszkaniowy. Wkład ten może być przyznany jednemu z uczestników postępowania spadkowego w całości bądź – stosownie do okoliczności – wierzytelność z tytułu wkładu może być podzielona między nich. (…) W tym ostatnim wypadku drugi małżonek korzysta tylko z dodatkowego przywileju polegającego na tym, że przysługuje mu pierwszeństwo przyjęcia do spółdzielni i uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu. (…) Wkład mieszkaniowy staje się wówczas zwykłą wierzytelnością, która może być podzielona lub przyznana w całości jednemu z uczestników postępowania”.

 

W sytuacji, gdy suma wkładu została podzielona między spadkobierców, to żaden z nich nie odziedziczył części wkładu, lecz wierzytelność z tytułu wkładu. Oznacza to, że ani Pani, ani Pani mamie nie przysługiwał wkład mieszkaniowy. Z uwagi na fakt, że Pani mama (żona zmarłego) zamieszkiwała z nim tuż przed śmiercią w lokalu spółdzielczym, miała pierwszeństwo w wystąpieniu do spółdzielni o przyjęcie w poczet członków i zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa po zmarłym. W tym jednak wypadku, skoro nie doszło do opróżnienia lokalu mieszkalnego, to roszczenie o wypłatę wkładu w stosunku do spółdzielni nie stało się wymagalne (zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy), jednakże przysługuje Pani roszczenie w stosunku do mamy o zapłatę kwoty odpowiadającej 1/5 wkładu mieszkaniowego. Ma Pani więc tylko roszczenie pieniężne w stosunku do mamy, która otrzymała lokatorskie prawo do mieszkania, w żaden sposób nie jest Pani współwłaścicielką mieszkania. Nie ma Pani tytułu prawnego do tej nieruchomości. Prawo własności do nieruchomości można nabyć na podstawie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości, dziedziczenia, darowizny, umowy dożywocia, zasiedzenia.

 

W omawianym przypadku posiadanie wierzytelności z tytułu wkładu mieszkaniowego nie oznacza, że posiada Pani prawo własności do nieruchomości, spełnia Pani pod tym względem więc kryteria do ubiegania się o kredyt preferencyjny „Rodzina na swoim”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »